Analiza

DILAVER GOXHAI: KUSH E HARTOI PLANIN LUFTARAK PËR OPERACIONIN “SHIGJETA”

Operacioni i njohur me emrin “Operacioni Shigjeta” është Plani i Parë Luftarak i hartuar në mënyrë profesionale dhe me dokumentacion të plotë, është veprimtaria e parë luftarake e shkallës operative që planifikoi, organizoi dhe drejtoi Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai plan u hartua në kohën kur …

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Identiteti jo ekzistues i “Vehabizmit” dhe politikat hegjemoniste

Java që kaloi ishte mjaft e rëndë dhe e ithtë  për shqiptarët e Ballkanit, zaten ne si popull jemi mësuar me javë e me muaj të jemi të ithtë, bile edhe me shekuj. Kur isha i vogël dëgjoja të vjetrit duke thënë se: ‘shqiptarët janë popull i nemun!’. Atëbotë nuk …

Më shumë...

RKL: Një fitore për drejtësinë dhe një dështim i turpshëm i përpjekjeve antishqiptare të Serbisë dhe EULEX-it

Më 2 maj 2012, në Gjykatën e  Qarkut në Prishtinë, u mbajt seanca përmbyllëse, përfundimtare, lidhur me gjykimin e montuar politik kundër komandantit emblematik të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, deputetit, Fatmir Limaj dhe bashkëluftëtarëve të tij gjatë luftës. Në mungesë të fakteve dhe dëshmive relevante, Trupi gjykues, mori vendim në …

Më shumë...

Gëzim Llojdia: Një monument për Gjonlekën në një nga sheshet e Vlorës

(Në 160 – vjetorin e  rënies se patriotit në kuadrin e 100 – vjetorit të Pavarësisë)   1. Emri i Zenel Gjolekës ka intriguar shpejt shqiptarët për luftërat dhe trimëritë e treguara në luftë kundër pushtuesit. Historia e trimit Gjolekë është e lidhur me kryengritjen anti-osmane të viteve 1847. Duhet …

Më shumë...

RKL: Pranimi i Rezolutës 1244 për shkak të këmbënguljes së Serbisë, devalvon pavarësinë e Kosovës

  Tashmë është tepër i gjatë numri i lëshimeve, që në vazhdimësi, muaj pas muaji, vit pas viti kanë bërë politikanët e Kosovës, qysh prej qershorit të vitit 1999 e deri   tani. Por lëshimet më të dënueshme, që nuk janë riparuar asnjëherë kanë qenë, demobilizimi i UÇK-së, përnjëherë pas luftës …

Më shumë...

Shpëtim Golemi: Duhet të ecim me këmbë në tokë

Në fillim të muajit shkurt të këtij viti, austriaku Busek, njeri nder analistet me te shquar te çeshtjeve te Ballkanit, hodhi idenë që “Kosova dhe Serbia duhet të fillojnë negociatat për ndarjen e territoreve, pasi kjo është zgjidhja më e mirë tash për tash, meqë  si shpërblim, Kosova do të …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Vështrim për librin “Pranvera e Lirisë ‘81” të autorit dr. Jakup Krasniqi

“Meritën më të madhe historike dhe kombëtare për rivendosjen e çështjes shqiptare në analet ndërkombëtare e ka sakrifica titanike e shqiptarëve, Lëvizja Kombëtare dhe së fundi Ushtria Çlirimtare e Kosovës e udhëhequr nga komandanti legjendar Adem Jashari, që, në fakt, shënon epokën e ndritur të rezistencës kombëtare për çlirim nga …

Më shumë...

Frank Shkreli: 70-vjetori i “Zërit të Amerikës”

Në 70-vjetorin e themelimit të tij Zëri i Amerikës, një zë ky që njihet shumë mirë nga dëgjuesit dhe shikuesit shqiptarë kudo në trevat e kombit shqiptar në Ballkan po shikon drejt së ardhmes së tij.  Drejtori i Zërit të Amerikës, Zoti Dejvid Ensor tha me këtë rast se enti …

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Diskriminimi i myslimanëve në Evropë

  Me gjithë tolerancën që hasim gjithandej nëpër vendet evropiane, me gjithë demokracinë dhe garantimin e lirisë së të shprehurit si dhe mbrojtjen e të drejtave kombëtare dhe fetare, me gjithë thirrjet e shumta të organizatave të ndryshme qeveritare dhe joqeveritare, duke përfshirë këtu edhe OKB-në, për të krijuar një …

Më shumë...

Elez Durmishi: Alush Kryeziu, veprimtar i orëve të para të Komitetit Kombëtar Shqiptar për Bashkimin e Trojeve

Njëri prej veprimtarëve të hershëm të Lëvizjes, e cila quhej “Komiteti Kombëtar Shqiptar për Bashkimin e Trojeve”, ka qenë edhe  Alush Nezir Kryeziu, i cili u lind në fshatin Pagarushë,  më 19 tetor të vitit 1959. Babai e kishte lënë dy vjeç, ndërsa Alushi u rrit nën përkujdesjen e së …

Më shumë...

RKL: Beogradi vazhdon ta përbuz dhe ta injorojë Kosovën, duke e trajtuar si provincë serbe

Pasi ka arritur fitore të paimagjinueshme  në bisedime me  delegacionin qyqar të Kosovës, kryepari i delegacionit të Serbisë në bisedime, Borko Stefanoviq insiston që Kosova t’ i bindet tërësisht Beogradit, meqë sipas tij, “Serbia ka për qëllim që ta mbajë Kosovën afër vetes, por edhe të inkuadrohet në Bashkimin Evropian, …

Më shumë...

Dr. Zenun Gjocaj: Drejt shtegtimeve të reja e më të thella poetike

(Me rastin e botimit të librit “Shpirtndrituri” i autorit, Mehmet Bislimi)   Nga shkaku i veprimtarisë atdhetare, përndjekjes dhe vuajtjes së dënimit nga pushtuesi sllav, sa i përket veprimtarisë letrare, M. Bislimi, megjithatë, e arriti hapin e kohës. Në mënyrë intensive me veprimtari artistike ai u mor që në vitet …

Më shumë...

Drama, “Shtëpia në ankand”, shënon një sukses të radhës të dramaturgut dhe regjisorit të njohur, Fadil Hysaj

Premiera e shfaqjes ”Shtëpia në ankand”, e cila u dha në Teatrin Kombëtar të Kosovës, në Prishtinë, shënon një sukses të radhës të dramaturgut dhe regjisorit të njohur, Fadil Hysaj, i cili deri tani ka vënë në skenë  47 shfaqje teatrore dhe ka shkruar 15 drama. Drama,  “Shtëpia në ankand” …

Më shumë...

Pika jo e vetme ku bashkohen: Berat Buzhala e Ilir Mirena, me Goran Bogdanoviqin

Fushata e disa kalemxhinjve të njohur të Kosovës, kundër Vetëvendosjes e në veçanti kundër Albin Kurtit, po bëhet  në vazhdën e fushatave të dikurshme dhe të tanishme kundër UÇK-së, kundër dr. Rexhep Qoses, kundër Adem Demaçit, të burgosurve politikë dhe kundër liridashësve të vendit.   Përpjekjet për ta linçuar Albin …

Më shumë...

Frank Shkreli: Shqiptarët nën Mal të Zi – si të huaj në tokën e vet!

Një numër artikujsh janë botuar kohët e fundit në lidhje me gjendjen e shqiptarëve nën Mal të Zi, gjendje kjo që sipas shumë zëdhënësve shqiptarë në Mal të Zi sa vjen e përkeqësohet nga viti në vit, nga pikëpamja kombëtare, nga (mos)përfaqësimi i tyre politik si dhe në fushën ekonomike, …

Më shumë...

RKL: Të rishqyrtohen kriteret bazë lidhur me përcaktimin e statusit të veteranit të UÇK-së

Është e nevojshme dhe më se e domosdoshme të  përcaktohet definitivisht numri i  veteranëve të luftës së UÇK-së. Po ashtu, është më se e nevojshme të rishqyrtohen kriteret bazë, duke u mbështetur në të dhëna relevante, në dëshmi të faktuara dhe në argumente, gjatë marrjes së vendimit për të shpallur …

Më shumë...