MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Institucionet (faqe 544)

Institucionet

Njoftim për repelimin e kafshëve në Drenoc, Lubizhdë, Mleqan dhe Balincë  

Njoftohen banorët e Drenocit dhe Lubizhdës të komunës së Malishevës, se repelimi i kafshëve në këto  vendbanime, do të bëhet të shtunën më 26 mars 2016. Ndërsa në fshatrat  Mleqan dhe Balincës, repelimi i kafshëve  do të bëhet të hënën më 28 mars 2016. Repelimi i kafshëve, bëhet në kuadër ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa, shikoi nga afër dëmet nga vërshimet e janarit dhe marsit në Malishevë

Kryeministri i Qeverisës së Republikës së Kosovës, z.Isa Mustafa, ka qëndruar të premten në Malishevë, ku është pritur nga Kryetari i Komunës së Malishevës, z.Ragip Begaj. Vizita e kryeministrit, kishte për qëllim njohjen e drejtpërdrejt me dëmet e shkaktuara nga vërshimet e janarit dhe marsit në Komunën e Malishevës, ku ...

Më shumë...

Në fshatrat Fortesë, Brestoc dhe Celinë të Rahovecit përkujtohen Dëshmorët dhe Martirët e rënë gjatë luftës së vitit 1999

Me tubime përkujtimore, u shënua shtatëmbëdhjetë vjetori  i vrasjes dhe masakrimit të Dëshmorëve dhe Martirëve në fshatrat Fortesë, Brestoc dhe Celinë të Komunës së Rahovecit. Në tubimet përkujtimore morën pjesë z. Idriz Vehapi, kryetari i Komunës së Rahovecit me bashkëpunëtor, z. Ramadan Hoti, nënkryetar i Komunës së Gjakovës, familjarë të ...

Më shumë...

“Askushi” i Bashkim Hoxhës fiton çmimin e parë për Dramën Origjinale Shqipe “Katarina Josipi”

MKRS

Në bazë të Rregullores nr. 05/2013 të (MKRS) për ndarjen e çmimeve për Dramë Origjinale Shqipe “Katarina Josipi”, Juria Profesionale për ndarjen e Çmimeve për Dramë Origjinale Shqipe “Katarina Josipi” e emëruar nga Ministri i Kulturës, Kujtim Shala, ka bërë vlerësimin për dramat më të mira për vitin 2015, ku ...

Më shumë...

Ministri Zharku inauguroi projektin e kamerave monitoruese në Njësinë e Patentë-Shoferëve

Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku, inauguroi projektin e kamerave monitoruese për testimin e kandidatëve në Njësinë për Patentë-Shoferë në Prishtinë. Me këtë rast ministri Zharku, pa nga afër vendosjen e kamerave në  sallat e kësaj njësie që kanë të bëjnë me testimin teorik, njëkohësisht edhe vendosjen e kamerave në veturat ...

Më shumë...

Kompania “Easy Jet Airlines” i shtohet trafikut ajror të Kosovë  

Ministria e Infrastrukturës njofton se, më 24 mars 2016, kompanisë “Easy Jet Airlines”, i është mundësuar hyrja në tregun e Kosovës, me ç’rast do t’i shfrytëzoj të drejtat e trafikut. Kjo kompani ka orar të fluturimit nga data 27 e këtij muaji. Hyrja e një kompanie Ajrore nga Anglia, në ...

Më shumë...

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt dhe Kryesuesi i Kuvendit morën pjesë në tryezën e organizuar nga OJQ Prehja

Qendra e Gruas Prehja ka organizuar një tryezë bashkëbisedimi në lidhje me raportin 5 mujor të kësaj organizate mbi monitorimin e punës së Qeverisë komunale dhe Kuvendit komunal të Skenderajt. Më këtë rast Nënkryetari Nura shprehu gatishmërinë e Komunës së Skenderajt për bashkëpunim me OJQ-të dhe kërkoi raportim të drejtë ...

Më shumë...

Shoqata “Islamic Relief”, nga Malaysia, vazhdon ndihmat për familjet mitrovicase  në nevojë

Drejtori i  Shoqatës “Islamic Relief”, nga Malaysia, Zajrulshahfuddin Zainal Abidin, i shoqëruar nga drejtori i kësaj shoqate për Kosovë, Vehbi Zeqiri, kanë   vizituar të enjten kryetarin  e komunës së Mitrovicës, Agim Bahtirin, me ç’rast  e njoftuan atë  rreth projektit për shpërndarjen e pakove me ndihma ushqimore, për mbi 100 familje ...

Më shumë...

Shoqatat PAK në Ferizaj artikuluan nevojat e tyre

Shoqatat ferizajase që tubojnë personat me aftësi të kufizuar, u takuan sot për një kafe mëngjesi me kryetarin e Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa. Takimi u realizua si pjesë e planit të punës së kryetarit të Ferizajt, për të marrë në dijeni nevojat dhe shqetësimet e shoqatave, organizatave dhe grupimeve ...

Më shumë...

Kryetari Gashi dhe shoqatat e dala nga lufta bënë homazhe pranë varreve të dëshmorëve në Gllogjan

Kryetari i komunës së Kastriotit, Xhafer Gashi, së bashku me stafin e tij dhe shoqatat e dala nga lufta, kanë bërë homazhe dhe kanë vënë lule pran varreve të 85 dëshmorëve të kombit në Gllogjan të Deçanit. Këto homazhe kryetari Gashi me stafin e tij dhe shoqatat e dala nga lufta ...

Më shumë...

Kryetari Kuçi ka pritur në një takim anëtaret e emëruar te komisionit për Demarkacionin ne mes te Kosovës dhe Malit te Zi

Kryetari i komunës së Junikut z.Agron Kuçi ka pritur në një takim anëtaret e emëruar te komisionit për Demarkacionin ne mes te Kosovës dhe Malit te Zi nga Presidentja Atifete Jahjaga, zt. Fletcher M. Burton dhe Dr. Ing. Herbert Wilmesn.

Më shumë...

Të gjitha rrugët të dërgonin në Gllogjan dhe Deçan për nderë të 24 Marsit   

Në përvjetorin  e tetëmbëdhjetë  te fillimit të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Dukagjin, Ditës së Dëshmorëve të kësaj Zone, dhe përvjetorin e shtatëmbëdhjetë të sulmeve ajrore të Nato-s mbi caqet serbe. Të enjten të gjitha rrugët të dërgonin në Gllogjan dhe Deçan. Fillimisht në kompleksin memorial te varrezave ...

Më shumë...

Vazhdon bashkëpunimi i mirë i drejtuesve të Mitrovicës, Vushtrrisë e Skenderajt

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ai i Vushtrrisë, Bajram Mulaku dhe nënkryetari i komunës së Skenderajt, Fadil Nura, kanë biseduar në ambientet e ndërtesës së komunës së Mitrovicës për hapat e mëtutjeshëm të bashkëpunimit të ndërsjellë në të mirë të qytetarëve të tria komunave. Bahtiri, Mulaku e Nura, ...

Më shumë...

Vendosen shenja te komunikacionit dhe ndriçim publik në vendbanime e Shtimes

Ditë më parë, Drejtoria për Shërbime Publike e komunës së Shtimes, e udhëhequr nga drejtoresha Ardianta Rama – Gashi, përmes kontratës kornizë që ka me NTP “Ardhmëria” nga Shtimja, ka realizuar projektin në disa vendbanime të komunës së Shtimes duke sinjalizuar rrugët me tabela të ndryshme të komunikacionit. Me këtë ...

Më shumë...

Edhe në këtë përvjetor të rënies u përkujtua Latif Berisha

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, nënkryetari Safet Kamberi, me  bashkëpunëtorë të tjerë, kanë bërë homazhe pranë varrit të atdhetarit të shoqëruar Latif Berishës, në Smrekonicë, në 17 vjetorin e vrasjes së tij nga policia serbe. Më këtë rast Kryetari Bahtiri ...

Më shumë...

Mitrovica nikoqire e takimit biznesor “Spring International Women Entrepreneurship”

Përkrahur nga komuna e Mitrovicës, OJQ “Prishtina Rea” dhe 2B2,  në parkun e biznesit në Mitrovicë u organizua një takim me përfaqësues të bizneseve të ndryshme që drejtohen nga femrat. Në këtë takim morën pjesë gra ndërmarrëse nga komuna e Mitrovicës, një delegacion i Odës Ekonomike Tregtare të grave nga ...

Më shumë...