Fillimi / Institucionet (faqe 580)

Institucionet

Në 18 shkolla të Suharekës mbahen ligjërata për sigurinë në trafik

Në takimin e rregullt javor të koordinimit lokal për siguri të cilin e kryesoi Rexhep Kuçi, nënkryetar i Komunës së Suharekës, u fol për aktivitetet dhe angazhimet që janë zhvilluar në Komunë, si: përurimi i objektit të ri shkollor në fshatin Popolan e cila u ndërtua me buxhet të komunës ...

Më shumë...

Në Mitrovicë nën mbështetjen e OSBE-së u mbajt diskutimi për Draft-buxhetin e vitit 2017-2019

Anëtarët e Komitetit për Politikë dhe Financa dhe drejtorët e drejtorive komunale, kanë shqyrtuar në një takim, të mbështetur nga OSBE-ja, Draft-buxhetin e vitit 2017 dhe parashikimet për  vitet 2018 dhe 2019 duke u bazuar në limitet e përcaktuara buxhetore sipas Qarkores Buxhetore 2017/02 për Komunat. Në këtë takim kane ...

Më shumë...

U prezantua Plani Zhvillimor Komunal 2017-2025 për Malishevën

Në Malishevë, është bërë prezantimi i Planit Zhvillimor Komunal (PZHK) 2017-2015. Nga e enjta ky dokument strategjik për zhvillimin e Komunës së Malishevës, do të jetë në diskutim publik. Përndryshe PZHK, u vlerësua si një dokument shumë mirë i përgatitur, ndërsa sipas folësve, Malisheva, është komuna e parë që e ...

Më shumë...

Digjitalizohet shkolla e Bellanicës

  Në Komunën e Malishevës, procesi mësimor ka filluar në të gjitha shkollat, mirëpo e veçantë e këtij viti, është edhe një pilot projekt i ri, i digjitalizimit të shkollave,  ku nxënësit përveç mësimit që do ta marrin përmes shpjegimit klasik, do të kenë mundësi që të mësojnë edhe përmes ...

Më shumë...

Në Klinë filluan punimet në asfaltimin e dy rrugëve – 15 shtator 2016

Në qytetin e Klinës, të enjten kanë filluar punimet në asfaltimin e dy rrugëve,  rrugës “Mic Sokoli” me gjatësi prej 179 metra dhe rruga “ Kuvendi i Lezhës”  me gjatësi prej 268 metrave, në ceremoninë e fillimit të punimeve ishte edhe kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota. Këto dy ...

Më shumë...

Kosova dhe Hungaria – bashkëpunim në fushën e sportit

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka pritur një delegacion të Hungarisë, në përbërje të Balint Tombor dhe Adam Szucs, këshilltarë politikë në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe të Tregtisë, Laszlo Markusz, ambasador i Hungarisë në Kosovë dhe Tamas Gerelu, atashe për tregti. Në këtë takim, ndërmjet ...

Më shumë...

Ministri Yagcilar u takua me ekspertin e Bankës Botërore Gregory Kisunko

Ministri i Ministrisë së Administratës Publike, Mahir Yagcilar priti ekspertin e Sektorit Publik të Bankës Botërore Gregory Kisunko, me të cilin diskutuan për prioritetet dhe projektet aktuale të Ministrisë së Administratës Publike. Ministri Yagcilar dhe Kisunko diskutuan edhe për bashkëpunimin e deritanishëm ndërmjet Ministrisë së Administratës Publike dhe Bankës Botërore. ...

Më shumë...

Selmanaj nderon dëshmoret

Të mërkurën në përvjetorin e rënies së dëshmorëve Sadri Vishaj dhe Xhevat Sejfijaj, në Beleg e Gllogjan janë nderuar me homazhe, ku i pranishëm ishte edhe kryetari i komunës së Deçanit z.Rasim Selmanaj. Po ashtu komuna ka ndarë për dy familjet dekoratën e heroit Shkelzen Haradinaj! Ndërkaq të enjten në ...

Më shumë...

Sedat Kuçi u emërua drejtor i Inspeksionit në Suharekë

Kryetari i Komunës së Suharekës z.Sali Asllanaj, të mërkurën ka emëruar drejtorin e Drejtorinë Komunale të Inspeksionit z.Sedat Kuçi, nga Suhareka. Kuçi ka marrë këtë post pasi ish drejtori i deritashëm z.Rraif Fetiu u pensionua. Sedat Kuçi  ka të kryer Fakultetin e Bujqësisë, ndërsa deri tash ka ushtruar funksione të ...

Më shumë...

Komuna e Shtimes përfituese e donacioneve për projekte të infrastrukturës

Më datën 13.9.2016, nënkryetari i komunës së Shtimes, z. Fatmir Rashiti ka pritur në takim zyrtarët e lartë të Helvetas Suiss Inteckooperation-Fondacion Zviceran për Zhvillim dhe Bashkëpunim, z. Eric Wigger-shef i financave dhe shërbimeve dhe Bruno Studer-udhëheqës i financave dhe kontrollit. Në këtë takim kanë marrë pjesë edhe zyrtarët e ...

Më shumë...

Vazhdojnë investimet në infrastrukturë në qytetin e Skenderajt

Komuna e Skenderajt po vazhdon me investime në infrastrukturën rrugore brenda qytetit të Skenderajt në drejtim të zbatimit të planit urban në unazën e brendshme të qytetit. Kështu të mërkurën ka filluar ndërtimi i rrugës afër parkut Shaban Polluzha në qendër të qytetit. Me rastin e fillimit të punimeve në ...

Më shumë...

Nënkryetari Kamberi priti familjarët e ngushtë të Dr.Xhelal Mitrovicës

Me rastin e shënimit të 100 vjetorit të lindjes së atdhetarit dhe intelektualit të shquar, Dr. Xhelal Mitrovica, nënkryetari i komunës së Mitrovicës, Safet Kamberi, ka pritur familjarët e tij. Gjatë këtij takimi nënkryetari Kamberi fillimisht ka falënderuar profesorin Fazli Hajrizi i cili ka qenë edhe iniciatorë i organizimit të ...

Më shumë...

Nisen punimet e asfaltimit të rrugës në Gjurgjevik të Madh të Klinës

Kanë nisur punimet e asfaltimit të rrugës në fshatin Gjurgjevik i Madh të Komunës së Klinës.  Rruga është me gjatësi prej 1973,42 metra, investim i Ministrisë së Infrastrukturës, me kosto prej 94.506.31 euro. Në ceremoninë e fillimit të punimeve të asfaltimit të rrugës në Gjurgjevik të Madh, Kryetari i Komunës ...

Më shumë...

QKMF në Skenderaj bëhet edhe me një autoambulancë dhuruar nga bashkatdhetari Blerim Selimi

Qendra e Mjekësisë Familjare në Skenderaj ka përfituar një autoambulancë donacion nga bashkatdhetari Blerim Selimi nga Kuçica e Skenderajt që punon dhe jeton në Suedi. Autoambulanca e pranuar është e treta që i është dhuruar QKMF-së brenda dy viteve nga z.Selimi, pasi në shtator të vitit 2014 i njëjti kishte ...

Më shumë...

Urimi i kryetarit Kuçi me rastin e kurban Bajramit

Kryetari i komunës së Junikut z.Agron Kuçi me rastin e festës së kurban Bajramit i ka uruar të gjithë besimtarët e besimit Islam, e në veçanti qytetarët e komunës së Junikut, duke ju dëshiruar shëndet, suksese dhe mirëqenie në familjet e tyre dhe ku do ku gjinden.

Më shumë...