Autoritetet e Ukrainës kanë njoftuar për luftime të ashpra në qytetin Bakhmut

Autoritetet e Ukrainës kanë njoftuar për luftime të ashpra në qytetin Bakhmut mes ushtrisë ukrainase dhe dhe ushtrisë ruse. Zëdhënës i komandës ushtarake lindore të Ukrainës, Serhiy Cherevatyi ka njoftuar se beteja të përgjakshme të papara në dekadat e fundit po zhvillohen në mes të zonës urbane të qytetit. “Ushtarët tanë po bëjnë të pamundurën në beteja të përgjakshme dhe të ashpra për të mposhtur aftësinë luftarake dhe për të thyer moralin e armikut. Çdo ditë, në çdo cep të këtij qyteti, ata po e bëjnë këtë me sukses” ka theksuar zëdhënës i komandës ushtarake lindore të Ukrainës, Serhiy Cherevatyi. Naga ana tjetër, ministria ruse e mbrojtjes ka njoftuar se luftëtarët e grupit mercenar Wagner kanë pushtuar dy zona të tjera të Bakhmutit, objektivi kryesor i ofensivës së Moskës në Ukrainën lindore.

Kontrolloni gjithashtu

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

Bashkimi Demokratik për Integrim përshëndet dhe mirëpret vendimin ekzekutiv të Presidentit të Shteteve të Bashkuara …