MIT KS
Fillimi / Lajmet / Bombardimi i spitaleve nga avionët e Rusisë dhe Assadit, rrezikon trajtimin mjekësor për 200.000 sirianë
Bombardimi i spitaleve

Bombardimi i spitaleve nga avionët e Rusisë dhe Assadit, rrezikon trajtimin mjekësor për 200.000 sirianë

Aktivistët e të Drejtave të Njeriut në Sirisë thonë se katër spitale në qytetin e shkatërruar nga lufta, në Halep, janë bombarduar nga sulmet ajrore të qeverisë së Sirisë pardje, duke rrezikuar ndërprerjen e trajtimit mjekësor për afro 200 mijë civilë, që jetojnë në hapësirat e kontrolluara nga grupet kryengritëse. Ata thanë mbrëmë se sulmet ajrore kishin filluar natën më 23 korrik dhe kishin zgjatur deri në mëngjes dhe se në mesin e pesë të vrarëve ishte një fëmijë. Rusia, aleate e regjimit sirian, rregullisht i ka marrë në shënjestër hapësirat nën kontrollin e kryengritësve në qytetin Hapel, me sulme ajrore. Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq në rrjetin Twitter ka thënë se raportet për sulmet në Halep janë “lajme tmerruese”.

Kontrolloni gjithashtu

Çdo qytetarë që hynë në Kosovë i kërkohet testi për COVID-19 por nuk testohen ata që largohen nga vendi

Çdo qytetarë që hynë në Kosovë i kërkohet testi për COVID-19 por nuk testohen ata që largohen nga vendi

Shtetasit e Kosovës që duan të udhëtojnë jashtë vendit dhe u duhet testi nëse janë ...