KEK
Fillimi / Institucionet (faqe 542)

Institucionet

Ekzekutivi komunal në Kaçanik mbanë mbledhjen e fillimjavës

Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi dhe Nënkryetari Remzi Elezi, u njoftuan me dinamikën e punëve dhe aktiviteteve të tjera komunale në mbledhjen e fillimjavës të ekzekutivit komunal. Shumë projekte kapitale komunale të parapara për realizim gjatë vitit 2017 tashmë kanë përfunduar. Punimet kanë përfunduar në rrugën “Riza Neziraj” ...

Më shumë...

PAS RESHJEVE TË FUNDIT, TË GJITHA RRUGËT E VENDIT TË KALUESHME

Ministria e Infrastrukturës njofton qytetarët e vendit se pas reshjeve të fundit të shiut dhe borës në vend, të gjitha rrugët nacionale dhe rajonale janë të kalueshme, krejt kjo falë punës dhe përkushtimit të ekipeve për mirëmbajtjen e rrugëve. Sa i përket rrugës Pejë-Kuqishtë, përkatësisht kilometrit të 13-të të saj, ...

Më shumë...

Pas reshjeve të fundit të borës aksit rrugor Pejë – Kuqishtë është bllokuar

Ministria e Infrastrukturës njofton se gjatë orëve të mbrëmjes së shtunë në Rugovë të Pejës, si pasojë e reshjeve të dendura të ditëve të fundit, e në veçanti të ditës së shtune ka pasur një rrëshqitje masive dheu që ka bllokuar një pjesë të aksit rrugor Pejë – Kuqishtë. Ministria ...

Më shumë...

Ministri Gashi po merr pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e filmit në Berlin

Me ftesë të Presidentit të Akademisë Evropiane të Filmit, Wim Wenders, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, po merr pjesë në ceremoninë e edicionit të 30-të Evropian Film Awards 2017, në Berlin të Gjermanisë. Gjatë kësaj ceremonie, njëra ndër ngjarjet më madhështore në botën e filmit, ministri Gashi zhvilloi takime ...

Më shumë...

Telegram ngushëllimi i ministrit Kujtim Gashi me rastin e vdekjes së aktorit Blerim Peci

Në telegramin e ngushëllimit të ministrit të Kulturës, Kujtim Gashi me rastin e vdekjes së aktorit Blerim Peci thuhet: E nderuara familja Peci, Lajmin për vdekjen e parakohshme e të dashurit tuaj, Blerimit, aktorit tonë të mirënjohur, e morëm me pikëllim të madh dhe jemi shokuar. Blerimi u nda nga ...

Më shumë...

MINISTRI LEKAJ PRITI NË TAKIM DELEGACIONIN E FONDIT MONETAR NDËRKOMBËTAR PËR KOSOVË, TË KRYESUAR NGA STEPHANIE EBLE

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, priti në takim një delegacion nga Fondi Monetar Ndërkombëtar i kryesuar nga Stephanie Eble, Shefe i misionit për Kosovë. Temë kryesore e këtij takimi ishin projektet e infrastrukturës rrugore, duke i dhënë theks të veçantë projektit të Autostradës R6, Prishtinë-Hani i Elezit – “Arbër Xhaferi”. ...

Më shumë...

Kryetari Begaj, thërret mbledhjen inauguruese të KK të Malishevës

Kryetari i komunës së Malishevës Ragip Begaj , thërret mbledhjen inauguruese të Kuvendit Komunal të Malishevës, e cila do të mbahet ditën e Hënë, me datë 18.12.2017. Gjithashtu, i njofton të gjithë asamblistët të cilët e kanë marrë besimin e qytetarëve në zgjedhjet e fundit komunale. se me këtë rast ...

Më shumë...

U prezantua platforma për ripërtërirjen nga fatkeqësitë

Në Malishevë, u bë prezantimi i projektit për Platformën e Ripërtëritjes nga Fatkeqësitë. projekt i cili mbështetet nga UNDP, ndërsa në këtë projekt janë të përfshira pesë komuna të Kosovës, në mesin e tyre edhe Malisheva. Prezantimin e projektit e kanë bërë Xhevrije Berisha nga UNDP dhe Sejdi Paçarizi nga ...

Më shumë...

Ka filluar ndërtimi i stacioneve të ujit të pijshëm për banorët e Skenderajt në Shipol dhe Brus

Më qëllim të përmirësimit të furnizimit me ujë të pijshëm për qytetarët e Skenderajt, ka filluar realizimi i projektit të ndërtimit të stacioneve të pompimit në Shipol dhe në Brus, që do të përmirësojë furnizimin me ujë të pijshëm për qytetarët e Skenderajt. Në ceremoninë e fillimit të punimeve në ...

Më shumë...

Kosova po merr pjesë në samitin Pan-Evropian të Pronësisë Intelektuale

Në samitin dy ditor që po mbahet në Bruksel për pronësinë intelektuale në kuadër të IP Summit të Pronësisë Intelektuale Pan-Evropiane, Kosova po përfaqësohet nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, konkretisht nga drejtori i Zyrës të Drejtës së Autorit, Valon Kashtanjeva. Në cilësinë e folësit nga Kosova, Kashtanjeva foli ...

Më shumë...

Deçani mban mbledhja inauguruese te kuvendit me 14 dhjetor

Komuna Deçan

Deçani do ta mbajë mbledhjen e parë inauguruese pas zgjedhjeve të fundit komunale të Kuvendit të Komunës me datë 14  Dhjetor 2017. Gjithashtu njoftohen asamblistët se me këtë rast do të bëhet betimi dhe do ta nënshkruajnë deklaratën solemne për marrjen e detyrës së anëtarit të Kuvendit të Komunës së ...

Më shumë...

Drejtoria e QKMF-së në Ferizaj dhuron donacion për QKMF-në Kaçanik

Drejtoria e QKMF-së në Ferizaj ka dhuruar 10 uniforma për shoferët e QKMF-së në Kaçanik në vlerë prej 3500 euro. Drejtoresha për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale Diana Reka, falënderoi drejtorinë nga Ferizaj për këtë donacion, ndërsa njoftoi se ka marrë premtim që uniformat do të vijnë nga kjo drejtori edhe ...

Më shumë...

Shkollat gjermane ndihmojnë shkollat e Ivajës dhe Gajrës të Kaçanikut

Shkollat gjermane nga Dortmundi, përmes arsimtarit Kemal Qallaku, mësimdhënës në shkollën shqipe në Dortmund, kanë ndihmuar me inventar shkollor shkollën e fshatit Ivajë dhe Gajre te komunës së Kaçanikut. Në Shkollën Fillore te Mesme te Ulet “Dituria” në Ivajë, i pranishëm gjatë pranimit të inventarit shkollor ishte edhe Nuhi Gashi, ...

Më shumë...

Ministri Gashi në Hungari, kërkon konkretizimin e marrëveshjes për ndërtimin e stadiumit kombëtar

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, po qëndron për një vizitë zyrtare në Budapest të Hungarisë, ku po zhvillon takime të shumta me përfaqësues të shtetit Hungarez. Gjatë ditës Ministri Gashi ka takuar Sekretarin e shtetit për Administratë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Hungarisë, Csaba Balogh, ...

Më shumë...

Delawie: Luftimi i korrupsionit, është e ardhmja juaj

Ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie, ka qëndruar në Malishevë, në kuadër të një programi të organizuar në Qendrën e Kompetencës në Malishevë. Ambasadori Delawie, është pritur nga Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, të cilët edhe kanë mbajtur nga një fjalim, në kuadër të prezantimit ...

Më shumë...

KFOR-i italian pajisi dy shkolla të Malishevës, me kabinete të informatikës

KFOR-i italian, ka pajisur dy shkolla të Komunës së Malishevës, me kompjuter, për kabinetet e informatikës, përkatësisht janë pajisur shkollat në Carrallukë dhe në Llapçevë. Në ceremoninë e dorëzimit të këtij donacioni, morën pjesë, Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, komandanti i Brigadës Shumëkombëshe të Perëndimit dhe komandanti i ...

Më shumë...