Airport Adem Jashari
kek
tv dielli
MIT
Fillimi / Institucionet (faqe 581)

Institucionet

U përurua kopshti i SHFMU “Shaban Mazreku “ në Sopijë

Kryetari i Komunës së Suharekës, z. Sali Asllanaj, ka marrë pjesë në përurimin e kopshtit të Shkollës fillore të mesme të ulët “Shaban Mazreku” në Sopijë të Suharekës. Ky projekt u realizua falë mjeteve të fituara në një konkurs të Kosovision, të nxënësve të kësaj shkolle dhe ndihmës së disa ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Turjakë dhe Damanek

Njoftohen banorët e fshatrave Damanek dhe Turjakë të komunës së Malishevës,  se të shtunën më 30 prill 2016, do të bëhet repelimi i kafshëve. Ky është cikli i dytë i repelimit të kafshëve, në kuadër të zbatimit të strategjisë për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK). Me ...

Më shumë...

Kryetari Begaj prezantoi raportin e punës për vitin e kaluar

Nën drejtimin e kryesuesit Aziz Thaçi, të premten është mbajtur mbledhja e katërt e rregullt e Kuvendit të Komunës së Malishevës. Në këtë mbledhje, para anëtarëve të kuvendit, Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka prezantuar raportin e punës për vitin 2015, të kryetarit dhe qeverisë komunale. Kuvendi i ...

Më shumë...

Përplasen për zonën industriale të Babushit dhe për raportin e Drejtorisë së Shëndetësisë

Kuvendi komunal i Ferizajt në një seancë të rregullt të premten ka debatuar një sërë çështjesh me interes për qytetarët.  Hapjen e mbledhjes së Kuvendit të Komunës e bëri kryesuesi Faruk Guri. Ai para të pranishmëve ka paraqitur edhe pikat e rendit të ditës të cilat ishin përgatit për këtë ...

Më shumë...

Gabimet në trafik do të ndëshkohen me marrje të përkohshme të lejes së vozitjes

Të gjithë drejtuesit që shkelin rregullat e trafikut, do të ndëshkohen me marrje të përkohshme të patentshoferit në afat tre muaj, gjashtë muaj dhe 12 muaj”, kështu u tha në takimin e rregullt javor  të koordinimit lokal për siguri. Afrim Sylaj, toger në stacionin policor në Suharekë, krahas kësaj ka ...

Më shumë...

Përfaqësueset e PEN-it takohen me kryetarin Ismajli

Përfaqësueset e Rrjetit të Edukatoreve Bashkëmoshatarë (PEN), znj. Sihana Bejtullahu, menaxhere e projektit dhe znj. Dorotea Sahatçiu, koordinatore e projektit u takuan me kryetarin e komunës së Shtimes, z. Naim Ismajli dhe drejtoreshën për Kulturë, Rini dhe Sport, znj. Fatmire Ferati. Me këtë rast, kryetari Ismajli u njoftua lidhur me ...

Më shumë...

Mbahet mbledhja e 31-të e Kuvendit Komunal të Mitrovicës

Nën drejtimin e kryesuesit, Bislim Imeri  dhe në prani të kryetarit të Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri  dhe  bashkëpunëtorëve të tij, është mbajtur mbledhja e 31-të e rregullt e Kuvendit të Komunës, në të cilën u shqyrtuan disa pika të rendit të ditës, që më parë kishin qenë temë diskutimi ...

Më shumë...

Punëtorët e KEDS-it në Malishevë, ndihmojnë familjen Kryeziu nga Mleqani

Punëtorët e njësisë së KEDS-it në Malishevë, kanë ndihmuar sot familjen e M.Kryeziut nga Mleqani. Sipas përgjegjësit të njësisë së shpërndarjes së energjisë elektrike (KEDS) në Malishevë, z.Dardan Krasniqi, punëtorët e kësaj njësie, janë solidarizuar me këtë familje, duke e ndihmuar familjen me mjete monetare dhe materiale. Me këtë rast, ...

Më shumë...

Vazhdon pastrimi i pllakave përkujtimore, varrezave të dëshmorëve, martirëve dhe civile në Komunën e Rahovecit

Komuna e Rahovecit,  ashtu sikurse  gjatë vitit të kaluar edhe  gjatë vitit 2016, po vazhdon të pastroj, varrezave e dëshmorëve, martirëve dhe atyre civile. Gjatë ditës së djeshme,  kompania e cila është kontraktuar nga ana e Komunës që të bëjë pastrimin e varrezave, ka pastruar varrezat në kompleksin memorial në ...

Më shumë...

TIK mundësi për zhvillim ekonomik dhe gjithëpërfshirje

Sektori i Teknologjisë Informative dhe Komunikuese është njëri nga sektorët që mund të jap kontributin më të madh në rritjen ekonomike të vendit tonë dhe njëkohësisht përfshirjes më të madhe të potencialit femëror në këtë fushë, ka deklaruar Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci në hapje të Konferencës “Gjinia dhe ...

Më shumë...

Ministri Zharku mori pjesë në prezantimin e strategjisë kombëtare për zhvillim

Në kuadër të aktiviteteve të planifikuara për lansimin e Strategjisë Kombëtare për Zhvillim (SKZH), në organizim të Zyrës për Planifikim Strategjik të Zyrës së Kryeministrit, u mbajt takimi publik në rajonin e Ferizajt, me ç’rast u prezantua SKZH-ja, më konkretisht shtylla  IV e SKZH, ajo e infrastrukturës. Më këtë rast, ...

Më shumë...

Situata e sigurisë në Skenderaj e qetë, e qëndrueshme dhe stabile, vlerëson KKSB

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi ka mbajtur takimin e radhës në të cilin janë diskutuar tema që kanë të bëjnë me situatën e sigurisë në Skenderaj. Tema të diskutimit në këtë takim ishin; Çështjet e sigurisë së përgjithshme, funksionimi i KLSP-ve dhe EVSB-ve, Siguria në shkolla dhe rreth tyre, ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri takon përfaqësuesit e organizatës A.S.V.I nga Milano

Kryetari i komunës së Mitrovicës Agim Bahtiri, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Integrimeve dhe Mirëqenies Sociale Qazim Nimani, takoi përfaqësuesit e Organizatës së Vullnetarëve Italianë nga Milano, A.S.V.I, të cilët në vazhdimësi kanë ofruar ndihmë për familjet e varfra të komunës së Mitrovicës. Në emër të komunës dhe ...

Më shumë...

Vazhdon dezinfektimi në territorin e Malishevës

Njoftohen banorët e fshatit  Astrazup të komunës së Malishevës,  se të premten më 29 prill 2016, do të bëhet dezinsektimi kundër rriqrave. Po ashtu edhe në fshatrat Shkozës, Jançisht dhe Maxharrë do të bëhet repelimi i kafshëve. Ky është cikli i dytë i repelimit të kafshëve dhe Dezinsektimi kundër rriqrave, i ...

Më shumë...

Kryetari Vehapi, priti në takim Greg Delawie, ambasador i ShBA-së në Kosovë

Të enjten, kryetari i Komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi priti në takim Greg Delawie, ambasadorin e ShBA-së në Kosovë, temë e takimit ishte zhvillimi ekonomik në Komunën e Rahovecit. Kryetari i Komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi falënderoi ambasadorin Delawie për vizitën e bërë dhe për ndihmën e vazhdueshme që po ...

Më shumë...

Prezantohet Strategjia Kombëtare për Zhvillim në Ferizaj

Këtë te enjte në Ferizaj, u bë prezantimi i Strategjisë Kombëtare për Zhvillim, e organizuar nga Zyra për Planifikim Strategjikë nga Zyra e Kryeministrit  të Kosovës. Pjesëmarrës në takim ishte kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, Lutfi Zharku nga  Ministria e Infrastrukturës, Blerand Stavileci, Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Ferid ...

Më shumë...