mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Institucionet (faqe 481)

Institucionet

Shkolla “Shaban Jashari” kremtoi 90 vjetorin e themelimit

Shkolla fillore dhe e mesme e ulët “Shaban Jashari” në Skenderaj ka kremtuar 90 vjetorin e themelimit të saj. Kjo shkollë më këtë rast ka organizuar një sërë aktivitetesh promovuese dhe kulturore në shënim të kësaj dite. Të pranishëm në këtë ngjarje ishin udhëheqës të Komunës së Skenderajt të prirë ...

Më shumë...

Komiteti për arsim, kulturë, rini dhe sport në Malishevë, mbajti takimin e radhës

Komiteti për Arsim, Kulturë, Rini dhe Sport, i drejtuar nga Januz Kastrati, ka mbajtur  takimin e rregullt të këtij komiteti, ku janë trajtuar disa çështje, e në veçanti, përgatitjet për shënimin e 16 Qershorit, Ditës së Çlirimit dhe Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Malishevës. Për këtë çështje, anëtarët e ...

Më shumë...

Festa e Abetares në Komunën e Klinës

Në komunën e Klinës shkollat kanë filluar festën e Abetares, të këtij krye libri që fëmijëve ua hap sytë ta shohin botën, ta lexojnë, ta ndryshojnë, edhe më shumë se ne, përtej nesh, sepse ata do të shkojnë më larg se mësuesit e tyre, më larg se prindërit e tyre, ...

Më shumë...

Takimi i parë i kolegjiumit të Menaxherëve të Personelit në nivel Kosove mbahet në Klinë

Pas aprovimit nga AKK( Agjensioni i Komunave të Kosovës), është miratuar edhe kolegjiumi i Menaxhereve të Personelit në nivel të Kosovës. Takimi i parë i këtij lloji është zhvilluar në komunën e Klinës, ku kanë marr pjesë  Menaxherët e Personelit të komunave të Kosovës. Rend dite ishte “ Aprovimi i ...

Më shumë...

Shqyrtohen mundësitë e bashkëpunimit të institucioneve publike me sektorin privat

Në Prishtinë është mbajtur takimi i organizatës gjermane GIZ, Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe Komunës së Ferizajt e asaj të Gjakovës, për të shqyrtuar mundësitë e bashkëpunimit në mes të institucioneve publike dhe sektorit privat. Nga Komuna e Ferizajt në këtë takim morën pjesë kryetari i Komunës Muharrem ...

Më shumë...

Kryetari Kuçi takoi Kryetarin e qytetit te Londonit ne Kanada

Kryetari i komunës së Junikut z.Agron Kuçi është takuar me Kryetarin e qytetit te Londonit ne Kanada, z. Matt Brown dhe Nenkryetari, z. Harold Usher. Në këtë takim kryetari Kuçi e ka njoftua z. Brown mbi zhvillimet e përgjithshme ne Kosove, ne veçanti për Komunat, si dhe kanë diskutuar për ...

Më shumë...

Ministri Shala takoi Grupin Punues të Sindikatës së Punëtorëve të Teatrit Kombëtar

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka pritur sot Grupin Punues të Sindikatës së Punëtorëve të Teatrit Kombëtar, në përbërje të Adrian Morinës, Shkëlzen Veselit, Ismet Azemit dhe Naim Berishës. Ministri Shala i uroi drejtuesit e kësaj sindikate të sapo themeluar për organizmin e tyre, dhe iu premtoi ...

Më shumë...

U bisedua për mundësinë e binjakëzimit të Suharekës me Çenergjikun e Turqisë

Përfaqësues  të qytetit  Çenergjik të Turqisë, i cili gjendet afër Stambollit, kanë vizituar sot Komunën e Suharekës dhe kanë takuar nënkryetarin e Komunës z.Rexhep Kuçi. Gjatë takimit është biseduar lidhur me mundësinë e gjetjes së mënyrës së binjakëzimit të Komunës së Suharekës dhe qytetit të Çenergjikut.  Në takim u tha ...

Më shumë...

Nënkryetari Nura dhe ministri Zharku monitoruan punët në zgjerimin e rrugës magjistrale Drenas-Skenderaj-Klinë e Epërme

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura dhe Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku kanë monitoruar nga afër punët në realizimin e zgjerimit të rrugës me katër korsi që lidh Skenderajn me Drenasin dhe Komoranin në drejtim të autostradës. Janë vizituar disa vendpunishte në disa nga segmentet e kësaj rruge duke ...

Më shumë...

HABITAT-i vazhdon të mbështet Komunën e Mitrovicës

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, nënkryetari Safet Kamberi dhe drejtori i Drejtorisë për Urbanizëm dhe Planifikim Hapësinor, Sami Zeka, kanë pritur zyrtaren e lartë të UN-HABITAT-it në Kosovë, Gwendoline Mennetrier, me bashkëpunëtorë, me ç’rast u bisedua për intensifikimin e bashkëpunimit të ndërsjellë, me theks të posaçëm  për vendosjen ...

Më shumë...

Kryetari Begaj dhe Hidroregjioni jugor, mbajtën takim publik për investimet në ujësjellës

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj dhe zyrtarët e Hidroregjionit jugor, kanë mbajtur sot një takim informues me kryetar të fshatrave dhe qytetarë, lidhur me investimet në ndërtimin e ujësjellësit për 13 fshatra dhe projektit tjetër për rehabilitimin e 11 ujësjellësve ekzistues. Mjetet  për këto investime, janë siguruar nga ...

Më shumë...

Përkujtohen dëshmorët Muhamet Kabashi-Kelota e Rexhep Demiri-Sakica

Në fshatin Talinovc i Muhaxherëve , këtë të premte është shënuar dita e shkollës ,,Dy dëshmorët” si dhe u përkujtuan dëshmorët e kësaj ane Muhamet Kabashi-Kelota  e Rexhep Demiri-Sakica si dhe viktimat e kësaj ane. Për të përkujtuar dëshmorët ishin mbledhur struktura udhëheqëse të komunës së Ferizajt, prindër të dëshmorëve, ...

Më shumë...

Në Klinë u përurua palestra e sportit ,,Adem jashari”

Në Klinë të enjten është përuruar një ndër projektet më të mëdha dhe më të rëndësishme në infrastrukturën sportive, ai i Palestrës Sportive, e cila me propozimin e kryetarit të Komunës së Klinës, Sokol Bashota dhe miratimin e Kuvendit të Komunës do ta mbajë emrin e komandantit legjendar të Ushtrisë ...

Më shumë...

Kosova dhe Shqipëria kanë intensifikuar aktivitetet për tregun e përbashkët të energjisë

Kosova dhe Shqipëria kohëve të fundit kanë intensifikuar aktivitetet për realizimin e interesit strategjik për të dy vendet me qëllim të krijimit të tregut të përbashkët në sektorin e  energjisë elektrike, por ky angazhim ka shkuar më tej në hulumtimin e mundësisë së investimeve të përbashkëta në kapacitete të reja ...

Më shumë...

Ministri Stavileci ju ofron partneritet studentëve që studiojnë në fushën e TIK-ut

“Jemi të interesuar që të krijojmë një lidhje ndërmjet ekonomisë, botës akademike dhe sektorit privat, e cila lidhje mund të ndryshoj ritmin e zhvillimit ekonomik drejt trendit pozitiv. Këtë lidhje duam ta intensifikojmë sidomos në sektorin e TIK-ut, sektor ky me perspektivë të sigurt për të rinjtë e vendit “, ...

Më shumë...

Nxënësit e SH.M.L.T “ Arkitekt Sinani” nga Mitrovica fituan vendin e dyte nga Qendra Socilae-Edukative “Don Bosko”

Në ditën e shkencës organizuar nga qendra Sociale – Edukative “Don Bosko” të Prishtinës për shkolla të mesme të Kosovës që është  mbajtur me 29 Prill 2016 në Prishtinë, nxënesit Qendrim Ahmeti, Arianit Bylykbashi, Xhafer Hajdari dhe Fidan Ymeri nga shkolla SHMLT “Arkitekt Sinani” nga Mitrovica u klasifikuan fillimisht në ...

Më shumë...