MIT KS
Fillimi / Institucionet (faqe 538)

Institucionet

Malisheva nënshkruan marrëveshje me Caritas-in Zviceran për përkrahje në edukimin parashkollor

Në ditën e mësuesit, është nënshkruar marrëveshja mes Caritas-it Zviceran dhe Komunës së Malishevës, për përkrahje në sistemin parashkollor të arsimit. Marrëveshja është nënshkruar mes Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, shefit të zyrës së Caritas-it Zviceran në Kosovë, Kreshnik Basha, drejtorit për Arsim dhe Edukim, Avdi Morina dhe ...

Më shumë...

Kryetari Begaj uron mësuesit me rastin e 7 Marsit

Kryetari i Malishevës, Ragip Begaj ka folur për investimet që janë bërë gjatë kohës sa ka qeverisur gjatë mandatit të kaluar

Në urimin e kryetarit të komunës së Malishevës  Ragip Begaj me rastin e ditës së mësuesit thuhet: “Të nderuar dhe shumë të respektuar mësues dhe pedagog të Komunës së Malishevës, Ju uroj 7 Marsin, Ditën e Mësuesit. Unë, në shenjë respekti për punën dhe sakrificën tuaj, shprehi mirënjohjen time, për ...

Më shumë...

KV Partizani fitues i turneut “Kupa Adem Jashari”

Në finale të turneut, Klubi i volejbollit Partizani ka mundur Klubin e volejbollit Drenica R&Rukolli dhe është shpallur fitues i edicionit të 16-të kësaj ngjarjeje të rëndësishme sportive. Fituesve u janë ndarë medalje dhe kupa sportive nga organizatorët, nga përfaqësuesit e Federatës së Volejbollit të Kosovës dhe Komunës së Skenderajt. ...

Më shumë...

Komuna e Junikut ndan çmimin “Din Mehmeti”

Të martën me 07.03.2017,duke filluar në ora 11:00 në sallën e Asamblesë Komunale, për nderë të ditës se mësuesit, Komuna e Junikut ndan çmimin “Din Mehmeti” për veprën jetësore në Arsim, Kulture, Art dhe shkencë. Ky çmim i ndahet personave te cilët ndër vite punuan dhe shërbyen për të ngritur ...

Më shumë...

Sllovenia e Kosova me koncert të përbashkët kulturor

Zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti, ka pritur në takim ambasadorin e Sllovenisë në Kosovë, Miljan Majhen, me të cilin diskutoi për organizimet e përbashkëta kulturore mes Kosovës e Sllovenisë, si dhe thellimin e mëtejmë të bashkëpunimit mes dy shteteve. Zëvendësministri Hoti e vlerësoi kontributin dhe bashkëpunimin që ...

Më shumë...

Mësuesi Beqë Metë Tahiraj fiton çmimin “Shaban Jashari”

Për nder të 7 Marsit – Ditës së Mësuesit, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT) ka organizuar ceremoninë e ndarjes së çmimit tradicional “Shaban Jashari”, me ç’rast janë ndarë edhe mirënjohje për mësimdhënës të dalluar për secilën komunë. Çmimin vjetor “Shaban Jashari” për mësimdhënësin e dalluar të vitit, këtë ...

Më shumë...

Aktivitete me rastin e manifestimit“ Epoeja e UÇK-së”

Me rastin e manifestimit tradicional treditor “Epopeja e UÇK-së“, komuna e Shtimes, përmes Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport, Drejtorisë për Arsim dhe OJQ-ve rinore kanë organizuar aktivitete të ndryshme. Për të nderuar veprën dhe kontributin e komandantit Adem Jashari dhe familjes së tij, delegacioni i komunës, në krye me ...

Më shumë...

Malisheva po shënon manifestimin “Epopeja e UÇK-së”

Në kuadër të shënimit të manifestimit  “Epopeja e UÇK-së”, Komuna e Malishevës, përmes aktiviteteve të ndryshme, po shënon këto data me rëndësi në historinë e popullit shqiptar. Në kuadër të këtyre shënimeve, Kuvendi i Komunës së Malishevës, ka mbajtur një seancë solemne, ndërsa janë bërë nderime pranë shtatores së Komandantit ...

Më shumë...

Po bëhen përgatitjet për parandalimin dhe luftimin e etheve hemorragjike në Suharekë

Shtabi Komunal për parandalimin dhe luftimin e etheve hemorragjike në Komunën e Suharekës, ka filluar aktivitetin për marrjen e masave ndaj kësaj epidemie. Në takimin që ka mbajtur ky Shtab, të cilin e kryesoi kryetari i Komunës së Suharekës Sali Asllanaj, u fol për përgatitjet që janë bërë dhe vazhdojnë ...

Më shumë...

Homazhe te varrezat e dëshmorëve në Suharekë për shënimin e “Epopeja e UÇK-së”

Në shenjë nderimi dhe respekti për shënimin e ditëve të lavdishme të “Epopesë së UÇK-së”, Kryetari i Komunës së Suharekës, Sali Asllanaj, drejtorë te drejtorive komunale, përfaqësues të strukturave politike, të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së dhe qytetarë tjerë kanë bërë homazhe të Parku i dëshmorëve në Suharekë. ...

Më shumë...

Memorandum mirëkuptimi në mes të MI-së dhe komunës së Shtimes

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe kryetari i Komunës së Shtimes, Naim Ismajli, nënshkruan Memorandumin e mirëkuptimit për financimin e projektit të rregullimit të rrugëve në hyrje të Shtimes, në vlerë prej 480,000 euro. Me këtë memorandum, Ministria e Infrastrukturës obligohet të sigurojë mjetet financiare për realizimin e projektit, ndërsa, ...

Më shumë...

Stavileci paralajmëron qendra të ekonomisë kreative në bashkëpunim me Microsoft

Revolucioni i katërt industrial është ekonomia digjitale. Teknologjia Informative në tërë botën po bën ndryshime, po dëshmon që do të jetë ndryshues i kursit të ekonomisë. Iniciativat e sektorit privat pavarësisht buxhetit mund t’i japin tjetër kurs zhvillimit edhe në vendin tonë, ka deklaruar Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci. ...

Më shumë...

Kosova dhe Shqipëria nënshkruajnë Kalendarin e Përbashkët Kulturor

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, dhe ministrja e Kulturës së Republikës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro- Furxhi, nënshkruan në Prishtinë Protokollin e Bashkëpunimit në fushën e kulturës ndërmjet dy shteteve. Me këtë akt, dy ministritë e kulturës, ashtu sikurse edhe viteve tjera, janë dakorduar për përfshirjen e aktiviteteve ...

Më shumë...

Ndihma për 100 familje përmes QPS Shtime

Ministria për Punë dhe Mirëqenies Sociale, në bashkëpunim me Shoqatën Humanitare Bamirëse “Nëna Terezë” dhe në koordinim me Qendrën për Punë Sociale ( QPS ), në Shtime kanë ndarë ndihma për 100 familje, në veshmbathje. Sipas drejtorit të Qendrës për Punë Sociale në Shtime, z. Hasan Avdyli, këto ndihma i ...

Më shumë...

Klina përfiton 250 mijë euro për ndërtimin e Qendrës Rinore

  Kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota, ka nënshkruar memorandum bashkëpunimi me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, për ndërtimin e Qendrës Rinore në Klinë. Vlera e projektit që do të realizohet këtë vit është 250 mijë euro. Me ndërtimin e kësaj qendre do të krijohen hapësira ...

Më shumë...

Në Vrellë të Istogut investohen 350 mijë euro për ndërtimin e Sallës së Sportit

Në kuadër të investimeve në fushën e sportit, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar memorandum bashkëpunimi me Komunën e Istogut, me qëllim të realizimit të projektit kapital në vlerë prej 350 mijë euro për “Ndërtimin e Sallës së Sportit në Vrellë”. Ky projekt pritet të realizohet gjatë viteve ...

Më shumë...