Fillimi / Institucionet (faqe 520)

Institucionet

Komuna e Kaçanikut shënon 7 marsin – ditën e mësuesit

Në 131 vjetorin e hapjes së mësonjëtores së parë shqipe, në Kaçanik është mbajtur një ceremoni solemne ku është shënuar 7 marsi – Dita e mësuesit. Kryetari i Komunës së Kaçanikut, Besim Ilazi i ka përgëzuar arsimtarët për misionin fisnik të tyre për arsimimin dhe edukimin e brezave. “7 Marsi ...

Më shumë...

Kryetari Ilazi uron mësuesit për festën e 7 marsit

Të dashur mësues, sot shënojmë përvjetorin e 131 të hapjes së mësonjëtores së parë shqipe, më 7 mars 1887, në Korçë. Në këtë ditë feste, edhe ne kujtojmë mësuesit tanë, që me punën dhe angazhimin e tyre atdheut tonë i dhanë shumë gjenerata të arsimuara. Puna dhe sakrifica juaj edhe ...

Më shumë...

Kryetari Jashari priti në takim Kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, me bashkëpunëtorë të tij, deputetët e kuvendit: Artan Grubi, xhevat Ademi, Ejup Halimi, i shoqëruar nga Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, dhe Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci, bënë nderime dhe vendosën kurora me lule dhe nga një lule për secilin varr në varrezat e Jasharve ...

Më shumë...

Kryetari Jashari pas akademive përkujtimore të organizuara në Tiranë dhe Prishtinë ishte edhe në akademinë përkujtimore në Shkup

“Pas Tiranës e Prishtinës, të mërkurën, edhe në Shkup u organizua Akademi solemne kushtuar 20 vjetorit të Epopesë së UÇK-së, që në mënyrë zyrtare shprehet përkushtimi institucional për këto ditë të lavdisë nacionale. Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari, tha në një postim se, ishte i nderuar të marr ...

Më shumë...

Zëvendësministri Thaçi: MTI ka dëshmuar se është dhe do jetë kujdestari më i mirë për prodhuesit vendorë dhe bizneset

Zëvendësministri i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Faton Thaçi, në konferencën e organizuar nga Increase of Competitiveness and Export Promotion (ICEP), me temë: “Prezantimi i studimit për zinxhirin e vlerës në sektorin e drurit”, tha se sektori i përpunimit të drurit është njëri prej sektorëve të rëndësishëm në Kosovë, ...

Më shumë...

Ministri Lekaj priti Ambasadorin e Austrisë në Kosovë

Ministri Pal Lekaj priti Ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler së bashku me përfaqësuesit e tri kompanive: Starbag, Kral dhe Green Team, me të cilët  diskutuan për mundësitë  e të bërit biznes në Kosovë dhe hapësirën që mund t’u ofrohet këtyre bizneseve. Duke e parë këtë si një mundësi ...

Më shumë...

Ministri Lekaj  priti një delegacion të komunitetit shqiptarë që veprojnë në Kroaci, të kryesuar nga Ermina Lekaj-Perlaskaj, deputetja e parë shqiptare në Parlamentin e Republikës së Kroacisë

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj  me bashkëpunëtor pritën një delegacion të komunitetit shqiptarë që veprojnë në Kroaci, të kryesuar nga Ermina Lekaj-Perlaskaj, deputetja e parë shqiptare në Parlamentin e Republikës së Kroacisë, njëherit edhe përfaqësuese e pakicave (shqiptare, sllovene, maqedone, malazeze dhe boshnjake). Ministri Lekaj me bashkëpunëtorë i falënderuan deputeten ...

Më shumë...

Licencohet Federata e Sporteve Universitare të Kosovës

Edhe një federatë e re licencohet nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Ministri Kujtim Gashi i dorëzoi licencën për zhvillimin e veprimtarisë Federatës së Sporteve Universitare të Kosovës. Ministri Gashi gjatë takimit me kryetarin e kësaj federate, Musa Selimi, diskutoi për aktivitetet dhe organizimet sportive që organizon kjo federatë. ...

Më shumë...

Ekspozitë për Jasharajt në Muzeun e Kosovës

Në 20-vjetorin e Epopesë së UÇK-së, në kuadër të shënimit të jubileut të ngjarjeve të marsit të 1998-tës, në ambientet e Muzeut të Kosovës u bë hapja e ekspozitës “Rrugët e lirisë”, e artistit Xhevdet Pantina. Ekspozita, përmes ekspresioneve vizuale, paraqet tërësinë e fatit historik që përjetuan Jasharajt në Prekaz, ...

Më shumë...

Nderohen Dëshmorët në shënim të 20 vjetorit të “Epopesë së UÇK-së”

Aktivitetet e Komunës së Hanit të Elezit për shënimin e 20 vjetorit të “Epopesë së UÇK-së”, kanë vazhduar edhe të martën. Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit Rufki Suma, përfaqësues të FSK-së, Policisë së Kosovës dhe Ekzekutivit të Komunës së Hanit të Elezit fillimisht kanë bërë homazhe për dëshmorët ...

Më shumë...

Në kuadër të aktiviteteve për “Epopenë e UÇK-së”, në Klinë Homazhe nderimi për dëshmorët dhe martirët e kombit

Me rastin e 20- vjetorit të “Epopesë së UÇK-së”, që i kushtohet rënies heroike të komandant Adem Jasharit dhe familjes së tij, zyrtarë të Komunës së Klinës, përfaqësues të Shoqatave të Dala nga Lufta e UÇK-së, ushtarakë të FSK-së, familjarë të dëshmorëve dhe qytetarë, kanë bërë homazhe nderimi të shtatorja ...

Më shumë...

INSPEKTOHEN SEGMENTET RRUGORE ME RRËSHQITJE TË DHEUT

Ministria e Infrastrukturës, respektivisht zëvendësministri Rexhep Kadriu dhe Inspektorati i Ministrisë, inspektuan disa prej segmenteve rrugore në të cilat ka pasur shembje të dheut, si pasojë e shkrirjes së borës dhe reshjeve të shumta të shiut ditëve të kaluara. Destinacioni i parë i inspektimit ishte tuneli i rrugës N2 në ...

Më shumë...

Makolli mori pjesë në konferencën, kushtuar grupeve të margjinalizuara

Zëvendësministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Vesel Makolli mori pjesën në konferencën e organizuar nga Qendra e Trajnimeve dhe Burimeve për Avokim dhe në partneritet me USAID-in, me temën  “Zbatimi i obligimeve institucionale në përmirësimin e të drejtave të grupeve të margjinalizuara”. Në fjalën e tij të rastit, zëvendësministri Makolli ...

Më shumë...

Juniku bënë homazhe për nderë të “Epopenë e UÇK- së”

Për të nderuar “Epopenë e UÇK- së” dhe përkujtuar rënien heroike të familjes së Jasharajve, zyrtar të Komunës së Junikut, pjesëtar të Forcave të Sigurisë së Kosovës dhe qytetar të Junikut bënë homazhe pranë Lapidarëve në qendër të Junikut.

Më shumë...

MEMORANDUM MIRËKUPTIMI MES KOMUNËS SË KAÇANIKUT DHE CDS-së

Kryetari i komunës së Kaçanikut Besim Ilazi dhe Nermin Mahmuti Drejtoresh Ekzekutive e CDF (Community Development Fund ) nënshkruan Memorandumin e Mirëkuptimit për projektin “Building Resilience in Individuals and Communities in Kosovo(BRICK)”. Ky projekt do të implementohet në të gjitha shkollat në Komunën e Kaçanikut, (cikli I mesëm I lartë) ...

Më shumë...

Kryetari Jashari me bashkëpunëtor bënë homazh në Prekaz

Për nder të manifestimit të 20 vjetorit “Epopeja e UÇK-së”, rënies heroike të Familjes Jashari dhe Komandantit Legjendar Adem Jashari, stafi i Komunës së Skenderajt, së bashku me deputetë, asamblistë, përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së dhe qytetarë, të udhëhequr nga Kryetari, Bekim Jashari, bënë nderime dhe ...

Më shumë...