Analiza

Fatmir Graiçevci: Çmimi Nobel – rezultat i meritës apo lobimit-manipulimit

Duket se asnjëherë më parë se sa tani kemi nevojë për filozofinë e Niçes në përgjithësi dhe pikëpamjeve të tij mbi vlerat dhe rivlerësimit të tyre në veçanti. Pavarësisht se 10 vitet e fundit i kaloj në çmendi, pesimizmi i tij mbi vlerat dhe për atë që e priste Evropën …

Më shumë...

U nda nga jeta historiani që asnjëherë nuk u zmbraps nga e vërteta shkencore, pavarësisht pasojave…

Dr. Muhamet Pirraku ishte në mesin e historianëve e veprimtarëve të vendit, i cili në asnjë segment të punës së tij shkencore nuk bëhej zap, nuk ndalonte rrugëtimin, por gjithnjë bënte një hap tutje, gjithnjë shkonte më tej, në kërkim të dijes dhe në gjurmim të së vërtetës, të asaj …

Më shumë...

Dr: Shefqet Krasniqi: Kosova në vitin e gjashtë të pavarësisë

Në vitin 2008 Kosova shpalli pavarësinë. Ishte ditë e madhe dhe e tillë vazhdon dhe do të vazhdojë të jetë, me lejen e Allahut. Çlirimi nga një okupator që, përveç tjerash, na ka luftuar edhe pse jemi muslimanë, nuk ka pse të mos jetë datë e shënuar. Ndonëse Kosova pati …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Kur horrat e derrat marrin mundin për të na mësuar se cilat qenkan vlerat dhe antivlerat

Ka kohë që nëpër disa faqe elektronike të dominuara nga faqet e verdha, afishohen shkrime të horrave, mendjerobëruarve, me një fjalor të pistë dhe etiketues që provojnë të bëjnë edhe diagnoza psikiatrike. Për mendimin tim, ky soj i njerëzve para se të provojë të analizojë dhe vlerësojë të tjerët është …

Më shumë...

RKL: Për 200 milicët e mbetur pa punë të kohës së ish-Kosovë Metohisë, kërkohet trajtim institucional

Disa ish-kuadro dhe pjesëtarë të Policisë së Kosovës deri në vitin 1990, e njohur asokohe  si Milicia e Kosovës dhe Metohisë, ndihen të anashkaluar dhe të harruar nga institucionet e vendit. Vetëm rreth 200 ish-policë shqiptarë, të cilët në vitin 1990 janë larguar nga puna, duke ia dorëzuar Serbisë, armët …

Më shumë...

Edi Rama: Me këmishën e bashkimit, që tani na mundëson ripërkufizimin e hapësirës shqiptare…

(Fjala e kryeministrit të Shqipërisë, Edi  Rama, mbajtur  para deputetëve në Kuvendin e Kosovës)   “Do të udhëtojmë bashkë, të gjithë, ose nuk udhëtojmë. Pa përfaqësuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk nisemi – sot, as nesër, asnjëherë. Kështu mendojmë të gjithë. Vetëm Bashkë,” tha profesor Rexhep Qosja, një prej …

Më shumë...

Sheradin Berisha: Java e Ukshin Hotit, 11-16 maj 2013. Ukshin Hoti nuk i përket harresës

Më 16 maj, bëhen 14 vjet që nuk dihet asgjë për rrethanat e zhdukjes së Ukshin Hotit, të këtij kolosi të madh të mendimit politikë shqiptar. Lidershipi politikë e institucional i Kosovës, për 14 vjet rresht heshtën, nuk e ngritën zërin për ndriçimin e fatit të këtij personaliteti EMBLEMATIK të …

Më shumë...

RKL: Vdiq Mandela i Afrikës, është gjallë e i fortë Mandela i Evropës

Vdekja e jugo-afrikanit, Nelson Mandela, në moshën 95-vjeçare, e ktheu kujtesën e botës përparimtare demokratike drejt këtij personalitet me rëndësi botërore, për shkak të idealeve të tij çlirimtare e humane, për shkak se për bindjet e tij vuajti rreth 30 vjet burg në kohën e kolonializmit dhe Aparthejdit në Afrikën …

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Shkollat tona: Edukim apo dhunë?

Dhuna që shpërtheu në mes të filloristeve, ku “Duda” rrihte pamëshirë shoqen e saj, mori dhenë dhe pothuajse tronditi mbarë opinionin. Në fakt një dhunë e këtillë nuk do të dihej po të mos bëhej publike nga vet agresorja pasi që dhunën e ushtruar me krenari e incizonte dhe më …

Më shumë...

A. Q. Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, hero kombëtar i të gjithë shqiptarëve pa dallim feje

Në kohën kur Kosova nën presionin e fuqishëm të BE-së, në Bruksel ka  nënshkruar marrëveshje të dëmshme për të ardhmen e vendit, në kohën kur Evropa po bën përpjekje të na bind se Serbia dhe serbët e kanë vendin brenda Kosovës,  në veri dhe kudo në enklava, në kohën  kur  …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Përgjigje autorit anonim të shkrimit “Mbi akuzat për UÇK-në”

E nderuara Redaksi e gazetës “Dita”. Në datën 8 Gusht 2013, është botuar në faqen online një shkrim me titull: “Mbi akuzat për UÇK-në”, “ Reagim i Këshillit Drejtues dhe Kryesia e SHVLUÇK, Tiranë”. “Kryesi” e tillë nuk ekziston në Shqipëri.  Unë që po reagoj, quhem Dilaver Goxhaj, pasi autori …

Më shumë...

Abdullah Prapashtica: Republika e Kosovës duhet t’i kërkojë falje Republikës së Shqipërisë për gabimet e RTK-së

Në errësirën e natës së  20 janar 2013, policia e pasardhësit të Sllobodan Millosheviqit, Ivica Daqiq, hoqi përmendoren e Dëshmorëve të Kombit të   Zonës Ushtarake  të UÇK të Kosovës Lindore  në Preshevë. Reagimi i opinionit publike shqiptar ishte i menjëhershëm dhe energjik. Spontanisht, shumë përmendore serbe u rrafshuan me toke në …

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Pas marrëveshjes së madhe, një mosmarrëveshje edhe më e madhe

Bisedimet midis Serbisë dhe Kosovës me “ndërmjetësimin” e BE-së me “lehtësuesen” Ketrin Eshton, duket se teknikisht kanë hyrë në një rrugë njëkahëshe apo sipas disave janë ndalur në stacionin e fundit të rrugëtimit të paraparë me nënshkrimin e një marrëveshje “historike” për normalizim midis palëve, deri dje në një armiqësi …

Më shumë...

Dr. Hakif Bajrami: Mos ia kthe pushkën veti dhe kombit tënd, Uran Butka

(Uran Butka, Tragjedia e Tivarit. “Enver Hoxha urdhëroi vrasjen e Kosovarëve”, “KOSOVA SOT” 6 prill 2013 . f. 31.)   E lexova dy here këtë shkrim autorial të autorit Uran Butka (version i shkurtuar që do të thotë se në te ka pas gisht edhe Redaksia e Gazetës). Të ngrihesh …

Më shumë...

32 vjet nga kthesa vendimtare e rrugës drejt lirisë dhe pavarësisë, gjenerata kryengritëse e vitit 1981 ende pa asnjë përkujdesje institucionale

Në mbrëmjen e 11 marsit të vitit 1981, në Mensën e Studentëve, në Prishtinë, një grup studentësh kishin shfaqur një pakënaqësi sociale, jo edhe aq të rastit. Ushqimi i dobët, kushtet e tyre të rënda sociale u dhanë shkas atyre, që pakënaqësinë  ta shfaqin në rrugë, duke kërkuar në radhë …

Më shumë...

Dr. Jakup Krasniqi: Me gjysmë të vërteta nuk bëhet shkenca

 I.   Oliver Jens Schmitt-i me librin “Kosova – histori e shkurtër e një treve qendrore ballkanike” (botim i kompanisë “Koha”, Prishtinë, nëntor 2012), pa dyshim i bën antitezë librit pothuajse me të njëjtin titull të Noel Malcolm-it, “Kosova – një histori e shkurtër” (edhe ky botim i kompanisë “Koha”, …

Më shumë...