MIT
tv dielli
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Institucionet (faqe 582)

Institucionet

Rahoveci organizon tubim gjithë popullor për shënimin e 18-vjetorit të daljes publike të UÇK-së të ZOP-së

Në fshatin Drenoc të Komunës së Rahovecit, do të organizohet tubim gjithë popullor për shënimin e 18-vjetorit të daljes publike të UÇK-së në Zonën Operative të Pashtrikut. Tubimi mbahet në oborrin e shkollës fillore “Vëllezërit Frashri”, në fshatin Drenoc të Komunës së Rahovecit me datë 26.04.2016, me fillim në ora ...

Më shumë...

Dy familje ferizajasa bëhen me kulm mbi kokë nga angazhimi i pushtetit lokal dhe donatorëve

Nysrete Lohaj nga kjo e hënë,  jetën e saj do ta vazhdojë në shtëpinë e re, e cila u ndërtua nga Komuna e Ferizajt dhe nga donatorët të cilët mjetet e tyre i dhuruan në gala-mbrëmjen e organizuar në Ferizaj. Ajo thotë se ndjehet shumë e kënaqur me ndërtimin e ...

Më shumë...

Mbahet mbledhja e Komitetit për Politike dhe Financa në Ferizaj

Hapjen e mbledhjes së KPF-së në komunën e Ferizajt e bëri kryesuesi i Kuvendit Faruk Guri. Në këtë mbledhje janë diskutuar çështje të shumta, mirëpo edhe në këtë  mbledhje janë dëgjuar mendime se pikat e rendit të ditës po vijnë të pakompletuara e të pasqaruara mirë. Në mbledhjen e Kuvendit ...

Më shumë...

Vizitë mjekësore për pensionistët e Shtimes

Disa specialistë mjekë të fushave të ndryshme kontrolluan mbi 20 pensionistë të komunës së Shtimes, të cilët në ambientet e zyrave të Shoqatës së Pensionistëve të Shtimes, i janë nënshtruar një kontrolli mjekësor falas nga ushtria turke që vepron në kuadër të KFOR-it. Ky aktivitet është iniciuar nga koloneli z. ...

Më shumë...

Në Skenderaj shënohet Dita Ndërkombëtare e Librit

Organizuar nga Qendra Rinore Publike dhe Biblioteka Komunale në Skenderaj me aktivitetet të ndryshme është shënuar Dita Ndërkombëtare e Librit. Të rinjtë kanë shpërndarë në Sheshin “Adem Jashari” thënie për dijen dhe librin nga autorë të famshëm, ndërsa në Qendrën e Kulturës “Hasan Prishtina” qindra të rinj kanë ndjekur një ...

Më shumë...

Inspektorati konfiskoi goma që përdoren në furrat e gëlqeres

 Sot është mbajtur mbledhja e rregullt e Këshillit të Drejtorëve në Komunën e Malishevës, i udhëhequr nga Kryetari i Komunës së Malishevës, z.Ragip Begaj. Në këtë mbledhje, drejtorët e drejtorive, kanë raportuar për aktivitetet gjatë javës së kaluar dhe planifikimet për javën në vijim. Në këtë mbledhje u bë e ...

Më shumë...

Kryetari Vehapi vizitoi disa projekte të cilat janë duke u realizuar në Komunën e Rahovecit

Po vazhdon realizimi i projekteve të cilat janë  paraparë të realizohen gjatë vitit 2016, të cilat kanë të bëjnë me rregullimin e infrastrukturës rrugore në fshatrat Koznik, Kramovik dhe në qytetin e Rahovecit. Realizimin e projekteve e ka parë nga afër kryetari i Komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi i shoqëruar ...

Më shumë...

MKRS ka rritur përkrahjen për librin

23 prilli është përzgjedhur si Dita Ndërkombëtare e Librit dhe të Drejtave Autoriale e që shënon kuptimin simbolik për letërsinë botërore. Në kuadër të kësaj dite është organizuar një aktivitet letrar në qytetin e Vushtrrisë, në të cilin janë mbajtur diskutime që kanë të bëjnë me librin, sfidat me të ...

Më shumë...

Në Deçan familjes Gjikolli iu shtri dora e pajtimit

Në Deçan të shtunën u shtri dora e pajtimit. Familjet Dukaj dhe Tolaj i falën gjakun e bijve Valon Dukaj dhe Agim Tolaj, familjes Gjikolli nga Peja. Ngjarja e rëndë kishte ndodhur në aksident trafiku më 31 janar të këtij viti në Pejë. Akti tradicional i faljes i cilësuar si ...

Më shumë...

Fushata e dezinsektimit vazhdon

Ka përfunduar fushata e dezinsektimit selektiv kundër rriqrave në fshatin Senik, ndërsa kjo fushatë do të vazhdoj të dielen në Banjë. Kështu ka deklaruar Hajdin Berisha, drejtori i Drejtorisë për Shëndetësi dhe anëtar i shtabit komunal për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK). Sipas drejtorit Berisha, kjo ...

Më shumë...

Kryetari Begaj, vizitoi të dëmtuarin nga zjarrin

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, të shtunën gjatë ditës ka vizituar familjen e Hashim Malokut nga Plloqica, pasi në orët e hershme, i ishte djegur stalla me gjithë bagëti brenda. Kryetari Begaj, i ka shprehur keqardhjen e tij për dëmin e shkaktuar si në objekt, ashtu edhe në ...

Më shumë...

Vazhdojnë aktivitetet për parandalimin e EHKK

Në Komunën e Malishevës, janë duke vazhduar aktivitetet e shumta, në kuadër të zbatimit të strategjisë nacionale për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo. Në kuadër të këtyre aktiviteteve, aktualisht janë duke u bërë dezinsektimi selektiv i zonave endemike, në ato zona ku paraqiten më shumë raste të ...

Më shumë...

Në Rahovec shënohet 22 Prilli, Dita Ndërkombëtare e Tokës

22 Prilli, Dita Ndërkombëtare e Tokës, është shënuar me një varg aktivitetesh dhe pastrimit të rrugëve të qytetit të Rahovecit, ku kanë marrë pjesë nxënësit e shkollave fillore, aktivistët e Qendrës Rinore në Rahovec dhe punëtorët e Ndërmarrjes “Ambient “. Aktivitetet në shënimin e kësaj dite, kanë filluar nga oborri ...

Më shumë...

U shënua dita e shkollës në Rahovicë të Ferizajt

Nxënësit, punëtorët e shkollës, prindërit dhe banorë të Rahovicës së Ferizajt shënuan ditën e shkollës, e cila mban emrin e dëshmorit “Kemajl Hetemi”. Me këtë rast u paraqitën arritjet dhe hapërimi i kësaj shkolle përgjatë viteve dhe rezultatet aktuale të saj. Duke i përshëndetur të pranishmit, kryetari i Komunës së ...

Më shumë...

Kryetari Kuçi ka pritur përfaqësuesit e Arsimit nga Gjermania

 Kryetari i komunës së Junikut z.Agron Kuçi ka pritur në takim përfaqësuesit e Arsimit te Bundeslandit te Baden Wurtembergut nga Shtutgarti i Gjermanisë, znj. Kerstin Zieloske – Labonte dhe te Fondacionit Konrad Adenauer Stiftung ne Prishtine, z. Granit Ternava. Kryetari Kuçi mysafirët i njoftoi për zhvillimet e përgjithshme në Komunën ...

Më shumë...

Deçani nderon dëshmorët

Të shtunën me 23 prill në ora 11:00 në Sllup të komunës së Deçanit mbahen homazhe në nderim të dëshmorëve nga ky fshat, ndersa në ora 12:00 në Hereç të Gjakovës po ashtu nderohen dëshmorët e rënë për lirinë e Kosovës.

Më shumë...