Fillimi / Institucionet (faqe 530)

Institucionet

Në Mitrovicë së shpejti nis punën objekti multi-funksional OMNI-Sport

Drejtori i Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport në komunën e Mitrovicës, Fidan Ademi, drejtori i Urbanizmit dhe Planifikimit, Sami Zeka​ dhe arkitekti në këtë drejtori, Florent Abrashi, kanë vizituar objektin multi-funksional OMNI-Sport, për të parë nga afër se si po shkojnë punët e fazës përfundimtare, në këtë objekt. Zyrtarët ...

Më shumë...

U përkujtua dëshmori Avdullah Kodra

Në 18 vjetorin e rënies, në Prekaz të Poshtëm të komunës së Skenderajt, u përkujtua dëshmori Avdullah Kodra i cilin ra heroikisht më 29 mars të vitit 1999. Në shënimit e ditës së rënies së tij pranë varrit të dëshmorit u bënë homazhe nga udhëheqës të Komunës së Skenderajt, familjarë, ...

Më shumë...

Ministri Shala takoi gjyqtarët që debutuan në arenën ndërkombëtare

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka pritur në takim gjyqtarët Genc Nuza, Fatlum Berisha dhe Bujar Selimaj, pas debutimit të tyre në ndeshje ndërkombëtare të FIFA-s. Të pranishëm në takim ishin edhe kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri dhe kryetari i Shoqatës së Gjyqtarëve ...

Më shumë...

Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” dhe Ministria e Diasporës nënshkruan memorandum bashkëpunimi

Të mërkurën, më 29 mars 2017, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, në praninë e ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ministrit të Diasporës, Valon Murati dhe Ministrit të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, drejtori i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, Fazli Gajraku dhe drejtori i Departamentit ...

Më shumë...

Kryetari Ilazi viziton punimet në rrugën që do të lidh dy pikat kufitare me Maqedoninë

Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi me bashkëpunëtorë, vizitoi punimet që janë duke u zhvilluar në rrugën Glloboçicë-Gorancë. Me këtë rast Kryetari Ilazi tha se ky projekt do të jetë mjaft i rëndësishëm për banorët e kësaj ane të cilët do të shkurtojnë rrugën me kilometra të tërë për ...

Më shumë...

Komandanti i KFOR-it turk vizitoi Komunën e Kaçanikut

Komandanti i KFOR-it turk komanda e jugut Kolonel Mustafa Ihnsan Tavazar me bashkëpunëtor vizitoi Komunën e Kaçanikut ku u takua me Nënkryetarin e Komunës së Kaçanikut Remzi Elezi. Komandanti Kolonel Tavazar falënderoi përfaqësuesit e komunës së Kaçanikut për mikpritjen, ndërsa u interesua të dijë më shumë për komunën, problemet me ...

Më shumë...

U nënshkruan kontratat në mes IADK-së komunës së Mitrovicës dhe fermerëve të kësaj komune

Bazuar në marrëveshjen për bashkëpunim në mes IADK-së  dhe Komunës së Mitrovicës  të datës 23.02.2015-2018 për bashkëfinancimin  e projekteve  në investimet direke në sektorin e bujqësisë, janë nënshkruar të mërkurën  kontratat në mes  të fermerëve të Mitrovicës dhe këtyre dy akterëve. Përfitues të këtij projekti ishin gjithsej 11 fermerë, ku ...

Më shumë...

Ismail Kadare laureat i Çmimit Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, në konsultim me Këshillin e Librit, ka vendosur që Çmimi Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe” t’i jepet shkrimtarit Ismail Kadare, për kontributin e madh dhënë letërsisë shqipe dhe asaj botërore. Ky çmim i veçantë, jepet për personalitet, të cilët, me veprën e tyre, kanë ...

Më shumë...

Edhe Mitrovica përfshihet në “Projektin-Socio”

Nënkryetari i komunës së Mitrovicës Faruk Mujka, dhe drejtori i Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Ekonomik, Nasuf Aliu, kanë pritur në një takim Valentin Hoxha drejtor ekzekutiv, Artan Gota koordinator në Projektin  “ Stabiliteti socio-ekonomik i komuniteteve pakicë dhe shumicë në Kosovë, i njohur edhe si “Projekti-Socio”, që është një ...

Më shumë...

MKRS-ja investon 300,000.00 euro për ndërtimin e stadiumit në Radavc të Pejës

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Komuna e Pejës, kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi. Ky memorandum u nënshkrua me qëllim të mbështetjes financiare në realizimin e projektit: “Ndërtimi i Stadiumit në Radavc”. Për ndërtimin e stadiumit në Radavc të Pejës, MKRS-ja do të investojë 300,000.00€ (treqind mijë euro). Ky projekt ...

Më shumë...

Kryetari Ismajli vizitoi Ramush Haradinajn në Francë

Gjatë pjesëmarrjes në Sesionit Pranveror të Kongresit të Autoriteteve Lokale të Këshillit të Evropës, në Strasburg, kryetari Naim Ismajli, bashkë me delegacionin e Autoriteteve Lokale të Kosovës, në kuadër të Asociacionit të Komunave të Kosovës, ka vizituar kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili është ndaluar nga autoritetet franceze, sipas ...

Më shumë...

Edhe një donacion në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Kaçanik

Organizata Qeveritare Turke “Tika” ka dhuruar për Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Kaçanik një ultrazë me tre sonda si dhe një zhvillues të avancuar filmi për rrezet rëntgen. Kjo aparaturë është montuar dhe tashmë është e gatshme për përdorim në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare. Organizata “Tika” është organizatë ...

Më shumë...

Nënshkruhet kontrata për funksionalizimin e Tregut të Kafshëve në Kaçanik

Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi nënshkroi kontratën për dhënien në shfrytëzim afatshkurtër të tregut të kafshëve me NP “X- Plast” me pronar Nexhat Vogliqi, fitues i ankandit publik. Kryetari Ilazi me këtë rast uroi fituesin e ankandit publik për zonën kadastrale në Kovaqec, ndërsa shtoi se përmes hapjes ...

Më shumë...

Është shënuar 18 vjetori i Masakrës së Izbicës

Në Izbicë është mbajtur tubim përkujtimor kushtuar 18 vjetorit të Masakrës së Izbicës ku më 28 mars të vitit 1999 nga forcat ushtarake dhe paraushtarake serbe u vranë 150 shqiptarë të Izbicës dhe fshatrave për rreth. Në hapje të këtij manifestimi përkujtimor, Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli ka bërë homazhe ...

Më shumë...

Pjesëmarrja në “Forum Alpbach” mundësi për edukim të mëtejmë të të rinjve nga Kosova

Zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti ka pritur në takim Eva Elizabeth Michlits, sekretare e parë dhe konsulle e Ambasadës së Austrisë në Kosovë dhe Shkumbin Asllani, koordinator i zyrës Initiative Group Alpbach Kosovo. Temë diskutimi në takim ishte koordinimi mes Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit me ...

Më shumë...