Brickos

Analiza

Fatmir Graiçevci: Mesazhe të rrezikshme dhe përçarëse të Sali Berishës dhe Atifete Jahjagës në 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Vështirë se do të gjejë njeriu ndonjë vend me klasë “intelektuale” si në Shqipëri e Kosovë, që për 24 orë rresht shesin nacionalizëm e patriotizëm ani pse më parë dekada me radhë kanë përhapur me dashuri të pashembullt idetë e internacionales socialiste,  Frojdi do të thoshte po përdorin mekanizmin e …

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Mentaliteti abuziv i të festuarit

Hyra sot në një supermarket për të blerë disa gjëra elementare dhe i habitur shikoja përgatitjet për festimin e Vitit të Ri. Të shpenzohen gjithë ato para për dekorime idhujtare të qytetit për një festë, sfondi pagan i së cilës nuk mund të mohohet nga askush, është shumë e dhimbshme! …

Më shumë...

A. Qeriqi: Gjendja e rëndë sociale e të burgosurve politikë në Kosovë, mungesa e trajtimit institucional dhe kontributi që ata i kanë dhënë lirisë dhe pavarësisë së vendit

1. Të burgosurit politikë, sintagmë me të cilën identifikohen veprimtarët e rezistencës aktive kombëtare në Kosovë e më gjerë, idealistët dhe luftëtarët për lirinë e Kosovës dhe bashkimin e trojeve etnike, janë kategori e veçantë sociale, e cila në vazhdimësi është lënë dhe ende po lihet jashtë trajtimit institucional. Edhe …

Më shumë...

A. Qeriqi: Marrëveshjet gjithnjë të dështuara shqiptaro-serbe

Kryeadministratori i parë i Kosovës, Bernard Kushner, duke folur për pamundësinë  e marrëveshjeve mes shqiptarëve dhe serbëve, qysh në verë të vitit 1999 kishte thënë se  në mes të marrëveshjeve të dëshirueshme, qëndrojnë 13 shekuj armiqësi, andaj edhe çdo marrëveshje e pretenduar do të duhej të shikohej nga ky pozicion. …

Më shumë...

Fatos Baxhaku: Të fshehtat e vrasjes së Zija Dibrës

Një të diel të janarit të 1925 gazeta “Indipendenca Shqiptare” lajmëronte në faqen e saj të parë: “Zija Dibra u vra. Ish-kapiten Zija Dibra, ministër tjetër herë në kabinetin e Pandeli Evangjelit, i akuzuar për çështje bolshevike, tek internohej në Berat, duke kaluar katundin Harizaj të Qarkut të Kavajës, u …

Më shumë...

Një ditë e kohës së luftës së UÇK-së e kundruar në dy këndvështrime realiste

Majk Conor ( 1. 8. 1998) Në zonat e luftës së UÇK-së   Derisa gazetarët shqiptarë për Ofensivën e Verës së vitit 1998 në zonën e Drenicës raportonin nga zyrat e tyre në Prishtinë, Në Tiranë dhe nëpër vendet e Evropës, më 31 korrik të vitit 1998,  në Grykën e …

Më shumë...

A. Qeriqi: Gonxhe Bojaxhiu-Nënë Tereza, kulti i paqëndrueshëm për kombin shqiptar, misionare e shenjtë për botën katolike

Tri vjet më parë, katër ish titistë me libreza të ish-Lidhjes Komuniste të Jugosllavisë, Qerim Ujkani, pastaj dy avokatë: Bajram Krasniqi e Zef Prenaj  si dhe një qytetar nga Kosova, kishin  ushtruar kallëzim penal në Prokurorinë Komunale të Prishtinës kundër imamit të Xhamisë së Madhe, mulla Shefqet Krasniqi, i cili …

Më shumë...

Daut Gumeni: Djegia e të burgosurit politik i nxori kallajin neodiktaturës

I burgosuri politik i diktaturës së djeshme, shqiptari i mirë e qytetari i plakur para kohe nga vuajtjet, Gjergj NDRECA, u spërkat me benzinë dhe i vuri flakën vetes! Në këtë gjendje të punëve, e para gjë që uroj është shërimi sa më i shpejtë e pa pasoja i njeriut …

Më shumë...

Arben Llalla: Për tradhtarët nuk duhet të ketë pajim dhe falje

Iniciatorët në fjalë bëjnë mirë që këto reforma të pajtimit ti fillojnë nga vetvetja, ti lënë mënjanë kapriçiot personale, përçarjet politike dhe të marrin model shembullin e udhëheqjes së Hasan Prishtinës i cili u flijua për Shqipërinë dhe nuk e shiti Shqipërinë për vetveten.   Më 12 Tetor në Shkup …

Më shumë...

RKL: Gjuha denigruese e përdorur dendur nga disa gazetarë të medieve tona

Përgjithësisht  gjuha e shprehur dhe e shkruar e shumicës së medieve të shkruara e elektronike në gjuhën shqipe nuk përmbush nivelin e duhur të kulturës shoqërore e intelektuale në të shprehur dhe në të shkruar. Kjo gjendje mbase është edhe shprehje e pakënaqësisë së përgjithshme sociale dhe e traumave, që …

Më shumë...

Kim Mehmeti: Befasia e kthyer mbrapsht

Të kotë e kemi trimërinë dhe burrërinë e çiftelisë me dy tela, sepse do të vijë dita kur do të na tallin fëmijët tanë. Dhe pa dyshim se ata do të na pyesin: “Vallë ishit të verbër e nuk shihnit çfarë ishte duke u ndodhur, apo edhe ju ishit si …

Më shumë...

A.Q. Pjesa e parë e fakteve ku janë bazuar konstatimet në komentin: “Gazetarët e manipuluar të Jeta Xharrës” dhe reagimi i BIRN-it

(Jeta Xharra në mesin e miqve serbë gjatë rekrutimit të saj në Media Centar në Nish të Serbisë)   Duke  reaguar në shkrimin tim me titull: “Gazetarët e manipuluar të Jeta Xharrës”, drejtoresha e “BIRN-it”,1) për Kosovë, Jeta Xharra, (ish dhe tani komandantja e gazetarëve hulumtues, që luajnë rolin e …

Më shumë...

Radio-Kosova e Lirë “pushtuese” e lirisë e jo pushtuese objektesh

Fushata  e egër e disa medieve shqipshkruese e shqipfolëse të Kosovës kundër vlerave të luftës së UÇK-së, kohëve të fundit është drejtuar në veçanti kundër Radi0s-Kosova e Lirë, zëdhënësja e zërit të lirisë  gjatë luftës dhe trashëgimtarja e paepur e vlerave më të fisnikëruara informative e kulturore të kombit. Edhe …

Më shumë...

Ilir Yzeiri: Qysh në Antikitet është shtruar çështja e dallimit dhe e formave të ndryshme të regjimit

Platoni dhe Aristoteli kanë ndërtuar një klasifikim të qeverisjes sipas shfaqjes së sovranitetit. Në bazë të këtij parimi, thonë ata, dallojmë tre tipa qeverisjeje: mbretëri, aristokraci dhe demokraci, si dhe tri forma të korruptimit të tyre, që janë tirania, oligarkia dhe propaganda. Në fakt, kriza e rëndë dhe e thellë …

Më shumë...

RKL: Të mos vonohemi me rishqyrtimin e kritereve bazë lidhur me përcaktimin e statusit të veteranit të UÇK-së

Është e nevojshme dhe më se e domosdoshme të  përcaktohet definitivisht numri i  veteranëve të luftës së UÇK-së. Po ashtu, është më se e nevojshme të rishqyrtohen kriteret bazë, duke u mbështetur në të dhëna relevante, në dëshmi të faktuara dhe në argumente, gjatë marrjes së vendimit për të shpallur …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Gënjeshtra dhe insinuata të një truthari kundër Radios-Kosova e Lirë dhe Agjencisë Kosovapress

Vështirë se do të gjejë njeriu sot ndonjë vend si Kosova ku abuzohet në emër të lirisë së fjalës, ku shpifet në emër të së vërtetës dhe ku lehet në mungesë të guximit për të kafshuar. Dhe është mirë që çakejtë vetëm lehin dhe nuk kanë guximin e luanit, sepse …

Më shumë...