Analiza

Mehmet Bislimi: Nënë Shqipëri

(me rastin e 101 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së një të tretës së tokave shqiptare) sa e sa trima ikën me sy hapur  sa e sa trimëresha nuk i mbyllen sytë sa e sa heronj nuk i prehu qetësia  sa e sa gjenerata toka nuk i qetësoias sot nuk …

Më shumë...

A.Q. Luftëtarët shqiptarë në Siri nuk janë terroristë, ata po luftojnë terrorizmin shtetëror të diktatorit, Asad

Lufta verbale kundër islamit në Kosovë e mbështetur fuqishëm nga mediet me prejardhje titiste, komuniste, kryesisht dhe përgjithësisht është luftë e medieve dhe aspak e qytetarëve të Kosovës, qofshin ata myslimanë, të krishterë apo ateistë. Kjo, ta quajmë luftë, është e njëjtë, ashtu sikur  ishte dhe në një segment lufta …

Më shumë...

Dr. Hasan Luçi: Sulm i përsëritur kundër UÇK-së, strategji e vjetër serbomadhe

Ndërsa vazhdojnë bisedimet mes Kosovës e Serbisë, për normalizimin e marrëdhënieve mes tyre, (me ndërmjetësinë e BE), Beogradi përsërit pa fund slloganin e mosnjohjes kurrë të shtetit të Kosovës, ndërsa Prokuroria e komanduar nga EULEX-I kërkon shtyrjen e afatit të mbajtjes në arrest të disa nga ish drejtuesit kryesorë të …

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Shuplaka e Zotit

Këto ditë përjetuam një stres të llojit të vet. Ai ishte stresi i kërkimit të votës nga kandidatë të ndryshëm të cilët, siç i portretizonin nganjëherë mediet, ishin në gjendje të fshinin edhe xhamat e makinave në semaforë të kryeqytetit vetëm për të fituar një votë. Pas një maratone të …

Më shumë...

Behxhet Shala: Premtimet që po bëhen në këtë fushatë është vështirë të realizohen edhe me buxhet të Emirateve të Bashkuara

Fushata parazgjedhore po vazhdon pa tensione të mëdha dhe mund të llogaritet relativisht e qetë. Në aspektin e sigurisë fizike për kandidatët por edhe për votuesit e mundshëm. Është karakteristikë se numri i pjesëmarrësve është stabil që nënkupton se disa subjekte politike e kanë mbështetjen e një trupi votues tradicional. …

Më shumë...

RKL: Deklarata e Erdoganit dhe kërcënimi i Beogradit

Vizita e kryeministrit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan në Kosovë me rastin e përurimit të Terminalit të Aeroportit të Prishtinës, “Adem Jashari”, si dhe fjalimi i tij i mbajtur në Prizren, ka ngjallur reagime, të qarqeve të ndryshme, madje edhe të qarqeve serbe, të cilat konsiderojnë se Kosova paska qenë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Ikanakë gjatë luftës, matrapazë e profiterë pas luftës

Lufta e UÇK-së në Kosovë, (1998-1999) ka shumë veçanti, të cilat duhen parë e studiuar në raport me kohën e gjatë të popullit tonë nën robëri dhe me deformimet, që i ka lënë pas  robëria gjatë shekujve. Duke qenë luftë çlirimtare, ajo u masivizua shumë shpejt dhe mori karakterin e …

Më shumë...

Vera Dushi: Përse duhet përkujtuar dhe respektuar Enver Hoxhën?

Zëra titistësh të vjetër, qyqarë të tretur nëpër botë, tani kinse të konvertuar në “demokratë të rinj”, tani, në kohën e lirisë së çoroditur të fjalës, guxojnë të flasin kundër udhëheqësit të madh kombëtar, Enver HOXHA. Por, le ta dinë edhe ata përse Enver HOXHA duhet përkujtuar dhe respektuar përjetësisht. …

Më shumë...

Sheradin Berisha: Me leje të kryeministrit Hashim Thaçi sot krimineli Daçiq vjen në vendin e krimit

Sot, më 19 tetoro 2013,  me “vendim” të Qeverisë së Kosovës, në vendin e krimit (në Kosovë), vjen krimineli Ivica Daçiq, i cili gjatë luftës 1998 – 1999, ishte zëdhënës i kryekriminelit Sllobodan Millosheviq! Ky njeri që sot është kryeministër i Serbisë, ditë më parë i ka thënë Kryeministrit të …

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Prishtinën e merr i pari Isa-Agim-Shpend-Besnik-Korab… kryetari

Prishtina dikur ishte një çapëkëne e bukur. Plot sharm dhe bukuri. Hapësira të bollshme gjelbërimi , ale me lule ku era e blinit t’i mbushte mushkëritë! Ajri nuk ishte i ndotur sepse edhe numri i makinave ishte shumë më i vogël. Teatri ishte përplotë ndërsa edhe kafenetë, më vonë kafeteritë …

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Çështja e shamisë nuk ka marrë fund, do të zgjidhet ne emrin e Zotit

Problemi i shamisë nuk ka përfunduar, ajo vetëm sa ka filluar të aktivizohet si duhet, si një problem mjaft i tej-zgjatur dhe i manipuluar, i cili duhet të rregullohet sa më shpejt që është e mundur. Të mos harrojë Portali Express e as të tjerët  se vullnetin e popullit nuk …

Më shumë...

Frank Shkreli: Politika shqiptare nënshtruese ndaj interesave të huaja

Gjatë disa viteve të fundit Turqia ka ndërmarrë një fushatë, që disa e quajnë si një ofensivë të gjithanshme, diplomatike, politike, shoqërore dhe fetare-kuturore në Ballkanin perëndimor, kryesisht e përqendruar në vendet me shumicë myslimane, si Shqipëria, Kosova dhe Bosnja-Hercegovina.  Siç duket në frymën e kësaj fushate diplomatike, Kryeministri turk …

Më shumë...

Teuta Llalla-Kamberi: Nëpërkëmbja e gjakut të dëshmorëve nuk është traditë e shqiptarëve

Deri më sot, siç dihet publikisht, asgjë nuk është bërë për statutin e familjeve të dëshmorëve, invalidëve të luftës së 2001’të edhe pse në Marrëveshjen e Ohrit është paraparë që brenda vitit 2004 të zgjidheshin këto çështje, si shumë çështje të tjera të dala nga ky dokument i garantuar nga …

Më shumë...

Abdullah Prapashtica: Zgjedhjet Lokale e Republikane dhe Ligji për pjesëtarët e dëshmorët e UÇK-së

Mediet në Kosovë bëjnë të ditur se Veteranët konsiderojnë se nga gjendja e rëndë shpirtërore dhe materiale, mbi 40 pjesëtarë të UÇK-së kanë bërë vetëvrasje pas përfundimit të luftës. Ndërsa në të njëjtën kohë me miliona Euro  harxhohen për foto-postere të kandidateve të partive politike, për spote propagandistike, për udhëtime …

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Hashim, amanet Millutinin e Gojbulës dhe Gvozdenin e Besianës…

Nobeli për Kosovën dhe Serbinë, lesh Marie për Tanzaninë   Shpërblimi Nobel përveç se është nder për fituesin , kombit që i takon, shtetit shtetas i të cilit është apo shtetit ku i është dhënë strehim politik, është edhe një biznes shumë përfitues si për laureatin (i merr një milion …

Më shumë...

Mustafa Bajrami: Flasim, por sa bisedojmë?

Grekët e vjetër besonin se e vërteta zbulohet vetëm nëpërmes bisedimit, dialogut. Urtësia, thoshin ata, arrihet me komunikimin e ndërsjellë. Dialogu ushqen shpirtin tonë, sikur loja me lodra që ushqen shpirtin e fëmijës. Nga grekët bota mësoi dialogun, ndërsa romakët na falën aftësinë e të folurit. Të parët hynë në …

Më shumë...