KEK
Fillimi / Institucionet (faqe 500)

Institucionet

Me moton “PËR SKENDERAJN TONË TË PASTËR” ka filluar aksioni madhështorë për pastrimin e ambientit

Për nderë të ditës së tokës 22-prilli, në një aksionin vullnetar- madhështorë për pastrimin e ambientit, largimin e të gjitha mbeturinave përgjatë rrugëve kryesore dhe lokale, shesheve dhe hapësirave publike në të gjithë territorin e Komunës së Skenderajt, morën pjesë Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, së bashku me nënkryetarin, Nuredin ...

Më shumë...

Në 19 vjetorin e rënies, në fshatin Gorancë përkujtohen Dëshmorët Feriz dhe Xhevdet Guri

Nën organizimin e degës së OVL të UÇK-së në Kaçanik dhe në bashkëpunim me banorët e fshatit Gorancë, me një manifestim, u përkujtuan dëshmorët Feriz Guri (komandant Shpata) dhe Xhevdet Guri, të cilët ranë në altarin e lirisë me 22 Prill të vitit 1999 në kufirin Kosovë-Maqedoni, në fshatin Gorancë. ...

Më shumë...

Ramosaj: Deçani do të ketë ujë pijshëm dhe për ujitje

Bashkim Ramosaj

Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, ka garantuar qytetarët e komunës që ai e udhëheq se në Lumbardhin e Lloqanit nuk do të ketë eksploatim jashtë standardeve, derisa është shprehur kundër shfrytëzimit të padrejtë të kësaj gryke. Këto komente Ramosaj i bëri në një intervistë për KosovaPress, pasi që ...

Më shumë...

U KONSTITUUA KËSHILLI SHTETËROR I CILËSISË

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi ka mbajtur takimin e parë konstituiv të Këshillit Shtetëror të Cilësisë, ku në praninë e 5 anëtarëve vendorë të këtij Këshilli dhe në komunikim të drejtpërdrejtë (online) me 3 anëtarët ndërkombëtarë, me shumicë të votave, kryetar i KShC-së u zgjodh Gazmend Luboteni. ...

Më shumë...

Nga trajnimet profesionale 61 të rinj nga Kosova do të punësohen në Gjermani

Zëvendësministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Çerkin Dukolli, mori pjesën në përmbylljen e projektit të APPK-së dhe Diakonie, projekt ky që në vazhdimësi mbështetet nga MPMS. Projekti i cili ka kurorëzuar me sukses programin trajnues për të rinjtë, është  implementuar nga Agjencia e Përkrahjes së Punësimit në Kosovë dhe Institucioni ...

Më shumë...

MKRS mbështet sportisten Donjeta Sadiku me mbi 12 mijë euro

Në kabinetin e ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, është nënshkruar një memorandum bashkëpunimi me sportisten Donjeta Sadiku. Mbështetja financiare për sportisten Sadiku në vlerën prej 12 mijë e 300 euro, bëhet për shpenzimet e përgatitjes së sportistes për Kampionatin Botëror në Nju Delhi-Indi. Ministri Gashi tha se ...

Më shumë...

22 Prilli, Dita Ndërkombëtare e Tokës, manifestimi qendror u mbajt në Rahovec

Në parkun e qytetit në Rahovec, është mbajtur manifestimit qendror, në mënyrë dinjitoze dhe madhështore për tu shënua 22 prilli, Dita Ndërkombëtare e Tokës, në organizimin e Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, komunës së Rahovecit dhe organizatave ambientaliste. Të pranishëm ishin  Smajl Latifi, Kryetari i Komunës së Rahovecit, Albena ...

Më shumë...

Inaugurohet fillimi i punimeve për zgjerimin e ”Rrugës Rajonale R102″ Komoran-Skenderaj, Segmenti Komoran-Marinë

Inaugurohet fillimi i punimeve për zgjerimin e ”Rrugës Rajonale R102″ Komoran-Skenderaj, Segmenti Komoran-Marinë. Në inaugurimin e fillimit të punimeve në fshatin Polluzhë, të pranishëm ishin, Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, Kryetari i kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci, si dhe shumë ...

Më shumë...

Ferizaj shënoi Ditën Ndërkombëtare të Tokës

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu i shoqëruar edhe nga nënkryetari i Komunës, Naim Ferati si dhe drejtorët e drejtorive komunale, në prag të 22 prillit – Ditës Ndërkombëtare të Tokës kanë zhvilluar një aktivitet simbolik në sheshin para komunës, duke mbjell lule dhe drunj dekorativ. Me këtë rast, ...

Më shumë...

Inspektohen punimet në rrugën “Sali Çekaj”

Në mesditë, Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu i shoqëruar edhe nga nënkryetari i Komunës, Naim Ferati, drejtori i Drejtorisë së Infrastrukturës, Arbër Bytyqi dhe drejtori i Drejtorisë së Shërbimeve Publike dhe Emergjencë, Arben Halili kanë inspektuar punimet që po bëhen në asfaltimin e rrugës “Sali Çekaj”, rrugë kjo ...

Më shumë...

Reshitaj: “Suharekën ta marrin shembull edhe Komunat tjera”

E impresionuar me punën që po behet në këtë Komunën e Suharekës dhe e kënaqur nga pamjet që ajo ka hasur gjatë këtij aksioni, në një konferencë për media , ministrja e Ambientit Albena Reshitaj, ka deklaruar se kjo çka po bëhet në Suharekë, do të ishte mirë të bëhej ...

Më shumë...

IRSHP koordinon aktivitete me komunën për EHKK

Është mbajtur një takim pune mes Komunës së Malishevës, përkatësisht shtabit komunal për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK), i kryesuar nga nënkryetari i komunës, Hajdin Berisha dhe Institutit Rajonal të Shëndetit Publik (IRSHP) në Prizren, i kryesuar nga drejtoresha Nurishahe Hulaj. Qëllimi i këtij takimi ishte ...

Më shumë...

Malisheva organizoi aktivitete të ndryshme për ditën e tokës

Organizuar nga Drejtoria e Shërbimeve Publike dhe Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport, në bashkëpunim me Qendrën Rinore në Malishevë, në kuadër të shënimit të Ditës së Tokës, janë zhvilluar aktivitete të ndryshme, si mbjellje e drunjve në oborrin e komunës dhe në hapësirën te varrezat e dëshmorëve, ngjyrosja e ...

Më shumë...

Kryetari Jashari priti në takim ish-Ambasadorin në SHBA Mal Berisha

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, priti në takim ish-Ambasadorin e Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe tani Drejtor Ekzekutiv në kompanin e sigurimeve “Sigal”, Mal Berisha, së bashku me komandantin e stacionit policor në Skenderaj, Basri Durmishi, dhe bashkëpunëtorë. Gjatë këtij takimi, Kryetari Jashari, e njoftoi me prioritetet ...

Më shumë...

Komiteti për Politikë dhe Financa mbajti mbledhjen e radhës

Komiteti për Politikë dhe Financa në komunën e Skenderajt, mbajti mbledhjen e radhës, në këtë mbledhje të pranishëm ishin, Kryetari i Komunës Bekim Jashari, Nënkryetari, Nuredin Lushtaku, Kryesuesja e Kuvendit, Fatbardha Haliti, Drejtorët e Drejtorive, Anëtarët e Komitetit për Politik dhe Financa, përfaqësues të OSBE-së, si dhe mediat. Gjatë kësaj ...

Më shumë...

Reçica: S’do ndalemi derisa punëtori ynë të ketë siguri në punë

MPMS lanson fushatën vetëdijësuese, “Siguria dhe shëndeti në punë mbi të gjitha”, që ka për qëllim parandalimin e rrezikut dhe aksidenteve në vendin e punës. Me këtë rast, ministri i MPMS-së, Skender Reçica, ka vizituar kompanitë e ndërtimeve, Agro Trade-Fidola Construction dhe Dreni Sh.p.k, ku ka takuar punëtorët dhe pronarët ...

Më shumë...