Airport Adem Jashari
MIT
kek
mbpzhr 2018
Fillimi / Institucionet (faqe 482)

Institucionet

U mbajt mbledhja e VI-të e KPF-së në Suharekë

Në mbledhjen e VI-të për këtë vit, anëtarët e KPF-së ( Komitetit për Politikë dhe Financa) të komunës së Suharekës kanë diskutuar për këto pika të rendit të ditës: Miratimi i procesverbalit nga mbledhja e kaluar; Shqyrtimi i projekt-Rregullores për vendosjen, ndërtimin dhe largimin e objekteve të përkohshme në pronën ...

Më shumë...

Rreth 800 mijë euro investime në Stadiumin Olimpik “Adem Jashari” në Mitrovicë 

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka pritur në një takim drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademin, nënkryetar dhe Eroll Saliun, sekretar. Ministri Shala i informoi drejtuesit e FFK-së me vendimin e Qeverisë së Kosovës, për ndarjen e mjeteve financiare në vlerë prej 500 mijë ...

Më shumë...

Është mbajt mbledhja e VII-të e rregullt e Asamblesë Komunale në Deçan

E udhëhequr nga kryesuesi i Asamblesë Komunale z.Jashar Dobraj është mbajt mbledhja e VII-të e rregullt e Asamblesë Komunale në Deçan ku u shqyrtuan këto pika të rendit të ditës: Shqyrtimi dhe miratimi i procesverbaleve nga mbledhjet e kaluara, Shqyrtimi dhe miratimi i Kornizës Afatmesme Buxhetore (KAB) 2017-2019, Shqyrtimi i ...

Më shumë...

Komuna e Mitrovicës dhe ajo e Beshiktashit të Stambollit do të binjakëzohen së shpejti

Një delegacion i komunës Beshiktash të Stambollit, me në krye avokatin e njohur Murat Hazinedar, kryetar, ka qëndruar në Mitrovicë, me ç’rast është pritur nga kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, nënkryetari Eroll Zekeria dhe zyrtarë të tjerë komunal. Delegacioni nga Stambolli fillimisht është pritur në ambientet e ndërtesës ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në pjesët e mbetura në Gurbardh dhe Senik

Njoftohen fermerët në Gurbardh dhe Senik të komunës së Malishevës, të shtune me 25 qershor, do të bëhet repelimi i kafshëve. Ky është cikli i tretë i repelimit të kafshëve dhe repelimi bëhet në kuadër të zbatimit të strategjisë për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK). Luten ...

Më shumë...

Diskutohet për Planin Zhvillimor të komunës së Ferizajt  

Të premten në Ferizaj, është mbajtur diskutim publik për Planin Zhvillimor Komunal. Në këtë diskutim publik merrnin pjesë drejtues të qeverisë lokale të Ferizajt, qytetarë, por edhe zyrtarë të Ministrisë së Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor. Në hapjen e këtij diskutimi publik, numri një i qytetit të Ferizajt, Muharrem Svarqa, është ...

Më shumë...

Kryetari Svarqa takoi përfaqësues të KFW-së

Kryetari i Ferizajt Muharrem Svarqa, bashkë me stafin e tij, pati një takim me përfaqësues të KFW-së nga Gjermania, Elke Dullenkopf dhe Bernard Schenk, lidhur me “Garën për mjedis të pastër”, rreth së cilës Komuna e Ferizajt është përfshirë në një projekt që pritet të ndihmohet nga Gjermania përmes organizatës ...

Më shumë...

Zbukurohet parku ,,Ahmet Shtimja” me lule dhe bimë dekorative

Për rregullimin e parqeve publike me bimë dekorative, lule e drunj, Komuna e Shtimes ka kontraktuar NPT “Agro Coop” nga Shtimja, i cili projekt sipas kontratës të lidhur nga Zyra e Prokurimit kap vlerën prej 6,865.30 euro. Sipas drejtoreshës për Shërbime Publike, Ardiana Rama – Gashi, lule të llojeve të ...

Më shumë...

Humanisti Kryeziu, investoi në rregullimin e ujit për QMF-në në Pagarushë

Humanisti Skënder Kryeziu nga Pagarusha e Malishevës, në kuadër të aktiviteteve të tij humanitare,  është duke e rregulluar sistemin e ujit për Qendrën e Mjekësisë Familjare (QMF) në Pagarushë. Për këtë qëllim, sot këtë QMF e ka vizituar edhe drejtori i shëndetësisë, Hajdin Berisha, i cili e ka falënderuar donatorin ...

Më shumë...

Komuna e Mitrovicës organizon takime publike dhe dëgjimore për Planifikimin e Buxhetit 2017 – 2019

Duke u bazuar në shkresën zyrtare me nr. 04/02-031-40445  për caktimin e orarit për mbajtje të dëgjimeve buxhetore Komuna e Mitrovicës  fton qytetarët dhe të gjitha palët tjera të interesit për pjesëmarrje, me qëllim të planifikimit të buxhetit për vitet 2017-2019 Komuna e Mitrovicës, respektivisht Drejtoria për Buxhet dhe Financa ...

Më shumë...

Mbahet takimi i sigurisë në Suharekë

Komuna e Suharekës ka mbajtur takimin e sigurisë të cilin e hapi kryesuesi njëherit edhe Nënkryetari i Komunës së Suharekës z.Rexhep Kuçi dhe raportoj për aktivitetet që kanë ndodhur në komunë gjatë javës që e lamë pas. Takimi u hap me raportimin për takimin që e zhvilloj Kryetari Asllanaj me ...

Më shumë...

Kryetari Selmanaj takon zv. ministri e MMPH-së

  Sot Kryetari i komunës së Deçanit z.Rasim Selmanaj ka takuar, zv. ministrin e MMPH-së, z. Ferat Shala, sekretarin permanent z. Arben Qitaku dhe kryeinspektorin e kësaj ministrie z. Bedri Halimi. Në këtë takim u biseduan aspektet që lidhen me projektin e hidrocentraleve në Deçan. U dakordua për aktivitete të ...

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Klinës, shtron iftar për besimtarët myslimanë

Me rastin e muajt të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Komunës së Klinës, z. Sokol Bashota, i ka bërë bashkë myslimanë e katolikë në iftarin e shtruar në oborrin e objektit të Komunës. Për ta bërë edhe më kuptimplotë këtë iftar, kanë marrë pjesë edhe kryetari i Parlamentit të Kosovës, ...

Më shumë...

Ministri Zharku viziton Kaçanikun dhe inauguron tri projekte rrugore  

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, vizitoi Komunën e Kaçanikut, ku u prit nga kryetari i Kuvendit Komunal, Besim Ilazi, me të cilin bisedoi për planet e zhvillimit të komunës së Kaçanikut, me theks në zhvillimin e infrastrukturës rrugore. Kryetari i Komunës së Kaçanikut e falënderoi Ministrinë e Infrastrukturës ...

Më shumë...

Ministri Yagcilar është pritur nga zëvendëskryeministri i Republikës së Turqisë Turkes

Ministri i Ministrisë së Administratës Publike Mahir Yagcilar, po qëndron në vizitë zyrtare në Ankara, ku është pritur nga zëvendëskryeministri i Republikës së Turqisë Yildirim Tugrul Turkes. Ministri Yagcilar  ka falënderuar Turkesin, për mbështetjen e vazhdueshme të shtetit turk ofruar Kosovës, që nga  njohja e pavarësisë, përkrahjen për anëtarësim në ...

Më shumë...