KEK
Fillimi / Institucionet (faqe 510)

Institucionet

Ministri Hasani thërret bizneset të aplikojnë në fondin COSME: Është mundësi e mirë për zhvillim dhe punësim

Ka filluar punëtoria dy ditore, që është organizuar nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, respektivisht nga Agjencia për Investime dhe Përkrahje të Ndërmarrjeve (KIESA), e që ka për qëllim të informojë, të promovojë dhe të ofrojë informata relevante përfituesve potencialë në lidhje me programin e BE-së për konkurrencën e ndërmarrjeve ...

Më shumë...

Ministri Hasani në Uashington merr përkrahjen e Bankës Botërore

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, gjatë vizitës së tij zyrtare në Uashington është pritur në takim nga përfaqësues të Bankës Botërore. Ministri Hasani është pritur nga Javier Suarez, Menaxheri i Bankës Botërore për Tregti dhe Konkurrencë për Rajonin e Evropës dhe Azisë Qendrore, Damien Shiels dhe Daria Laverentieva, ...

Më shumë...

Kryetari Muharremaj ka takuar edhe të enjten rreth 40 qytetarë

Ecuria e takimit të Kryetarit të Komunës së Suharekës Bali Muharremaj, me qytetarë të cilët janë të interesuar për takim, ka vazhduar edhe të enjten. Kryetari Muharremaj ka pritur në zyrën e tij rreth 40 qytetarë të cilët kanë shprehur haptas kërkesat dhe arsyet e tyre për tu dal në ...

Më shumë...

Nderohet dëshmori Haxhi H.Haxha nga Greikoci i Suharekës

Organizuar nga ish Togu i Policisë Ushtarake të “Brigadës 123” të UÇK-së, të enjten janë bërë nderime përkujtimore për dëshmorin e UÇK-së, Haxhi H.Haxha nga greikoci i Suharekës i cili ra dëshmor me 29.03.1999 në Gallushë, mbi fshatin Semetisht. Fillimisht janë bërë homazhe te vendi i rënies, kurse më pastaj ...

Më shumë...

KKSB-ja e vlerëson të qetë situatën e sigurisë në Komunën e Klinës

Kryetari i Komunës së Klinës, Zenun Elezaj, ka përshëndetur gjithë anëtarët e KKSB-së dhe ka thënë se bashkërisht mund të punojmë edhe më shumë në krijimin e sigurisë për të gjithë qytetarët, e cila është stabile dhe e qetë. Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB), në takimin që është ...

Më shumë...

Skenderaj kujton të rënët për liri në Klinë të Ulët

Më rastin e 19-vjetorit të rënies së dëshmorit Avdullah Kodra, si dhe 19-vjetorit të rënëve për liri në Klinë të Ulët, Kryetari i Skenderajt Bekim Jashari së bashku me Nënkryetarin, Nuredin Lushtaku, kryesuesen e kuvendit, Fatbardha Haliti, Drejtorët komunal, asamblistë, mësimdhënës dhe familjarë, bëri homazhe dhe vendosi lule pranë varrit ...

Më shumë...

QKMF “Dr Menduh Kaloshi” në Han të Elezit pajiset me sistem të prezencës

QKMF ,,Dr Menduh Kaloshi” në Han të Elezit pajiset me sistem të monitorimit të prezencës. Sistemi do të aplikohet për të monitoruar prezencën dhe për të kontrolluar hyrje daljet e punëtorëve të QKMF-së. Stafi menaxhues i QKMF “Dr Menduh Kaloshi” falënderon NTSH “ELEKTRA” të pronarit Hebib Dernjani për këtë donacion ...

Më shumë...

Përkujtohen dëshmorët dhe të rënët e fshatit Beleg të Deçanit

Nëntëmbëdhjetë vjet më parë, forca të shumta policore, ushtarake dhe paramilitare serbe, bënë masakër në fshatin e Belegut të Deçanit, ku u vranë dhe u masakruan 49 shqiptarë. Të enjten në kompleksin memorial të këtij fshati janë bërë homazhe dhe janë vendosë kurora më lule nga i pari i komunës ...

Më shumë...

U mbajt mbledhja e rregullt  e Kuvendit Komunal të Rahovecit

Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. Në mbledhjen e organit më të lartë legjislativ në Rahovec, të pranishëm ishin Afrim Dina Kryesues i Kuvendit, Smajl Latifi Kryetar i Komunës, Kuvendar, drejtor të Drejtorive Komunale, përfaqësues të OSBE-së, LMT-së, Qendrës Rinore SHL-Kosova. Afrim Limani, drejtori për ...

Më shumë...

Ministri Reçica takoi Ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, Marija Kapitanović

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, priti në takim Ambasadoren e Republikës së Kroacisë në Kosovë, Marija Kapitanović, me të cilën diskutuan për një varg çështjes të rëndësishme. Ministri Reçica dhe ambasadorja Kapitanović biseduan rreth thellimit të mëtutjeshëm të bashkëpunimit bilateral në mes të dyja shteteve, në fusha ...

Më shumë...

Nënshkruhen edhe gjashtë memorandume me federatat e sportit

Në kabinetin e Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, janë nënshkruar edhe gjashtë memorandume bashkëpunimi tjera, me Federatën Sportive të Punëtorëve të Kosovës, Federatën e Çiklizmit të Kosovës, Federatën e Boulingut të Kosovës, Federatën e Sporteve për të Verbër e Kosovës, Federatën e Tenisit të Kosovës dhe Federatën ...

Më shumë...

Nisin proceduat për shpronësim në Bërnicë për klubin e futbollit të femrave “Kosova”

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e 38-të të radhës, ka marrë vendim për dhënien e autorizimit Klubit të Futbollit Kosova që të ndërmarrë veprimet e nevojshme për kryerjen e veprimeve përgatitore për shpronësimin e pronës së paluajtshme në Bërnicë të poshtme, zona kadastrale 71914024. Me këtë rast, Ministri i Kulturës, ...

Më shumë...

QKMF në Rahovec merre donacion një autoambulancë

Qendra Komunale e Mjekësisë Familjare (QKMF), në qytetin e Rahovecit nga e mërkura do të ketë në dispozicion edhe një autoambulancë të marrë si donacion, nga mërgimtarët Sabit Shehu dhe Eldina Shehu Durguti. Në ceremoninë e dorëzimit të donacionit nga mërgimtaret të pranishëm ishin Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl ...

Më shumë...

Kërkohet rifillimi i punëve në ndërtimin e shkollës së Leshanit të Suharekës

Kryetari i Komunës së Suharekës Bali Muharremaj, ka vizituar SHFMU “Vaso Pashë Shkodrani” në fshatin Leshan, ku ka parë për së afërmi kushtet jo të mira të objektit ku mësojnë rreth 300 nxënës të këtushëm. Kryetari ka vizituar edhe vendin ku ka filluar vitin e kaluar ndërtimi i objektit të ...

Më shumë...

Kryetari Muharremaj nderon dëshmorët dhe martirët e fshatit Leshan

Kryetari i Komunës së Suharekës Bali Muharremaj, ka nderuar dëshmorët dhe martirët e fshatit Leshan, në 19 vjetorin e rënies për lirinë e Kosovës. Ai ka vendosur buqetë lulesh dhe ka bërë homazhe para lapidarit të dëshmorëve dhe martirëve në qendër të fshatit Leshan. Në këtë vend u mbajt edhe ...

Më shumë...

Nisin  përgatitjet për asfaltimin e rrugës dhe rregullimin e kanalizimit në fshatin Krushevë e Madhe

Kryetari i Komunës së Klinës, Zenun Elezaj, i shoqëruar nga drejtorët, Lorenc Marleku dhe Petrit Bekaj, kanë qëndruar në fshatin Krushevë e Madhe të Klinës, ku janë takuar me udhëheqësin e fshatit Lekë Bekaj dhe banorët tjerë, për të shikuar dhe biseduar rreth asfaltimit të rrugës dhe rregullimit të kanalizimit ...

Më shumë...