KEK
Fillimi / Institucionet (faqe 539)

Institucionet

Profesori dhe moderatori i njohur shqiptar Adi Krasta, ka takuar kryetarin Muharremaj

Kryetari i Komunës së Suharekës Bali Muharremaj, i cili sapo u kthye nga vizita zyrtare nga Austria, ka takuar profesorin dhe moderatorin e njohur shqiptar Adi Krastën. Ishte ky një takim njohës dhe miqësor, në zyrën e kryetarit Muharremaj, ku i pari i Komunës së Suharekës ka falënderuar Krastën për ...

Më shumë...

6 Komunat e  rajonit të Pejës  nënshkruan deklaratë të përbashkët ndër-komunale

Për të promovuar dialogun ndërmjet komuniteteve në komunat e Pejës, Gjakovës, Deçanit, Istog, Klinë dhe Junikut është nënshkruar një deklaratë e përbashkët ndër-komunale ku i pranishëm ishte Shefi i Misionit të OSBE-s në Kosovë, Jan Braathu. Kryetarët u deklaruan se qëllimi i nënshkrimit ka të bëj me  promovimin e dialogut ...

Më shumë...

Nxënësi i shkollës fillore “Edmond Hoxha“në Junik, Art Gjuli zë vendim e parë në garat ndërkombëtare në matematikë

Nxënësi i shkollës fillore “Edmond Hoxha” në Junik, Art Gjuli ka marr pjesë në garat ndërkombëtare të matematikës, Knagaroo 2018 te cilat janë mbajtur në Republikën e Kosovës. Art Gjuli i cili ka konkurruar në kategorinë 4 ( klasa VII dhe VIII ) në këto gara ka arritur vendin e ...

Më shumë...

FILLOI MBARË DITA E PARË E TESTIT TË MATURËS SHTETËRORE 2018 NË RAJONIN E FERIZAJT DHE GJILANIT

Testi i Maturës Shtetërore 2018 është mbajtur në rajonin e Ferizajt dhe Gjilanit, komuna këto që janë përzgjedhur për të filluar këtë proces të rëndësishëm me short publik, ndërsa Matura Shtetërore do të vazhdojë edhe për tri ditë në rajonet tjera të Kosovës. Për të parë nga afër mbarëvajtjen e ...

Më shumë...

Kryetari Haliti inspektoj punimet e projekteve që po realizohen në Sllatinë të Epërme e të Poshtme dhe në Vërban

Në Sllatinë të Epërme të Vitisë, është duke u realizuar projekti i rregullimit të rrethojave të shkollës “Njazi Rexhepi”, si dhe është duke u bërë rregullimi i tribunave të fushës sportive. Kryetari i komunës së Vitisë Sokol Haliti, ka inspektuar punimet që po bëhen aty, për të parë nga afër ...

Më shumë...

Edhe në Gjinoc po ndërtohen katër rrugë të fshatit

Premtimet e kryetarit të Komunës së Suharekës Bali Muharremaj, po realizohen në çdo mjedis të Komunës, po ndërtohen dhe rregullohen rrugë, kanalizime dhe hapësira të ndryshme, po zbukurohen sheshe dhe trotuare. Në fshatin Gjinoc, po punohet në ndërtimin e katër rrugëve të fshatit. Këtu po punohet në rrugën: “Sali Nuhiu”, ...

Më shumë...

Ministri Pal Lekaj, priti homologun e tij nga Mali i Zi, Osman Nurković, biseduan për tema bashkëpunimi në infrastrukturë

Në ambientet e Ministrisë së infrastrukturës me ftesë të ministri Pal Lekaj, erdhi ministri i Transportit dhe Çështjeve Detare të Malit të Zi, Osman Nurković. Ministrat Lekaj e Nurković biseduan për një sërë temash dhe projektesh bashkëpunimi në infrastrukturën rrugore, ajrore dhe hekurudhore, e që kanë rëndësi për qytetarët e ...

Më shumë...

U përkujtua 19-vjetori i rënies së dëshmorëve Mustafë Haxhiu dhe Kujtim Ahmeti si dhe martirit Bedri Haxhiu

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari së bashku me nënkryetarin Nuredin Lushtaku, kryesuesen e kuvendit komunal, Fatbardha Haliti, Drejtorët Komunal, zv/ministrin Abdyl Imeri, përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së, asamblist dhe familjarë, bënë nderime dhe vendosën kurora lule pranë varrezave të dëshmorëve në kompleksin memorial në fshatin Tërrnac. ...

Më shumë...

Komuna e Malishevës ka filluar përgatitjet për shënimin e 16 Qershorit

Komuna e Malishevës, ka filluar përgatitjet për shënimin e 16 Qershorit, Ditës së Dëshmorëve dhe Ditës së Çlirimit të Komunës së Malishevës. Kështu është deklaruar në mbledhjen e rregullt të Këshillit të Drejtorëve, të drejtuar nga kryetari i komunës, Ragip Begaj. Në këtë mbledhje, kryetari Begaj, ka kërkuar që mos ...

Më shumë...

Kryetari Latifi në Përmet nderohet me titullin ”Nderi i Shoqatës Atdhetare Kulturore Mbarëkombëtare Vëllezërit Frashëri”

Me ftesë të kryetarit të Bashkisë së Përmetit Niko Shupuli si dhe të Kryetarit të Shoqatës Atdhetare Kulturore Mbarëkombëtare “Vëllezërit Frashëri” Tomor Kotorri, kryetari i komunës se Rahovecit Smajl Latifi së bashku me bashkëpunëtorë dhe me udhëheqësit e grupeve politike të përfaqësuara në Kuvendin e Komunës së Rahovecit, morën pjesë ...

Më shumë...

Kryetari Muharremaj, është pritur nga Thomas Widrich, kryetar i Stadt Melk të Austrisë

Gjatë qëndrimit në Austri, përkatsisht në qytetin Melk, kryetari i Komunës së Suharekës Bali Muharremaj, është pritur zyrtarisht nga i pari i këtij qytetit, kryetari Thomas Widrich. Gjatë takimit të dy kryetarët kanë biseduar miqësisht për shumë çka në interes të të dyja Komunave. Kryetari Muharremaj lidhur me këtë takim ...

Më shumë...

Këtë vit në Ferizaj, testit të maturës i nënshtrohen 2375 nxënës

Paraditen e sotme, Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu i shoqëruar edhe nga drejtori i Arsimit, Afrim Llabjani, kanë pritur ministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqeri Bytyqin në vizitën e tij në Ferizaj për të parë nga afër mbarëvajtjen e punës për testin e maturës. Kjo vizitë u ...

Më shumë...

KËSHILLI SHTETËROR I MATURËS FINALIZON PËRGATITJET RRETH ORGANIZIMIT TË MATURËS SHTETËRORE 2018

Këshilli Shtetëror i Maturës (KShM) i kryesuar nga kryetari Fehmi Hysenaj, ka mbajtur takimin e radhës për finalizimin e përgatitjeve për organizim të Maturës Shtetërore 2018, i cili fillon ditën e hënë, 28 maj 2018 në rajonin e Gjilanit dhe të Ferizajt. Kryetari Hysenaj, gjithashtu ka marrë pjesë edhe në ...

Më shumë...

Kryetari Muharremaj, ka marrë pjesë në hapjën e Olimpiadës në Austri

Në Melk të Austrisë ka filluar Olimpiada e organizuar nga Ambasada e Republikës së Kosovës në Austri dhe në bashkëpunim me MID dhe qytetin Melk. Në këto lojra sportive po marrin pjesë 10 shtete të ndryshme, në mesin e të cilave edhe nxënësit e Shkollës Fillore të Mesme të Ulët ...

Më shumë...

Qendra e Mjekësisë Familjare në Kijëve, vazhdon të punoj në dy ndërrime

Nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha, i shoqëruar edhe nga drejtori komunal për shëndetësi, Liridon Hoti, kanë vizituar Qendrën e Mjekësisë Familje (QMF) në Kijevë, ku janë njoftuar me punën që është duke u bërë në ndërrimin e dytë dhe me shërbimet që kjo qendër shëndetësore, është duke bërë ...

Më shumë...

Deçani bënë homazhe për dëshmorët e kombit

Ne ditën e Dëshmorëve dhe të rënëve të fshatit Strellc i Epërm të komunës së Deçanit janë bërë homazhe dhe  janë vendosë kurora më lule në nderim të Dëshmorëve dhe të rënëve të këtij fshati. Homazhe kanë bërë kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, Kol.Abdyl Mushkolaj, deputet të parlamentit ...

Më shumë...