MIT KS
Fillimi / Institucionet (faqe 470)

Institucionet

MINISTRI LEKAJ PRITI NË TAKIM AMBASADORIN E MAQEDONISË NË KOSOVË

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, priti ambasadorin e Maqedonisë në vendin tonë, Ilija Strasevski, me të cilin zhvilloi një bisedë miqësore e të përzemërt lidhur me çështjet që u përkasin të dy vendeve, në radhë të parë për fushat që janë kompetencë e Ministrisë së Infrastrukturës. Në fillim të takimit ...

Më shumë...

Digjet një shtëpi në Vërmicë të Malishevës

Në orët e mëngjesit, një shtëpi në fshatin Vërmicë të komunës së Malishevës, është kapluar nga zjarri. Nga ky zjarr, një person është lënduar, ndërsa është djegur në tërësi kati i parë i shtëpisë, si dhe është tymosur kati i dytë, duke e bërë të pabanueshme shtëpinë. Intervenimi i zjarrfikësve ...

Më shumë...

MINISTRI LEKAJ PRITI DREJTORIN E KOLEGJIT “MEHMET AKIF”

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, priti drejtorin e kolegjit “Mehmet Akif”, Mustafa Erden, me të cilin bisedoi lidhur me punën e këtij kolegji, i cili ka OBJEKTIV të përhershëm ofrimin e kushteve sa më të mira për mësim dhe përgatitjen e kuadrove cilësore në fushën e dijeve. Në takim, ministri ...

Më shumë...

Në Kaçanik shënohet 14 Nëntori Dita botërore e diabetit

Mantelbardhët e Komunës së Kaçanikut në kuadër të ditës botërore të diabetit, përkundër motit me shi, kanë dalë në bulevardin “Ismajl Raka” për të qenë sa më afër qytetarëve për t’iu dhënë atyre më shumë informacione në lidhje me sëmundjen e diabetit. Në të njëjtën kohë qytetarët kanë mundësinë që ...

Më shumë...

Nevojat e sportistëve prizrenas në vëmendjen e ministrit Gashi dhe të MKRS-së

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, qëndroi për një vizitë në qytetin e Prizrenit. Në kuadër të kësaj vizite ministri Gashi inspektoi punimet të cilat janë duke u zhvilluar në stadiumin e qytetit “Përparim Thaçi” në Prizren si dhe lokacionin ku do të ndërtohet stadiumin në Zhur. Ministri ...

Më shumë...

MINISTRI LEKAJ U TAKUA ME PËRFAQËSUESIT E FONDIT PËR ZHVILLIM TË ARABISË SAUDITE

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, u takua  me përfaqësuesit e  Fondit për Zhvillim të Arabisë Saudite, në krye me Abdullah Al-Shoaibi, menaxher rajonal. Gjatë këtij takimi u bisedua për projektin, i cili financohet nga ana e këtij fondi, për zgjerimin e rrugës nacionale N2 Prishtinë-Mitrovicë. Ministri Lekaj gjatë takimit tha: ...

Më shumë...

Nënkryetari Mazreku, priti reprezentuesin e Kosovës në futboll, Lirim Kastrati

Nënkryetari i Komunës së Malishevës, Rexhep Mazreku dhe drejtoresha për  kulturë, rini dhe sport, Blerta Krasniqi, e kanë pritur në një takim, anëtarin e reprezentacionit të Kosovës në futboll, Lirim Kastrati, të cilin e kanë përgëzuar për paraqitjen e mbrëmshme në ndeshjen mes Kosovës dhe Letonisë, ku Kastrati, ishte vendimtar ...

Më shumë...

Komuna e Kaçanikut vazhdon traditën e suksesshme për inkasimin e të hyrave vetanake

Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi, udhëhoqi mbledhjen e fillimjavës, në të cilën u njoftua për aktivitetet, projektet dhe punët administrative komunale për javën që sapo lamë pas. Në takim u bë e ditur se Komuna e Kaçanikut është duke vazhduar traditën e suksesshme të mbledhjes së të hyrave ...

Më shumë...

Ministri Kujtim Gashi priti në takim ambasadoren kroate në Kosovë, Maria Kapitanovic

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, priti sot në një takim Ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, Maria Kapitanovic. Të dy biseduan rreth Marrëveshjes kulturore mes Kosovës e Kroacisë si dhe shkëmbimit të përvojave kulturore dhe bashkëpunimit të mëtutjeshëm mes dy vendeve. Ministri Gashi falënderoi ambasadoren kroate të akredituar ...

Më shumë...

Ministri Gashi vizitoi ShKA “Agimi” në Prizren

Ministri Kujtim Gashi ka vizituar përfaqësuesit e Shoqërisë Kulturo-Artistike “Agimi” në Prizren, me ç’rast i ka njoftuar për vendimin e marrë në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, rreth përfshirjes së veprimtarisë së ShKA “Agimi” në listën e përkohshme të mbrojtjes së trashëgimisë kulturore. Ministri uroi anëtarësinë e gjerë të ...

Më shumë...

Shënohet “Dita e Gështenjës”, në Junik

Të premten është shënuar “Dita e Gështenjës”në Junik . Komuna e Junikut është e njohur për gështenjën që ka dhe për produkte tjera, andaj një ditë si kjo për prezantimin e produkteve është e mirëseardhur thanë ata të cilët  kishin ekspozuar edhe produkte të tjera të ndryshme në këtë panair. ...

Më shumë...

MINISTRI PAL LEKAJ U TAKUA ME PËRFAQËSUES TË UNIONIT TË BIZNESEVE SHQIPTARO-GJERMANE

Pas një serie takimesh me ndërmarrës të suksesshëm shqiptarë, që veprojnë në Gjermani dhe me përfaqësues në skenën politike gjermane dhe të Parlamentit Evropian, ministri i Infrastrukturës, Pal lekaj, i cili bashkë me deputeten Teuta Haxhiu dhe me bashkëpunëtorë po qëndron në vizitë zyrtarë në Gjermani, ministri të premten e ...

Më shumë...

Komuna e Malishevës përkrahë pemishtën “Idesa” me një atomizer

Komuna e Malishevës, në kuadër të përkrahjes së bujqve në përgjithësi, ka përkrahur me një atomizer tërheqës për spërkatje pemishten “Idesa” në Carrallukë. Ndihma e komunës, është bërë me qëllim të lehtësimit të punës së kësaj pemishte, e cila është pemishtja më e madhe në Komunën e Malishevës. Këtë pemishte, ...

Më shumë...

AKTIVITET I NGJESHUR I MINISTRIT PAL LEKAJ NË GJERMANI

Edhe në orët e pasdites së ditës së enjte, ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, i cili së bashku me deputeten Teuta Haxhiu dhe me bashkëpunëtorë po qëndron për vizitë zyrtare në Gjermani, pati një agjendë mjaft të ngjeshur aktivitetesh dhe takimesh me përfaqësues të skenës politike gjermane. Delegacioni kosovar dhe ...

Më shumë...

Komuna e Deçanit zbaton vendimin e Asamblesë Komunale te datës 31.07.2015

Bazuar në nenin 14-të të Ligjit për Vetëqeverisjen Lokale  nr.03/L-040, dhe në harmoni me nenin 21 të Statutit të Komunës së Deçanit, Kuvendi i Komunës së Deçanit, merr Vendim për rrënimin e objekteve të përkohshme ne pronën komunale me shfrytëzim nga personat privat, të cilët gjenden në një pjesë të ...

Më shumë...

Rregullohen rrugët në Banjë, Senik dhe Gollubovc

Infrastruktura rrugore në lagjet e tri fshatrave të Komunës së Malishevës, Banjës, Gollubovcit dhe Senikut, është drejt përfundimit dhe rrjedhimisht drejt përfundimit janë edhe projektet të cilat kanë qenë të parapara për këtë viti. Asfaltimin e këtyre rrugëve, e kanë inspektuar edhe kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj dhe ...

Më shumë...