Airport Adem Jashari
kek
MIT
mbpzhr 2018
Fillimi / Institucionet (faqe 479)

Institucionet

Gjermani Rudolf Broer ndihmon QKMF-në dhe Handikos-in në Malishevë

Biznesmeni dhe humanisti gjerman Rudolf Broer, ka ndihmuar Komunën e Malishevës, përkatësisht Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Malishevë dhe Qendrën e Rehabilitimit HANDIKOS në Malishevë, me një veturë (kombibus) për bartjen e personave në hemodializë dhe tetë karroca për persona me nevoja të veçanta. Me këtë rast, humanistin gjerman, ...

Më shumë...

Kryetari Ismajli shtron iftar për bashkësinë Islame në Shtime

Kryetari i komunës së Shtimes, z. Naim Ismajli për nder të Muajit të Shenjtë të Ramazanit, mbrëmë në restorantin “Achua Park” në Davidovc, ka shtruar iftar për Bashkësinë Islame të Shtimes, hoxhallarët dhe ndihmësit e tyre. Me këtë rast, kryetari Ismajli të gjithë të pranishmëve u ka dëshiruar agjërim të ...

Më shumë...

Asfaltohen dy rrugë në qytetin e Klinës

Kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota, sot ka përcjellë nga afër përfundimin e punimeve në asfaltimin e rrugës “ Maliq Xhema” në lagjen “ Arbëria” të qytetit të Klinës, si dhe fillimin e asfaltimit të segmentit tjetër të kësaj rruge. Rruga me dy segmentet është e gjatë 415 metra. ...

Më shumë...

Italia përkrahë kulturën e Kosovës

Ministri i Kulturës, Rinisë e Sportit i Republikës së Kosovës, Kujtim Shala, u takua me ministrin e Italisë për Trashëgimi dhe Aktivitete Kulturore dhe Turizëm, Dario Franceschini. Takimi, i cili ishte shumë miqësor, shpërfaqi raportet e shkëlqyera mes dy vendeve. Të dy ministrat theksuan rëndësinë e kultivimit të mëtejmë të ...

Më shumë...

Fillojnë operimet ajrore në relacionin Prishtinë-Paris

Falë angazhimit të subjekteve vendore të avicionit civil, përkatësisht transportit ajror, për qytetarët që e shfrytëzojnë këtë formë transporti, vazhdimisht po krijohen kushte e lehtësi për udhëtim të shpejtë, komod dhe me kosto më të favorshme. Hapi i fundit në këtë drejtim është linja e re e drejtpërdrejtë ajrore Prishtinë ...

Më shumë...

Kosova dhe Vatikani bashkëpunim konkret në fushën e kulturës

Në kuadër të vizitës zyrtare në Itali, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, i shoqëruar nga zëvendësministri Rexhep Hoti, është pritur në Vatikan nga Kardinali Gianfranco Ravasi, Kryetar i Këshillit Papnor për Kulturë në Vatikan. Në një takim të përzemërt ndërmjet Ministri Shala dhe Kardinalit Ravasi, u bisedua ...

Më shumë...

Publikohet testi i maturës këtë vit Deçani ka rezultate dukshëm më të mira se vitin e kaluar

Drejtori i Arsimit në komunën e Deçanit z.Qazim Maloku , bëri të ditur se viti shkollor 2015/2016 ka sjell rezultate më të mira krahasuar më vitin  e kaluar. Kjo me vet faktin se në vitin e kaluar rezultatet e testit të maturës ishin në përqindje më të ulët. Këtë vit ...

Më shumë...

Komuna e Shtimes mori vendim për shpalljen zonë me interes të dy shtabeve të UÇK-së

Kuvendi i Komunës së Shtimes ka mbajtur mbledhjen e gjashtë (VI) të rregullt për këtë vit, me ç’rast njëri prej vendimeve të rëndësishme në këtë mbledhje ishte shpallja me interes të përgjithshëm e dy pronave ku gjatë luftës ishin të vendosura shtabet e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), në fshatin ...

Më shumë...

Kryetari i Mitrovicës Agim Bahtiri, mbajti debat publik për vitin 2016

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka mbajtur një tubim publik për vitin 2016, ku u prezantua raporti i punës së ekzekutivit në gjashtëmujorin e parë të këtij viti. Ai foli edhe për sigurinë në Mitrovicë, duke thënë se, bazuar në raportin e fundit, Mitrovica është qyteti më stabil dhe më ...

Më shumë...

KK i Malishevës, miratoi Kornizën Afatmesme Buxhetore

Kuvendi i Komunës së Malishevës, nën drejtimin e kryesuesit Aziz Thaçi, ka mbajtur të enjten mbledhjen e gjashtë të rregullt. Në mesin e shumë shqyrtimeve dhe marrjes së disa vendimeve, KK i Malishevës, ka miratuar edhe Kornizën Afatmesme Buxhetore 2017-2019, me disa propozime të dhëna nga ana e anëtarëve të ...

Më shumë...

Komandanti i KFOR-it Italian vizitoi Komunën e Klinës

Kryetari i komunës së Klinës, z. Sokol Bashota e ka pritur për një vizitë Komandantin e KFOR-it, MNBG-West-Peja, kolonel Giagheddu Giovanni, duke uruar për mandatin e ri dhe që të ketë suksese në karrierën e tij. Gjatë këtij takimi kryetari Bashota e ka njoftuar kolonelin Giovanni rreth zhvillimeve dhe të ...

Më shumë...

Ministri Yagcilar u nënshkrua në librin e zisë për nderë të viktimave në Stamboll

Ministri i Ministrisë së Administratës Publike, z. Mahir Yagcilar, është nënshkruar, sot, në Librin e Zisë, që është hapur nga Ambasada e Republikës së Turqisë në Prishtinë, për nder të viktimave nga sulmet terroriste, që ndodhën dy ditë më parë në aeroportin “Ataturk” të Stambollit. Me këtë rast, ministri Yagcilar, ...

Më shumë...

Në Suharekë mbahet Asambleja e VI (gjashtë) e rregullt për vitin 2016

Mbledhja e gjashtë e asamblesë komunale në Suharekë në rend dite kishte 5 pika, kurse në rend dite ju shtua edhe një pikë “Debat për kthimin e serbeve në Mushtish” të cilën e propozoj Arjan Zenelaj asamblist nga radhët e AAK-së, asamblistët votuan pro kësaj pike dhe hyri ne rend ...

Më shumë...

Në Suharekë u mbajt takimi javor i koordinimit lokal për siguri

Situatë e qetë dhe stabile është vlerësua gjendja e sigurisë në Komunën e Suharekës në takimin e koordinimit lokal të sigurisë. Komandanti i stacionit policor në Suharekë, kapiten Milazim Lumi, gjatë raportimit për gjendjen e sigurisë ka thënë se gjatë javës kanë ndodhur këto raste: 2 zjarr vënie, 1 dhunë ...

Më shumë...

Kryetari Asllanaj, priti në takim Kryetaren e ShKA “Jehona Shqiptare”

Kryetari i Komunës së Suharekës z.Sali Asllanaj, priti në takim Kryetaren e Shoqatës Kulturore Artistike “Jehona Shqiptare” Znj.Zamira Korançe me të cilën bisedoj rreth bashkëpunimit mes Komunës së Suharekës dhe Shoqatës për manifestime kulturore dhe spektakle të ndryshme. Kryetari Asllanaj falënderoj Kryetaren e shoqatës znj.Korançe për gatishmërinë e bashkëpunimit dhe ...

Më shumë...

Stavileci prezanton projektet strategjike para diplomatëve të huaj

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci ka zhvilluar një takim pune me ambasadorë dhe  përfaqësues të ambasadave të Quint-it dhe vendeve tjera të akredituara në Prishtinë si dhe përfaqësues të Zyrës së BE-së, me ç’rast ka prezantuar orientimet strategjike të Ministrisë që drejton dhe projektet më të rëndësishme, duke falënderuar ...

Më shumë...