KEK
Fillimi / Institucionet (faqe 480)

Institucionet

Ferizaj nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Zyrën e Këshillit të Evropës për promovimin e të drejtave të komunitetit rom dhe ashkanli

Në mesditë, Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu i shoqëruar edhe nga zyrtarë të tjerë komunal ka marr pjesë në Konferencën Nisëse të Programit ROMACTED për Promovimin e Qeverisjes së Mirë dhe Fuqizimit të Komuniteteve Rome në Nivel Lokal, program ky i përbashkët në mes Bashkimit Evropian dhe Këshillit ...

Më shumë...

Kuvendi i Ferizajt mori një varg vendimesh

Paraditen e sotme, është mbajtur mbledhja e dytë brenda këtij muaji e Kuvendit të Komunës së Ferizajt me ç’rast u diskutua për një varg çështjesh e dokumentesh të propozuara nga ekzekutivi. Ndër çështjet që pati diskutime të shumta ishte edhe propozim vendimi për dhurimin e pajisjeve mjekësore nga QKMF për ...

Më shumë...

MINISTRI BYTYQI PRITI NË TAKIM NJË DELEGACION NGA KËSHILLI I EVROPËS

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi priti në takim shefen e Zyrës së Këshillit të Evropës, Isabelle Servoz-Gallucci dhe koordinatorin e projektit “Nxitja e Përputhshmërisë përmes arsimimit për demokraci dhe mësim gjuhësor”, Josef Huber, me të cilët ka biseduar për mundësinë e zbatimit të këtij projekti. Projekti pritet ...

Më shumë...

LEKAJ E PRESTRESHI, BISEDUAN PËR HARMONIZIM QËNDRIMESH RRETH UDHËZIMIT ADMINISTRATIV PËR HOMOLOGIM TË AUTOMJETEVE

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, priti në takim një delegacion nga Autoriteti Kosovar i Konkurrencës (AKK), i kryesuar nga kryetari i AKK-së, Valon Prestreshi, me të cilin biseduan për mundësinë e harmonizimit të qëndrimeve rreth Udhëzimit Administrativ për Homologim të Automjeteve. Të dyja palët në takim u dakorduan që ekipet ...

Më shumë...

Ministri Gashi: Rinia, pjesa më vitale e shoqërisë sonë

U organizua ceremonia e nënshkrimit të kontratës mes MKRS-së dhe 119 organizatave të Shoqërisë Civile, organizatave rinore, përfituese në sektorin e rinisë, nga shpalljet e fundit publike në tematikat: kulturë, sport, rekreacion; siguri njerëzore; edukim shëndetësor; fuqizim dhe pjesëmarrje të të rinjve, parandalim të ekstremizmit. Në ceremoni mori pjesë edhe ...

Më shumë...

Ministri Gashi: Në Prishtinë do të ndërtohet Qendra për Arte Marciale

Në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, sot, iu dha drita jeshile ndërtimit të Qendrës Sportive për zhvillimin e arteve marciale. U nënshkrua memorandum mirëkuptimi ndërmjet MKRS-së, Komunës së Prishtinës, Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovës (UNDP), Komitetit Olimpik të Kosovës dhe Federatës së Karatesë së Kosovës. Përmes këtij ...

Më shumë...

Ministri Reçica vendos për rritje të përkrahjes për strehim të fëmijëve pa përkujdesje dhe me aftësi të kufizuara

Në prag të 1 Qershorit, Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, ka marrë vendim për rritje të pagesës mujore të strehimit familjar për fëmijë pa përkujdesje, si dhe për fëmijë me aftësi të kufizuara. Duke marrë parasysh shqetësimet dhe kërkesat e familjeve strehuese, se ...

Më shumë...

Reçica në Maltë Paralajmëron nënshkrimin e marrëveshjes së parë për punësim

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica po qëndron në një vizitë zyrtare në shtetin e Maltës, me ftesë të ministrit të Familjes, të Drejtave të Fëmijëve dhe Solidaritetit Social, Michael Falzon. Në kuadër të kësaj vizite, ministri Reçica është takuar dhe me ministrin e Edukimit dhe të Punës, ...

Më shumë...

Kryetari Latifi priti në takim komandantin e KFOR-it nga rajoni i jugut, kolonelin Sinan Barim

Gjatë ditës së merkurë, Kryetari i Komunë së Rahovecit, Smajl Latifi ka pritur në takim komandantin e KFOR-it nga rajoni i jugut, kolonelin Sinan Barim dhe përfaqësuesit e LMT-së Austriake në Rahovec. Gjatë këtij takimi është biseduar për gjendjen e sigurisë në Komunën e Rahovecit. Gjatë takimit Kryetari Latifi e ...

Më shumë...

Televizioni shtetëror zviceran me reportazh për punën në komunën e Vitisë

Një ekip i Radio Televizionit zviceran RTS, ka realizuar një reportazh për komunën e Vitisë, respektivisht për punën dhe zhvillimet e gjithmbarshme në këtë komunë, duke veçuar projektet që janë realizuar nga kryetari i komunës Sokol Haliti. Pjesë e këtij reportazhi është edhe shpallja e ish presidentes zvicerane Michel Calmy ...

Më shumë...

Nxënësit që u stolisën në Olimpiadën e Melk-ut, takuan kryetarin Muharremaj

Disa nxënës të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “”Vëllezrit Frashëri” nga Bukoshi i Suharekës, disa ditë më parë ishin pjesmarrës në Olimpiadën e organizuar nga Ambasada e Republikës së Kosovës në Austri, përkatsisht në qytetin Melk. Atje ata u stolisën me mirënjohje dhe medalje për sukseset e treguara në ...

Më shumë...

U mbajt mbledhja e radhës e këshillit të Drejtorëve në Suharekë

Kryetari i Komunës së Suharekës Bali Muharremaj, ka mbajtur takimin e radhës me Këshillin e drejtorëve komunal ku është diskutuar për punët që janë duke u kryer në Komunë dhe ka kërkuar nga ata angazhim maksimal në resorët e tyre. Drejtorët komunal kanë raportuar secili për aktivitetet që janë zhvilluar ...

Më shumë...

Kanë filluar punimet në ndërtimin e memorialit në varrezat e dëshmorëve në Malishevë

Kanë rifilluar punimet në ndërtimin e memorialit në varrezat e dëshmorëve në Malishevë, përkatësisht të dëshmorëve të Brigadës 122 “Imer Krasniqi”. Në ceremoninë e fillimit të këtyre punimeve mori pjesë, Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, kryetari i degës së OVL të UÇK-së në Malishevë, Metush Kryeziu dhe zyrtarë ...

Më shumë...

Deçani ka përkujtuar 9 Dëshmorët dhe 13 Martirët e qytetit të rënë në Altarin e Lirisë

Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, nënkryetar Sami Cacaj, Kol.Abdyl Mushkolaj, Polici e Kosovës, invalid dhe veteran të luftës së UÇK-së, bashkëluftëtar dhe qytetar të shumtë kanë përkujtuar 9 Dëshmorët dhe 13 Martirët e qytetit të Deçanit, dukë vendosur kurora më lule dhe janë përkulur para lapidarit ku skaliten ...

Më shumë...

Me homazhe kujtohen dëshmorët Lutfi e Sylejman Haxhidema, Fatmir Ratkoceri e Ramadan Salihu

Me homazhe në varrezat e dëshmorëve të UÇK-së në Ferizaj janë kujtuar sot dëshmorët e lirisë Lutfi e Sylejman Haxhidema, Fatmir Ratkoceri e Ramadan Salihu. Me këtë rast, familjarë, bashkëluftëtarë e përfaqësues institucional janë përkulur para  veprës e sakrificës  së dëshmorëve. Për familjarët e këtyre  dëshmorëve këto ditë ngjallin emocion ...

Më shumë...

PËRFUNDOI DITA E DYTË E MBAJTJES SË TESTIT TË MATURËS 2018

Pas rajonit të Ferizajt dhe Gjilanit, të martën është mbajtur dita e dytë e testit të Maturës Shtetërore 2018 në rajonin e Prishtinës. Në bazë të informatave të pranuara nga komisionarët dhe administruesit e testit, procesi i gjithë ditës së marte ka shkuar mirë, me disa parregullsi të vogla. Deri ...

Më shumë...