Limak Kosovo
Fillimi / Institucionet (faqe 560)

Institucionet

U shënua 75 vjetori i arsimit shqip në Komunën e Suharekës

Rreth 150 të ftuar sot, kanë shënuar 75 vjetorin e arsimit shqip në Komunën e Suharekës, përmes një Konference që u mbajt në ambientet e Bibliotekës së qytetit në Suharekë. Ky manifestim që u organizua nën patronatin e kryetarit të komunës së Suharekës z.Sali Asllanaj dhe në bashkëpunim me Shoqatën ...

Më shumë...

Hapet panairi artizanal dhe i produkteve vendore në Malishevë

Në kuadër të aktiviteteve me rastin e shënimit të  28 Nëntorit, Ditës së Flamurit, sot në Malishevë, është hapur panairi artizanal dhe i produkteve vendore. Panairet e këtilla, tashmë janë tradicionale dhe organizohen, së paku dy herë brenda vitit. Risi e këtij panairi, është pjesëmarrja e shitësve të librave, që ...

Më shumë...

Agjenda e aktiviteteve të Komunës së Skenderajt me rastin e festës së 28 Nëntorit

Me rastin e 28 Nëntorit, ditës së Flamurit, e Pavarësisë së Shqipërisë, ditëlindja e Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe Dalja e Parë Publike e UÇK-së, komuna e Skenderajt organizon aktivitete  përkujtimore dhe kulturore  sipas kësaj agjende: Më 26/11/2016 Ora; 16:00            Nata e Parë e Festivalit Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare” Më ...

Më shumë...

Aktivitetet e komunës së Malishevës për shënimin e 28 Nëntorit

Komuna e Malishevës me rastin e 28 nëntorit, përvjetorit të Shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, do të organizoj një varg aktivitetesh, ato do të fillojnë më: –          24 dhe 25 Nëntor – Panairi artizanal me produkte tradicionale –          25 Nëntor 2016 –  Ndeshje miqësore në Volejboll – KV Malisheva vs ...

Më shumë...

Përurohen dhe inspektohen disa rrugë në qytetin e Deçanit dhe në fshatra

Kryetari  i Komunës së Deçanit z.Rasim Selmanaj, ka pritur në takim ministrin e Infrastrukturës Lutfti Zharku me bashkëpunëtorë. Pas pritjes në zyrë ata bashkë kanë vazhduar rrugën për të bërë përurimin dhe inspektimin e disa rrugëve në komunë e Deçanit. Fillimisht të gjithë së bashku nisen punimet në rrugën ,,Skënder ...

Më shumë...

KK i Malishevës mbledhje solemne për nderë të 28 nëntorit

Me rastin e shënimit të Festës Kombëtare të 28 Nëntorit, Kuvendi i Komunës së Malishevës, do të mbajë një mbledhje solemne. Mbledhja do të mbahet ditën e Hënë me datë, 28/11/2016, duke filluar nga ora 09:00. Mbledhja do të mbahet në sallën e Kuvendit të Komunës së Malishevës me rend ...

Më shumë...

Klina organizon aktivitete për nderë të 28 nëntorit 

  Komuna e Klinës, Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport, nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës, z. Sokol Bashota, organizon për nder të 28 Nëntorit, aktivitete kulturo-artistike dhe sportive. Po ashtu edhe kuvendi i Komunës, do të mbajë mbledhje solemne. Mbledhja do të mbahet ditën e Hënë me datë, 28-11-2016, ...

Më shumë...

Komuna e Dragashit merr përvoja nga Suhareka për blerjen e aparatit të mamografisë

Me ndërmjetësimin e Zyrës Rajonale të OSBE-së në Prizren, sot një delegacion i Komunës së Dragashit, ka qëndruar në Komunën e Suharekës. Arsye e vizitës ishte marrja e përvojave nga Suhareka, për t’u pajisur me aparaturën e mamografisë, të cilën Komuna e Suharekës tashmë e ka blerë. Zyrtarja për të ...

Më shumë...

Vazhdojnë punimet në rrugët e lagjeve të Vitakut

Moti i mirë që po mbanë ditëve të fundit ka mundësuar vazhdimin e punimeve me intensitet të shtuar në rrugët e lagjeve të Vitakut të komunës së Skenderajt. Prandaj ky fshat këto ditë është bërë vendpunishte ku gumëzhijnë makineritë e rënda. Me qëllim të realizimit të sa më shumë punëve ...

Më shumë...

Kryetrari Selmanaj priti në takim përfaqësues të KFOR-it Italian

Kryetari i komunës së Deçanit, z.Rasim Selmanaj, nënkryetari  z.Sami Cacaj, drejtori i Urbanizmit z.Ramë Melaj dhe asamblisti z.Bilall Haderxhonaj, kanë pritur në takim sot, nënkolonel Domenico Crisopulli shefi i Zyrës së Bashkëpunimit Civilo-Ushtarak. Kryetari  Selmanaj  tha se komuna e Deçanit dhe KFOR-i Italian, kanë një bashkëpunim jashtëzakonisht të mirë, ndër ...

Më shumë...

Të enjten vëhet gurthemeli i fabrikës së mishit në Polac

Komuna e Skenderajt të enjten më 24.11.2016, në ora 12:00 organizon ceremoninë e vënies së gurthemelit të Fabrikës për Përpunimin e Mishit “Weng Fat Poultry” Ceremonia mbahet në Polac dhe marrin pjesë: Kryetari i kuvendit të Republikës së Kosovës z. Kadri Veseli, nënkryetari i komunës së Skenderajt z. Fadil Nura, ...

Më shumë...

Fidane të mjedrës mollës dhe hardhisë së rrushit kanë përfituar 83 fermerë suharekas

Komuna e Suharekës, përkatësisht drejtoria komunale për Bujqësi, Planifikim, Zhvillim dhe Pylltari për fermerët e interesuar ka shpërndarë fidane të mjedrës, mollës dhe hardhisë së rrushit. Kështu tashmë janë shpërndarë fidane dhe atë 35 fermerë kanë përfituar 20 mijë fidane të mjedrës, 26 fermerë kanë përfituar 88 mijë fidane të ...

Më shumë...

Asfaltohet rruga Klinafc-Gjurgjevik i Vogël

Kanë nisur punimet në asfaltimin e rrugës Klinafc – Gjurgjevik i Vogël, rrugë me gjatësi prej 2 km e 40metra, që lidhet me aksin rrugor Klinë-Skenderaj. Ky projekt realizohet në bashkëfinancim të Komunës së Klinës dhe USAID-it amerikan. Nga afër punimet në asfaltimin e rrugës i ka përcjellë kryetari i ...

Më shumë...

KKSB në Deçan ka mbajt takimin e IV-të të rregullt

Këshilli Komunal  për  Siguri në Bashkësi i komunës së Deçanit ka  mbajte takim IV-të të  rregullt, në këtë takim të pranishëm ishin strukturat policore nga niveli  lokal KFOR ,FSK, klerik fetarë  dhe përfaqësues te të gjitha komuniteteve. Takimin e hapi kryetari i komunës së Deçanit z.Rasim Selmanaj, i cili tha ...

Më shumë...

Në komunën e Junikut është përuruar fabrika për prodhimin e gypave ” German Plast “

Në komunën e Junikut është përuruar fabrika për prodhimin e gypave ” German Plast ” Investitor Vëllezërit Krasniqi , Joos Krasniqi, kjo fabrikë do të ndihmoj në zhvillimin e komunës së Junikut dhe në punësimin e një numri të punëtorëve, duke ndihmuar sado pak në uljen e papunësisë në këtë ...

Më shumë...

KPF në Skenderaj mbajti mbledhjen e rregullt të muajit nëntor

Komiteti për Politikë dhe Financa i komunës së Skenderaj mbajti mbledhjen e rregullt të muajit nëntor, ky komitet i rekomandoi Kuvendit për miratim dy propozim-vendime: Propozim – Vendim nr. 02-464-61707, i datës 16.11.2016, për këmbimin e pronës së paluajtshme të Komunës së Skenderajt, me pronën e paluajtshme të personit fizik ...

Më shumë...