KEK
Fillimi / Institucionet (faqe 540)

Institucionet

MKRS investon 500 mijë euro për sportin në Ferizaj

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi është pritur në takim nga kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu. Në këtë takim, mes MKRS-së dhe Komunës së Ferizajt janë nënshkruar dy memorandume bashkëpunimi për mbështetjen financiare për realizimin e projekteve “Ndërtimi i Sallës Sportive në Greme të Ferizajt” për ...

Më shumë...

Ministri Gashi: Kosova ka bërë hapa mëdhenj me aprovimin e legjislacionit modern për të drejtat e autorit dhe të drejtat e përafërta

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, mori pjesë në konferencën “Të Drejtat Pronësore Intelektuale” e cila u organizua në Ditën Botërore të Pronësisë Intelektuale, nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Dogana e Kosovës. Motoja e konferencës për këtë vit është “Gratë ...

Më shumë...

Kryetari Latifi mban debat me kryetar të lagjeve dhe fshatrave të Komunës, diskutohet për mbeturinat

Në sallën e Kuvendit Komunal, Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka mbajt debat me kryetarët e lagjeve në qytetin e Rahovecit dhe kryetarët e fshatrave. Në debat u diskutua lidhur me mbeturinat dhe organizimi i një aksioni vullnetar për mbledhjen e mbeturinave. Kryetari Latifi fillimisht tha se ne ...

Më shumë...

Nxënës nga FMS Gymnasium Neufeld Bern të Zvicrës u pritën nga kryetari i komunës së Deçanit

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, ka pritur në takim nxënës dhe mësimdhënës të shkollës FMS Gymnasium Neufeld Bern të Zvicrës,  të cilët po  qëndrojnë për vizitë në Deçan. Gjatë kësaj vizite kryetari Ramosaj i njoftoi më zhvillimet në komunën e Deçanit, projektet që ka komuna, ato të cilat ...

Më shumë...

Kryetari Jashari, priti në takim Ambasadorin Slloven

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, së bashku me Drejtorin e Arsimit, Bekim Latifi, priti në takim Ambasadorin e Sllovenisë në Kosovë, Bojan Bertoncelj. Gjatë këtij takimi u bisedua për shumë çështje, ndër të tjera Kryetari Jashari e informoi për punën që është duke u bërë në Skenderaj, si dhe për ...

Më shumë...

Kryetari Muharremaj dhe ekspertët bujqësorë kanë vizituar fermerin Habib Elshani

Kryetari i Komunës së Suharekës Bali Muharremaj, drejtori i Bujqësisë Xhevxhet Gashi dhe pesë ekspertë të bujqësisë të sapo punësuar në Komunën e Suharekës, kanë vizituar vreshtat e fermerit Habib Elshani. Kryetari Muharremaj, ka përgëzuar këtë fermer të vyeshëm dhe punëtor për punën që ai po bënte në plantacionet e ...

Më shumë...

Kryetari Jashari inspektoi punimet në rrjetin e kanalizimit në fshatin Kuqicë

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, së bashku me nënkryetarin, Nuredin Lushtaku, dhe drejtorë, kanë inspektuar punimet që janë duke u zhvilluar në rrjetin e kanalizimit dhe ujësjellësit në fshatin Kuqicë. Gjatë inspektimit të punimeve, Kryetari Jashari, theksoi “Te gjitha projektet që janë duke u realizuar në Komunën e Skenderajt do ...

Më shumë...

Të premten do të pastrohet ambienti përgjatë lumit dhe liqenit Mirusha

Njësia e “Ekoregjionit” në Malishevë, ka bërë të ditur se të premten, datë 27.04.2018, duke filluar nga ora 09:00, do të merret një aksion i madh i pastrimit të ambientit përgjatë lumit Mirusha dhe ambientit përreth liqenit në Mirushë. Me këtë rast, ftohen të gjitha Organizatat Joqeveritare (OJQ) dhe vullnetarët, ...

Më shumë...

500 mijë euro për dy projekte infrastrukturore sportive në Ferizaj

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, i shoqëruar nga nënkryetari Naim Ferati,  drejtoresha e Kulturës, Xhemile Murati- Shabani, si dhe këshilltari i tij  Besim Zymberi, ka pritur në një takim ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Kujtim Gashi me ç’rast kanë bërë edhe nënshkrimin e dy memorandumeve të mirëkuptimit ...

Më shumë...

Ambasadori Greg Delawie qëndroi sot në Gjimnazin ,,Vëllezërit Frashëri’’ në Deçan

Komuna e Deçanit, Gjimnazi ,,Vëllezërit  Frashëri’’ kishte mysafir Ambasadorin Amerikan Greg Delawie për të hapur projektin e Ambasadës Amerikane ,, Amerika dhe Kosova”, projekt ky që i kushtohet luftimit të ekstremizmit të dhunshëm. Në këtë takim i pranishëm ishte edhe i pari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, Drejtori i ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë dhe organizata IKC shpërndajnë mbi 13 mijë kilogramë farë të patates për kultivuesit e Debelldehut

Komuna e Vitisë në bashkëpunim me organizatën IKC kanë shpërndarë rreth 13 mijë e 500 kg farë të patates për 28 kultivuesit nga fshati Debelldeh i Vitisë. Me këtë rast nënkryetari i Komunës së Vitisë, Hasan Aliu ndër tjerash bëri me dije se kjo komunë do të realizoj edhe shumë ...

Më shumë...

Ministri Hasani në Paris në konferencën “Konkurrueshmëria dhe zhvillimi i sektorit privat”

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani po qëndron në Francë ku po merr pjesë në konferencën “Konkurrueshmëria dhe zhvillimi i sektorit privat” në të cilën po marrin pjesë ministra nga vende të ndryshme të Evropës juglindore. I shoqëruar nga ambasadori i Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi, Hasani në këtë ...

Më shumë...

FILLUAN PUNIMET E RRUGËS DEÇAN-PLAVË

Në prani të një numri të madh të qytetarëve dhe të personaliteteve të jetës kulturore dhe politike, zyrtarisht filluan punimet në ndërtimin e rrugës Deçan-Plavë, me ç’rast Ministri i Ministrisë së Infrastrukturës, Pal Lekaj, duke iu drejtuar të pranishmëve me një fjalë rasti tha: “Për mua është ditë e veçantë ...

Më shumë...

Ministri Gashi: Manifestimi për shënimin e 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit do të jetë madhështor

Në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, është mbajtur takimi i Komisionit Qeveritar për shënimin e 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit. Në këtë mbledhje morën pjesë përfaqësues të institucioneve të kulturës të Republikës së Kosovës, të Shqipërisë dhe të Maqedonisë. Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, tha ...

Më shumë...

Ministri Lekaj dhe kryetari Begaj, nënshkruan marrëveshje për financimin e disa projekteve në Malishevë

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj dhe Ministri i Ministrisë së Infrastrukturës, Pal Lekaj, në Prishtinë, kanë nënshkruar memorandum mirëkuptimi për financimin e projekteve infrastrukturore në Komunën e Malishevës. Bazuar në marrëveshjen e nënshkruar, Ministria e Infrastrukturës do të financoj ndërtimin (asfaltimin) e rrugëve në lagjen Hoti në Malishevë, ...

Më shumë...

U mbajt takimi i radhës i Këshillit të drejtorave komunal në Suharekë

Kryetari i Komunës së Suharekës Bali Muharremaj, ka ftuar në takim të gjithë drejtorët e drejtorive komunale, ku ka kërkuar nga ata të raportojnë për punët që kanë bërë dikasteret që ata drejtojnë. Gjatë këtij takimi u fol që sa më shpejtë të fillohet me pajisje me laboratorë dhe kabinete ...

Më shumë...