leoni

Bekim Selmani: Sot do të mbahet akademi përkujtimore për veteranin e UÇK-së, Hajzer Gruda

Njoftohet opinioni publik se me 31 maj 2024, në moshën 66 vjeçare ka ndërruar jetë Hajzer Gruda nga Polaci, veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, nga Zona Operative e Drenicës, Brigada 114 “Fehmi Lladrovci”. Hajzer Gruda ishte një figurë e rëndësishme në luftën për lirinë e Kosovës, duke dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm në radhët e UÇK-së. Përkushtimi dhe sakrifica e tij për çlirimin e vendit do të mbeten të paharruara për të gjithë ata që e njohën dhe për brezat e ardhshëm që do të frymëzohen nga vepra e tij. Për nder të jetës dhe veprës së tij, sot do të mbahet një akademi përkujtimore në sallën e kulturës “Hasan Prishtina” në Skenderaj. Akademia përkujtimore do të zhvillohet në orën 17:00, ku familjarët, bashkëluftëtarët dhe të gjithë ata që e njohën dhe e respektuan Hajzer Grudën do të kenë mundësinë të nderojnë kujtimin e tij dhe të shprehin ngushëllimet e tyre.

Lajmin e hidhur e kanë bërë të ditur familjarët dhe bashkëluftëtarët e tij, të cilët do të vazhdojnë të mbajnë gjallë kujtimin e tij dhe veprën e tij heroike. Për të gjithë ata që dëshirojnë të marrin pjesë në këtë ceremoni, lutemi të respektojnë orarin dhe vendin e caktuar për t’i dhënë lamtumirën e fundit një njeriu që dha gjithçka për lirinë e atdheut.

Pushoftë në paqe, Hajzer Gruda! Kujtimi për ty do të jetojë përjetësisht në zemrat tona.

Kontrolloni gjithashtu

Ferat Shala: Naim, largimi yt i papritur është i vështirë për t’u pranuar

 Të nderuar miq, familjarë, bashkëluftëtarë dhe bashkëvendës, me pikëllim të thellë ju njoftojmë për ndarjen …