Limak Kosovo
Fillimi / Institucionet (faqe 537)

Institucionet

Vazhdojnë punimet në projekte të ndryshme në komunën e Kaçanikut

Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi me bashkëpunëtorë, ka vizituar vendpunishten në ndërtimin e trotuarit për këmbësor në Lagjen Dushkajë dhe ndriçimit publik në disa lagje të qytetit. Me këtë rast Kryetari Ilazi konfirmoi se punimet janë duke vazhduar sipas të gjitha planifikimeve dhe sipas standardeve të parapara. Kryetari ...

Më shumë...

Mbretëria e Bashkuar mbështetëse e madhe e progresit në Kosovë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa dhe ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, kanë pritur në takim shefin ekzekutiv të Këshillit Britanik, Sir Ciaran Devane, i cili po qëndron për vizitë në Kosovë. Pas takimit, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala dhe Sir Ciaran Devane, ...

Më shumë...

Trajnimet profesionale mundësi për punësimin e të rinjve Mitrovicas

Duke konsideruar papunësinë e të rinjve si një nga çështjet më të ndjeshme, Komuna e Mitrovicës, në bashkëpunim me Agjencinë për Zhvillim Rajonal–Veri, organizoi trajnimin për punësimin në distancë, të njohur si punësimi nga shtëpia – Freelancing. Për rëndësinë e trajnimit dhe mënyrën e vetëpunësimit online në kompani të cilat ...

Më shumë...

MKRS: Të merren masa për kurdisjet

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit po ndjek me shqetësim pretendimet dhe raportimet ditëve të fundit për kurdisje të rezultatit të ndeshjeve në futbollin e Kosovës. MKRS-ja i bën thirrje dhe pret nga Federata e Futbollit të Kosovës që të ndërmarrë të gjitha masat adekuate, me qëllim zbardhjen në të ...

Më shumë...

Vazhdon Implementimi i Planit Lokal për Menaxhimin e Mbeturinave

Me kërkesë të qytetarëve, ka vazhduar shpërndarja e kontejnerëve shtëpiak në rrugën “Tefik Raka” si dhe në Fshatin Vatë në lagjet Neziraj dhe Gjinaj të komunës së Kaçanikut. Drejtori për Shërbime Publike dhe Emergjenca në Kaçanik Ramadush Osmani tha se ky aktivitet është organizuar në kuadër të projektit “Furnizimi me ...

Më shumë...

Kosova së shpejti bëhet me Muzeun e Historisë së Natyrës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, i shoqëruar nga kryetari i Komunës së Fushë Kosovës, Burim Berisha, ka vizituar lokalitetin e caktuar për ndërtimin e Muzeut të Historisë së Natyrës, i pari i këtij lloji në Kosovë. Ministri Shala dhe kryetari Berisha, u shprehën se lokacion i ndarë ...

Më shumë...

Ambasadori i Franës Chabert vizitoi Mitrovicën

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka pritur në një takim ambasadorin e Francës në Kosovë, z. Didier Chabert, me të cilin ka biseduar për situatën e përgjithshme në komunë dhe sfidat me të cilat ajo po ballafaqohet aktualisht. Ambasadori Chabert tha fillimisht se ndjehet i lumtur që po ...

Më shumë...

Nga e mërkura fillon trajtimi i qenve endacak në Malishevë 

Nga e mërkura, në territorin e Komunës së Malishevës, do të filloj trajtimi i qenve endacak. Ky trajtimin do filloj, pasi Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillimi Rural, ka nënshkruar një marrëveshje me fondacionin zviceran “Stray Coco”, ndërsa nga e mërkura edhe fillon implementimi i kësaj marrëveshje, përmes së cilës, ...

Më shumë...

Kryetari Begaj priti udhëheqësin e ri të LMT-së në Malishevë

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka pritur, udhëheqësin e ri të njësisë së LMT-së zvicerane në Malishevë, pjesë e KFOR-it, kapitenin Urs König. Ky takim kishte karakter njohës, pasi, kapiteni König, prej tani është udhëheqës i njësisë së LMT-së zvicerane në Malishevë. Në këtë takim, kryetari Begaj, e ...

Më shumë...

Ministri Shala inspektoi punimet në Shtëpinë e Kulturës në Kastriot

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala bashkë me Kryetarin e Komunës së Kastriotit, Xhafer Gashi, kanë inspektuar punimet në ndërtimin e Shtëpisë së Kulturës në Kastriot, ku panë nga afër punimet që janë duke u zhvilluar aty. Në këtë projekt Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka investuar ...

Më shumë...

Fushë Kosova bëhet me palestër sportive në vlerë prej 1.55 milion euro

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka nënshkruar të hënën memorandumin e bashkëpunimit me Komunën e Fushë Kosovës, në vizitën që Ministri Kujtim Shala dhe përfaqësues të MKRS-së kanë realizuar në këtë komunë. Memorandumi ka për qëllim mbështetjen financiare për “Ndërtimin e Palestrës Sportive në Komunën e Fushë Kosovës” e ...

Më shumë...

Më një aktivitet simbolik shënohet dita e Autizmit në Deçan

Me moton ,, Edhe këta janë si fëmijët tonë” Aleanca e të Rinjve në Deçan, përkrahur nga kryetari i Komunës së Deçanit Rasim Selmanaj, kanë shënuar ditën e Autizmit më një aktivitet në qendër të qytetit të Deçanit. Këta fëmijë meritojnë përkrahje çdo ditë të vitit e jo vetëm më ...

Më shumë...

MI-ja dhe Suhareka nënshkruan Memorandumin e mirëkuptimit për ndërtimin e dy rrugëve

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe kryetari i Komunës së Suharekës, Sali Asllanaj, nënshkruan Memorandumin e mirëkuptimit për ndërtimin e dy rrugëve në Suharekë. Qëllimi i këtij Memorandumi është financimi i projekteve infrastrukturore  për ndërtimin e rrugëve Mushtisht – Shtërpcë në vlerë prej 1,000,000 eurosh dhe Nishor – Bellanicë (Suharekë ...

Më shumë...

KFC bënë me restorant të vetin edhe qytetin e Mitrovicës

Brendi i njohur botëror i restoranteve ushqimore KFC, ka hapur në Mitrovicë restorantin e tretë me radhë në Kosovë. Në inaugurimin e këtij restoranti kanë marrë pjesë Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri dhe shumë personalitete tjera publike të Kosovës. Pronari ...

Më shumë...

Begaj priti udhëheqësin e KREK-ut Avdullah Hasanaj

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, dhe drejtoresha për rini, Blerta Krasniqi, kanë pritur udhëheqësin e Këshillit të Rinisë Evropiane të Kosovës, Avdullah Hasanaj, me të cilin kanë biseduar për projektin e këtij këshilli, lidhur me reformën në administratën publike, me gjeneratën e re. Projekti i këtij këshilli, është ...

Më shumë...

Vazhdojnë punimet në rregullimin e shtratit të lumit në Sallagrazhdë

Komuna e Suharekës po vazhdon me investime në fshatrat e sajë për tua plotsuar kështu kërkesat dhe nevojat qytetarëve, një investim i tillë ka filluar në rregullimin e shtratit të lumit në fshatin Sallagrazhdë. Kjo është faza e parë e punimeve, që ka një vlerë prej 26,072.00 euro. Ndërsa punët ...

Më shumë...