KEK
Fillimi / Institucionet (faqe 600)

Institucionet

Kryetari Bashota uron qytetarët me rastin e Pashkëve

Kryetari i Komunës së Klinës, z. Sokol Bashota, të gjithë besimtarëve të krishterë u ka uruar Festën e Pashkëve. Në urimin e Tij, mes të tjerash thuhet: “Qytetarë të nderuar, Si qytetar i parë i Komunës së Klinës, me rastin e Festës së Pashkëve, më lejoni që në emër të ...

Më shumë...

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura ka inspektuar procesin e eliminimit të deponive ilegale të mbeturinave

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura i shoqëruar nga zyrtarët për menaxhimin e mbeturinave të Komunës së Skenderajt dhe përfaqësuesit e kompanisë “Uniteti”, ka qëndruar në fshatin Burojë ku ka parë nga afër eliminimin e deponive ilegale të mbeturinave në këtë fshat. Kryetari Nura ka takuar edhe banorët e ...

Më shumë...

Zëvendësministri Hoti po merr pjesë në koloninë e piktorëve shqiptarë në Itali

Me ftesë të veçantë nga Instituti i Librit dhe Promocionit i Shqipërisë, zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti, po merr pjesë në koloninë e piktorëve të peizazhit, “Bregdeti Jonian i Italisë në Telajo”  që po organizohet në Itali. Ngjarja po organizohet në Sibari, Rossano, Corigliano, Villapiana dhe komunat ...

Më shumë...

Ofçarasit synojnë të kthehen në fshatin e tyre

Fshati Ofçar i Shalës së Bajgorës, rreth 20 kilometra larg Mitrovicës , gjatë kësaj vere pritet të gjallërohet nga banorët e tij, që pas lufte e kishin boshatisur të tërin. Këtë ia ka komunikuar kryetarit të komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, përfaqësuesi i Ofçarit Kadri Avdiu, gjatë vizitës që ky ...

Më shumë...

Lagjet Sejdiu dhe Miftari të Runikut po bëhen me rrugë të asfaltuara

Falë investimeve të Komunës së Skenderajt dy lagje të Runikut po bëhen me rrugë të reja. Lagja Sejdiu dhe Miftari të këtij fshati janë pjesë e investimeve që Komuna e Skenderajt po bën kudo në territorin e saj, me qëllim të rritjes së mirëqenies së të gjithë banorëve. Më qëllim ...

Më shumë...

Është mbajte mbledhje e jashtëzakonshme e Asamblesë Komunale në Deçan

Komuna e Deçanit për të saten herë me radhë ka mbajte mbledhje të jashtëzakonshme si kundërshtim me trajtimin e pronave të ndërmarrjeve,, APIKO ‘’dhe ,,ILIRIA’’. Për fat të keq edhe të premten ishte i nevojshëm reagimi institucioneve të komunës së Deçanit ndaj vendimit të Agjensionit Kosovar të Privatizimit AKP-së, lidhur ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri ka pritur përfaqësuesit e Fondacionit Terre Des Hommes

Kryetari i komunës së Mitrovicës Agim Bahtiri, së bashku më Drejtorin e Drejtorisë së  Integrimeve Evropiane  dhe Mirëqenies Sociale Qazim Nimani, kanë  pritur në  një takim zëvendësdrejtoreshën e Fondacionit Terre Des Hommes (TDH), Alketa Lasku dhe Naim Bilallin, menaxher i projekteve në TDH. Në këtë takim u fol për rëndësinë ...

Më shumë...

Digjen rreth 15 hektar me pyje afër Damanekut të komunës së Malishev

Të enjten një zjarr ka përfshirë malet afër Damanekut të komunës së Malishevës, ku ka djegur rreth 15 hektar sipërfaqe, por falë angazhimit të pashoq të ekipeve të zjarrfikësve të Malishevas, është arritur të lokalizohet dhe shuhet zjarri. Zjarri është konfirmuar nga ekipet komunale të emergjencave, ku thuhet se në ...

Më shumë...

Në përvjetorin e rënies përkujtohen 6 dëshmorë dhe 13 martirë

Në Sllatinë të komunës së Kaçanikut janë përkujtuar 6 dhe 13 martirët në 18 vjetorin e rënies. Në manifestimin e organizuar për nder të veprës së të rënëve, Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi tha se jemi bërë bashkë për të nderuar dëshmorët dhe martirët të cilët në këto ...

Më shumë...

Në Mitrovicë u përkujtua masakra serbe në Rrugën e Kovaqëve

Në 18 vjetorin e masakrës  në rrugën e Kovaçëve në Mitrovicë, kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, nënkryetari Faruk Mujka dhe drejtorët e drejtorive komunale, kanë vendos lule të freskëta dhe kanë bërë homazhe tek pllaka përkujtimore me emrat e viktimave të kriminelëve serbë, në rrugën e lartpërmendur. Të ...

Më shumë...

Familja Kastrati në Turjakë të komunës së  Malishevës  bëhet me shtëpi banimi

Falë shoqatës bamirëse “Ndihmo edhe Ti”, me donator Halim Hotin nga Carralluka, i cili jeton dhe vepron në Suedi, dhe Komunës së Malishevës, familja e Musaj dhe Bukurie Kastratit nga Turjaka, përfundimisht e kanë të zgjidhur problemin e banimit, pasi janë bërë më shtëpi të re. Shoqata e ka ndërtuar ...

Më shumë...

50 hektarë me pemë janë mbjellur në Skenderaj

Kjo e arritur në fushën e bujqësisë u prezantua në mbledhjen e Bordit të drejtorëve të Komunës së Skenderajt, i cili ka mbajtur mbledhjen e radhës të cilën e ka udhëhequr Nënkryetari i komunës Fadil Nura. Drejtori për bujqësi në Komunën e Skenderajt Musa Lushtaku u shpreh shumë i kënaqur ...

Më shumë...

Filluan punimet për asfaltimin e rrugëve në dy lagje të Gjurgjevikut të madh të Klinës 

Kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota, ka përcjelle nga afër, fillimin e punimeve në asfaltimin e rrugës në dy lagje të fshatit Gjurgjevik i Madh të Klinës. Me ketë rast ai ka uruar banorët për ketë projekt që do të krijoj lehtësira në lëvizjen e tyre. Rruga deri tash ...

Më shumë...

Hoti takohet me nënkryetarin e Kuvendit të Malit të Zi Genc Nimanbegu

Në vazhdën e takimeve zyrtare që realizoi në Mal të Zi, Zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti u takua edhe me nënkryetarin e Kuvendit të Malit të Zi, Genc Nimanbegun me të cilin biseduan për intensifikimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve. Fokus i veçantë nga të dyja ...

Më shumë...

Në objektin e Komunë së Deçanit shtrihet dora e pajtimit mes dy familjeve Mazrekaj dhe Sadikaj

Në objektin e komunë së Deçanit me një ceremoni të organizuar nga i pari i Komunës Rasim Selmanaj, u shtri dora e pajtimit mes dy familjeve, Familja Mazrekaj nga Dranoci i Deçanit i shtrin dorën e pajtimit familjes  Sadikaj nga Ratishi i Deçanit. Axha Qazim (Halit) Mazrekaj nga Dranoci i ...

Më shumë...

Shërbimet shëndetësore kualitative prioritet i Komunës së Skenderajt

Ngritja e nivelit të shërbimeve shëndetësore për qytetarët e Skenderajt vazhdon të jetë prioritet i Komunës së Skenderajt, në këtë kuadër ndërtimi i objektit të ri të QKMF-së në Skenderaj ka përmirësuar shumë kushtet e punës së stafi mjekësor dhe standardin e trajtimit të pacientëve pasi objekti i ri përveç ...

Më shumë...