Fillimi / Institucionet (faqe 541)

Institucionet

Mësuesi Beqë Metë Tahiraj fiton çmimin “Shaban Jashari”

Për nder të 7 Marsit – Ditës së Mësuesit, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT) ka organizuar ceremoninë e ndarjes së çmimit tradicional “Shaban Jashari”, me ç’rast janë ndarë edhe mirënjohje për mësimdhënës të dalluar për secilën komunë. Çmimin vjetor “Shaban Jashari” për mësimdhënësin e dalluar të vitit, këtë ...

Më shumë...

Aktivitete me rastin e manifestimit“ Epoeja e UÇK-së”

Me rastin e manifestimit tradicional treditor “Epopeja e UÇK-së“, komuna e Shtimes, përmes Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport, Drejtorisë për Arsim dhe OJQ-ve rinore kanë organizuar aktivitete të ndryshme. Për të nderuar veprën dhe kontributin e komandantit Adem Jashari dhe familjes së tij, delegacioni i komunës, në krye me ...

Më shumë...

Malisheva po shënon manifestimin “Epopeja e UÇK-së”

Në kuadër të shënimit të manifestimit  “Epopeja e UÇK-së”, Komuna e Malishevës, përmes aktiviteteve të ndryshme, po shënon këto data me rëndësi në historinë e popullit shqiptar. Në kuadër të këtyre shënimeve, Kuvendi i Komunës së Malishevës, ka mbajtur një seancë solemne, ndërsa janë bërë nderime pranë shtatores së Komandantit ...

Më shumë...

Po bëhen përgatitjet për parandalimin dhe luftimin e etheve hemorragjike në Suharekë

Shtabi Komunal për parandalimin dhe luftimin e etheve hemorragjike në Komunën e Suharekës, ka filluar aktivitetin për marrjen e masave ndaj kësaj epidemie. Në takimin që ka mbajtur ky Shtab, të cilin e kryesoi kryetari i Komunës së Suharekës Sali Asllanaj, u fol për përgatitjet që janë bërë dhe vazhdojnë ...

Më shumë...

Homazhe te varrezat e dëshmorëve në Suharekë për shënimin e “Epopeja e UÇK-së”

Në shenjë nderimi dhe respekti për shënimin e ditëve të lavdishme të “Epopesë së UÇK-së”, Kryetari i Komunës së Suharekës, Sali Asllanaj, drejtorë te drejtorive komunale, përfaqësues të strukturave politike, të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së dhe qytetarë tjerë kanë bërë homazhe të Parku i dëshmorëve në Suharekë. ...

Më shumë...

Memorandum mirëkuptimi në mes të MI-së dhe komunës së Shtimes

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe kryetari i Komunës së Shtimes, Naim Ismajli, nënshkruan Memorandumin e mirëkuptimit për financimin e projektit të rregullimit të rrugëve në hyrje të Shtimes, në vlerë prej 480,000 euro. Me këtë memorandum, Ministria e Infrastrukturës obligohet të sigurojë mjetet financiare për realizimin e projektit, ndërsa, ...

Më shumë...

Stavileci paralajmëron qendra të ekonomisë kreative në bashkëpunim me Microsoft

Revolucioni i katërt industrial është ekonomia digjitale. Teknologjia Informative në tërë botën po bën ndryshime, po dëshmon që do të jetë ndryshues i kursit të ekonomisë. Iniciativat e sektorit privat pavarësisht buxhetit mund t’i japin tjetër kurs zhvillimit edhe në vendin tonë, ka deklaruar Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci. ...

Më shumë...

Kosova dhe Shqipëria nënshkruajnë Kalendarin e Përbashkët Kulturor

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, dhe ministrja e Kulturës së Republikës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro- Furxhi, nënshkruan në Prishtinë Protokollin e Bashkëpunimit në fushën e kulturës ndërmjet dy shteteve. Me këtë akt, dy ministritë e kulturës, ashtu sikurse edhe viteve tjera, janë dakorduar për përfshirjen e aktiviteteve ...

Më shumë...

Ndihma për 100 familje përmes QPS Shtime

Ministria për Punë dhe Mirëqenies Sociale, në bashkëpunim me Shoqatën Humanitare Bamirëse “Nëna Terezë” dhe në koordinim me Qendrën për Punë Sociale ( QPS ), në Shtime kanë ndarë ndihma për 100 familje, në veshmbathje. Sipas drejtorit të Qendrës për Punë Sociale në Shtime, z. Hasan Avdyli, këto ndihma i ...

Më shumë...

Klina përfiton 250 mijë euro për ndërtimin e Qendrës Rinore

  Kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota, ka nënshkruar memorandum bashkëpunimi me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, për ndërtimin e Qendrës Rinore në Klinë. Vlera e projektit që do të realizohet këtë vit është 250 mijë euro. Me ndërtimin e kësaj qendre do të krijohen hapësira ...

Më shumë...

Në Vrellë të Istogut investohen 350 mijë euro për ndërtimin e Sallës së Sportit

Në kuadër të investimeve në fushën e sportit, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar memorandum bashkëpunimi me Komunën e Istogut, me qëllim të realizimit të projektit kapital në vlerë prej 350 mijë euro për “Ndërtimin e Sallës së Sportit në Vrellë”. Ky projekt pritet të realizohet gjatë viteve ...

Më shumë...

Klina bëhet me qendër rinore

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar një memorandum bashkëpunimi me Komunën e Klinës, me qëllim të përkrahjes financiare për projektin “Ndërtimi i Qendrës Rinore në Klinë”, në të cilin projekt MKRS-ja do të investojë 250 mijë euro. Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, me këtë rast u ...

Më shumë...

Gjatë muajit shkurt  pati rënie të vjedhjeve dhe të rasteve që prishin qetësinë e qytetarëve në Suharekë

Komandanti i stacionit policor në Suharekë, kapiten Milazim Lumi, gjatë raportimit për gjendjen e sigurisë në Komunë në takimin e rregullt të sigurisë, në mes tjerash ka thënë se muaji shkurt  ka qenë muaji më i qetë dhe më i sigurt, me më pak raste të vjedhjeve dhe të rasteve ...

Më shumë...

Kryetari Asllanaj ka takuar afaristët suharekas

Licencimi i Zonës Industriale ne Shirokë të komunës së Suahrekës, pritet të bëhet shumë shpejt. Ka mbetur vetëm akti i nënshkrimit, ngase procedurat tjera, ndonëse me shumë vështirësi tani janë kryer. E për ti njoftuar afaristët që zhvillojnë bizneset e tyre në këtë Zonë, kryetari i Komunës së Suharekës Sali ...

Më shumë...

Karitasi zviceran do të përkrahë arsimin parafillorë në Malishevë

Karitas zviceran, do të përkrahë arsimin parafillorë në Malishevë, përkatësisht me inventar për klasat e këtij niveli. Kjo është bërë e ditur në takimin mes zyrtarëve të Karitasit dhe Drejtorisë për Arsim dhe Edukim në Malishevë. Drejtoria Komunale për Arsim dhe Edukim në Malishevë, ka konfirmuar se do të investohet ...

Më shumë...

KPF i komunës së Malishevës ka mbajtur mbledhjen e tretë të radhës

Komiteti për Politikë dhe Financa, i drejtuar nga kryesuesi i Kuvendit të Komunës së Malishevës, Aiziz Thaçi, ka mbajtur mbledhjen e tretë të komitetit, ku pikë e vetme e rendit të ditës ishte, shqyrtimi i raportit të komisionit për shqyrtimin e ankesave për emërtimin e rrugëve, në territorin e Komunës ...

Më shumë...