kek
MIT
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
Fillimi / Institucionet (faqe 522)

Institucionet

Kafe dhe mirënjohje për KFOR-in

Me nismën e rrjetit ferizajas të OJQ-ve AVONET, kryetari i Ferizajt Muharrem Svarqa, ai i Vitisë Sokol Haliti, përfaqësues të KFOR-it amerikan dhe austriak, të FSK-së, të Policisë së Kosovës, bashkësive fetare dhe Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve, u takuan të enjten për një kafe të përbashkët, në shenjë mirënjohjeje ...

Më shumë...

Biblioteka Kombëtare – rol fondamental për kulturën e vendit tonë

Në vazhdimësi të komunikimit dhe bashkëpunimit sistematik me institucionet e kulturës, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka vizituar sot Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” ku është takuar me drejtorin, Fazli Gajraku, dhe me Këshillin Drejtues. Drejtuesit e këtij institucioni e njoftuan ministrin Shala me programin e ...

Më shumë...

Inaugurohet projektit i kamerave monitoruese në Njësinë e Patentë-Shoferëve

Të premten, më 25.03.2016, ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, do të bëjë inaugurimin e projektit të kamerave monitoruese në Njësinë e Patentë-Shoferëve në Prishtinë. Ky projekt do të funksionalizohet duke e përfshirë pjesën teorike dhe praktike. Projekti në fjalë, ka qenë njëri prej projekteve të cilin e kishte premtuar ministri ...

Më shumë...

Hapet për qarkullim njëra korsi e rrugës Nacionale N2 në Grykë të Kaçanikut

Sot, si pasojë e rrëshqitjes së gurëve është mbyllur përkohësisht për qarkullim rruga Nacionale N2, më saktësisht, në grykë të Kaçanikut (tek muri mbrojtës i betonit) në vendin e njëjtë ku ditë më parë ka pasur rrëshqitje të gurëve. Sipas informatave nga tereni, për momentin është hapur për qarkullim njëra ...

Më shumë...

Kryetari Agim Bahtiri bisedoi me përfaqësuesit e KEDS-it

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka pritur në një takim drejtorin e Sistemit të Operimit KEDS-it, Avni Alidemaj  dhe Këshilltarin e drejtorit gjeneral, Ekrem Belegun. Këshilltari Belegu tha se ky takim ishte shumë domethënës, sepse kishte mirëkuptim të dyanshëm për disa çështje, të cilat tani e tutje konsiderohen ...

Më shumë...

Kryetari Begaj, priti komandantin e LMT-së në Malishevë

Kryetari i Komunës së Malishevës, z.Ragip Begaj, ka pritur sot në zyrën e tij, komandantin e LMT-së, njësi ndërlidhëse e KFOR-it, Mauchle Benjamin. Ky takim kishte karakter përshëndetës, për shkak të ndërrimeve të rregullta në këtë njësi të KFOR-it zviceran, dhe me këtë rast kryetari Begaj, e falënderoi për bashkëpunimin ...

Më shumë...

Njoftim për shënimin e shtatëmbëdhjetë vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve në fshatin Brestoc dhe Krushë e Madhe

Me rastin e shënimit të  shtatëmbëdhjetë vjetorit të rënies së 5 dëshmorëve dhe 49 martirëve të fshatit Brestoc të Komunës së Rahovecit, këshilli organizativ  i fshatit, do të organizoi tubim përkujtimor. Tubimi përkujtimorë do të mbahet tek varrezat e dëshmorëve në fshatin Brestoc, me datë 25.03.2016, me fillim në ora ...

Më shumë...

Nënkryetari Haxhimustafa priti në takim, zyrtar të Këshillit për Siguri në Republikën e Kosovës

Nënkryetari i Komunës së Rahovecit z. Xhemali Haxhimustafa, priti në takim zyrtar të Këshillit për Siguri në Republikën e Kosovës, qëllimi i takimit ishte informimin në lidhje me “Strategjisë për Radikalizmin e Ekstremizmit të Dhunshëm dhe Radikalizmin që Shpie në Terrorizëm”. Në takim morën pjesë z. Osman Ismajli, Komandant i ...

Më shumë...

Rinovohet godina e shkollës “De Rada” me anë të një donacioni

Këto ditë është bërë e ditur se Komuna e Ferizajt ka përfituar një donacion për renovimin e shkollës “Jeronim de Rada” të qytetit, dhuratë e Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-së, gjegjësisht Ushtrisë Amerikane, me seli në Wiesbaden të Gjermanisë. Renovimi përfshin izolimin e jashtëm e të brendshëm, meremetimin e dyshemeve ...

Më shumë...

Në Suharekë shënohet Dita ndërkombëtare e parqeve

Në shenjë të shënimit të Ditës ndërkombëtare të parqeve, nxënësit e SHFMU “ Destan Bajraktari” në Suharekë, përkatësisht grupi i ekologëve të rinj nga kjo shkollë, kanë mbjellur sot dy drunj dekorativ dhe lule përreth shtatores së ish kryetarit të komunës së Suharekës Ukë Bytyçit.  Në këtë aktivitetet të nxënësve ...

Më shumë...

U mbajt takimi i koordinimit lokal për siguri në Suharekë

Në takimin e radhës për koordinim lokal të sigurisë, kryesuesi Rexhep  Kuçi, nënkryetar i komunës së Suharekës, në mes tjerash ka thënë se gjatë javës që lamë pas janë zhvilluar këto aktivitete: “ Është mbajtur takimi i KPF-së, Mbledhja e tretë e Asamblesë komunale për këtë vit. Pastaj ka bërë ...

Më shumë...

24 Marsi ,,EPOPEJA E DUKAGJINIT’’

Në kuadër të  shënimit të  24 Marsit ,,EPOPESË SË DUKAGJINIT’’, të enjten në ora 11:00 do të organizohen homazhe në Gllogjan, ndërsa në ora 13:00 në Deçan do të vazhdoi Manifestimi qendror dhe koncerti festiv.  Në rast të motit të lig me shi ngjarja bartet në Pallatin e Kulturës ku ...

Më shumë...

Debatohet për mbrojtjen e ambientit dhe pyjeve të komunës së Shtimes

Nën organizimin e OJQ – së, Shoqata e Familjeve të Pronarëve të Pyjeve Private “Gryka e Carralevës” dhe Kuvendit të Komunës së Shtimes, u mbajt punëtoria me temat: Kontributi i institucioneve në mbrojtjen e pyjeve, pengesat ligjore, sfidat e ndryshme; Ngritja e bashkëpunimit të OJQ-ve, në ngritjen e vetëdijes për ...

Më shumë...

Kryetari Kuçi priti në takim aktivisten Indira A. Hoxha

Kryetari i komunës së Junikut z.Agron Kuçi ka pritur në takim një person të veçante, aktiviste për të drejtat e personave me aftësi te veçanta, poliglote e 7-te gjuhëve ndërkombëtare, ekonomiste nga profesioni, bashkëvendësen e nderuar, zonjushën Indira A. Hoxha. Në këtë takim janë diskutuar shumë çështje të cilat kanë ...

Më shumë...

Garda e FSK-së nderon Dëshmorët në Deçan dhe Gllogjan 

Në kuadër të  shënimit të  24 Marsit ,,EPOPESË SË DUKAGJINIT’’  dhe  shënimit të shumë aktiviteteve që  po mbahen  për nderë të kësaj dite Brigada për  Reagim të Shpejtë, Batalioni i Dyte me Njësitin e saj realizoj Marshin Kondicional ,,Marsi i Lirisë’’, Pikënisja e këtij Marshi ishte  fshati Isniq, aty ku ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Burim dhe Gurbardh

Njoftohen banorët e Burimi dhe Gurbardhi të komunës së Malishevës, se repelimi i kafshëve në këto  vendbanime, do të bëhet të enjten më 24 mars 2016. Repelimi i kafshëve, bëhet në kuadër të luftimit dhe parandalimit të etheve hemorragjike krime kongo, prandaj luten të gjithë ata që kanë kafshë shtëpiake, ...

Më shumë...