MIT
kek
Airport Adem Jashari
tv dielli
Fillimi / Institucionet (faqe 460)

Institucionet

Komuna e Skenderajt ndihmon Alban Beqirin

Me iniciativë të nënkryetarit të Komunës së Skenderajt Fadil Nura, Kuvendi komunal i Skenderajt ka marrë vendim për të ndihmuar Alban Beqirin me 5000 euro, ndihmë për shërimin e tij jashtë vendit. Propozimi është përkrahur unanimisht nga të gjithë anëtarët e Kuvendit, gjithashtu ata kanë marrë iniciativë për ndihmë individuale ...

Më shumë...

FENIKS-i ndërton shtëpinë e 47 në Komunën e Kaçanikut

Shoqata humanitare FENIKS ka arritur numrin 200 të shtëpive të ndërtuara për rastet sociale, ndërsa për Komunën e Kaçanikut ka ndërtuar shtëpinë e 47. Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi gjatë një takimi me përfaqësuesit e Shoqatës FENIKS tha se rastet sociale edhe më tutje mbeten prioritet i Komunës ...

Më shumë...

Ministrat e kulturës të Kosovës dhe Malit të Zi vizituan Parkun Arkeologjik “Ulpiana”

Në vazhdën e vizitës zyrtare në Kosovë dhe pas nënshkrimit të marrëveshjes për bashkëpunim kulturor ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Malit të Zi, ministrat e kulturës së dy vendeve, Janko Ljumoviq dhe Kujtim Shala, të shoqëruar edhe nga ambasadori i Malit të Zi në Kosovë, Ferhat Dinosha, vizituan ...

Më shumë...

Kosova dhe Mali i Zi me marrëveshje për bashkëpunim kulturor

Qeveria e Kosovës dhe Qeveria e Malit të Zi kanë nënshkruar një marrëveshje kulturore e cila i rregullon dhe e konkretizon bashkëpunim kulturor ndërmjet dy shteteve. Marrëveshja u nënshkrua nga ministrat e kulturës, të dy vendeve, Kujtim Shala dhe Janko Ljumoviq, në praninë e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa ...

Më shumë...

KK i Kaçanikut me shumicë votash miraton raportin financiar për periudhën Janar-Mars 2017

Kuvendi i Komunës së Kaçanikut ka mbajtur mbledhjen e IV për vitin 2017,  të udhëhequr nga Kryesuesi i Kuvendit Xhelal Gashi, ndërsa i pranishëm ishte edhe Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi. Fillimisht Bahri Selimi- Drejtor për Ekonomi, Financa dhe Zhvillim Ekonomik, prezantoi Raportin Tre Mujor Financiar për periudhën: ...

Më shumë...

Në Mitrovicë sivjet do të mbillen rreth 70 hektarë me misër

Komuna e Mitrovicës, përmes Drejtorisë për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, ka shpërndarë 140 thasë me farë misri dhe 14.000 kg pleh artificial. Numri i përgjithshëm është 111 përfitues. Sipërfaqja e përgjithshme që do të mbjellët në Komunën e Mitrovicës, pritet të jetë 70 hektarë. Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Gurbardh dhe Burim të Malishevës

Të martën me 2 maj 2017, vazhdon repelimi i kafshëve në Gurbardh dhe Burim të komunës së Malishevës. Repelimi i kafshëve, bëhet në kuadër të zbatimit të strategjisë nacionale për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo. Me këtë rast, luten pronarët e bagëtive, që ti mbajnë të mbyllura ...

Më shumë...

KK i Malishevës kërkon ndërprerjen e privatizimit dhe hetimin e privatizimit të deritanishëm

Kuvendi i Komunës së Malishevës, ka filluar mbledhjen e katërt të rregullt, të cilën do ta vazhdoj në javën e ardhshme, pasi nuk kanë mundur ti përfundojnë pikat e parapara për diskutim. Arsye e mos përfundimit të pikave të përcaktuara, ishte debati lidhur me kërkesat e komisionit komunal për shqyrtimin ...

Më shumë...

Komuna e Kaçanikut ndanë 50 bursa studentore

Komisioni Komunal për përzgjedhjen e bursistëve të Komunës së Kaçanikut i themeluar nga Kryetari i Komunës Besim Ilazi, ka publikuar listën e 50 studentëve përfitues të bursave. Sipas Drejtorit për Arsim dhe Kulturë në komunën e Kaçanikut, Enver Kamishi, secili student përfitues do të gëzojë bursën në vlerë 40 euro ...

Më shumë...

MKRS- ja mbështet punën e Teatrit Kombëtar

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit mbështet punën dhe funksionimin e pavarur të Teatrit Kombëtar të Kosovës, si dhe të gjitha institucioneve nacionale të kulturës së Kosovës. MKRS- ja vlerëson se liria krijuese dhe funksionimi i pavarur i institucioneve të kulturës s’ mund të cenohen në asnjë rast. Vendimmarrja dhe ...

Më shumë...

Në Qendrën e Kulturës “Rexhep Mitrovica” u hap “Panairi i Shkencës dhe Kulturës 2017”

Të enjten në qendrën e Kulturës së Mitrovicës “Rexhep Mitrovica”, Gjimnazi “Frang Bardhi”  ka organizuar “Panairin e Shkencës dhe Kulturës-Mitrovica 2017”,  të njëmbëdhjetin me radhë. Në fjalën e tij  kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri,  përshëndeti të gjithë të pranishmit dhe çmoi lartë punën e madhe që kanë bërë ...

Më shumë...

Vihet gurthemeli i shtëpisë së re të familjes Asllani nga Abria e Skenderajt

Familja 7 anëtarëshe e Skender Asllanit nga Abria e Skenderajt shumë shpejt do të bëhet me shtëpi të re falë ndihmës së bashkatdhetarëve vëllezërve Gashi nga Tërnaci i Skenderajt që punojnë në Gjermani. Në vënien e gurthemelit kanë marrë pjesë donatorët humanitarë, deputeti i Parlamentit të Kosovë Bekim Haxhiu drejtori ...

Më shumë...

Turneun memorial në futboll ‘’Ilaz Kodra”e fiton KF Trepça

Organizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport është mbajtur në Skenderaj turneu tradicional memorial në futboll për junior “Ilaz Kodra”. Organizatorët e turneut këtë vit bashkë me pjesëmarrësit dhe familjarët kanë bërë homazhe pranë shtatores së Komandantit Legjendar Adem Jashari në Skenderaj, më pas për të nderuar veprën e ...

Më shumë...

MKRS-ja dha çmimet në fushën e trashëgimisë kulturore

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në një ceremoni të organizuar të enjten në Parkun Arkeologjik “Ulpiana”, ku ishte i pranishëm edhe ministri Kujtim Shala, dha çmimet në fushën e trashëgimisë kulturore, të cilat jepen për herë të parë në bazë të rregullores për dhënien e çmimeve në trashëgimi. Siç ...

Më shumë...

Në Ferizaj ndërtohet stadium futbolli me kritere ndërkombëtare

Ministri i MKRS-së Kujtim Shala dhe kryetari i Ferizajt Muharrem Svarqa, nënshkruan memorandumin e bashkëpunimit për ndërtimin e stadiumit të qytetit në Ferizaj, në vlerë rreth 10 milionë euro. Të dy nënshkruesit vlerësuan se ky është njëri nga investimet më të mëdha që bëhen në Ferizaj e rrethinë viteve të ...

Më shumë...

Komuna e Skenderajt po investon edhe ne rrugët e Tërnovës

Me përmirësimin e kushteve meteorologjike intensiteti i punimeve në projektet infrastrukturore që po financohet nga Komuna e Skenderajt po rritet. Kudo kanë filluar punimet në projektet e mbetura nga viti i kaluara dhe në ato të reja. Kështu në Tërnovë tashmë ka filluar ndërtimi i rrugëve dhe rrugicave të lagjeve. ...

Më shumë...