MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Institucionet (faqe 477)

Institucionet

Komisioni parlamentar mbështet ligjin për Trepçën, kundër vetëm Lista Serbe

Komisioni funksional për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, ka shqyrtuar në parim Projektligjin Nr. L-120 për Trepçën dhe i ka rekomanduar Kuvendit të Kosovës të  shmang Rregulloren e punës dhe shqyrtimin e parë të Projektligjit Nr. L-120 për Trepçën të bëjë në Seancën Plenare të datës 7.10.2016, duke rekomanduar ...

Më shumë...

Isniqi bëhet me shkollë të re

Të premten më 07 Tetor 2016, në ora 11:00 në fshatin Isniq të komunës së Deçanit bëhet përurimi i Shkollës së Mesme të Ulët ,,Isa Boletini’’ shkollë e cila numëron mbi 700 nxënës. Vlera e ndërtimit të kësaj shkolle është mbi 1 milion e 500 mijë €, të ndara nga ...

Më shumë...

Shqetësuese vjedhja e pyjeve 7 të arrestuar brenda javës

Zëvendëskomandanti i stacionit policor në Suharekë, toger  Afrim Sylaj, gjatë raportit të dhënë mbi ngjarjet që kanë ndodhur gjatë javës në Komunën e Suharekës, ka thënë se është shqetësuese dukuria e vjedhjes së pyjeve në Parkun nacional. Ai këtë e tha në takimin e rregullt javor për koordinim lokal të ...

Më shumë...

Kryetari Asllanaj priti në takimin lamtumirës Komandantin e LMT-së, kapitenin Peter Resch

Komandanti i LMT-së së KFOR-it që vepron në Komunën e Suharekës, kapiteni  Peter Resch, këto ditë përfundon angazhimin e tij në këtë post dhe kthehet në detyrë në shtetin e tij në Austri. Si shenjë bashkëpunimi të mirë në mes të LMT-së dhe Komunës së Suharekës dhe në shenjë respekti ...

Më shumë...

Takim i Kryetarit Ismajli me Kryetarin e Asociacionit të Komunave Kroate

Kryetari i komunës së Shtimes z. Naim Ismajli, në kuadër të vizitës studimore që është duke u zhvilluar në Kroaci, në selinë e Asociacionit të Komunave Kroate, pati takim pune me Kryetarin e këtij asociacioni, z. Gjuro Bukvić. Në këtë takim temë e bisedave ka qenë bashkëpunimi në shkëmbim të ...

Më shumë...

KK i Malishevës miratoi buxhetin për vitin 2017

Kuvendi i Komunës së Malishevës, në mbledhjen e mbajtur të enjten, me shumicë të votave, ka votuar për projekt buxhetin e vitit 2017. Anëtarët e Kuvendit të Komunës, me 16 vota për dhe asnjë kundër, e kanë votuar propozim buxhetin. Herën e parë, buxheti i propozuar, nuk ka kaluar me ...

Më shumë...

Ministri Yagcilar po qëndron në vendet Skandinave

Ministri i Ministrisë së Administratës Publike Mahir Yagcilar, me bashkëpunëtorë, dhe i shoqëruar nga përfaqësuesja e UNDP-së Alessandra Roccasalvo, po qëndron në shtetet skandinave ku janë duke realizuar një seri takimesh me përfaqësues të institucioneve të qeverive të Suedisë dhe asaj të Norvegjisë. Në takimet e deritashme janë vënë  në ...

Më shumë...

Stacioni i autobusëve në Malishevë bëhet pronë komunale

Agjencia Kosovare e Privatizimit nënshkroi të mërkurën marrëveshjen e bashkëpunimit me komunën e Malishevës për transferimin e të drejtave dhe detyrimeve në lidhje me asetet e NSh “Kosovatrans”-Njësia në Malishevë. Drejtori menaxhues i AKP-së, Ekrem Hajdari i shoqëruar nga dy zëvendës drejtorët, Valbona Dibra dhe Avni Jashari, ia dorëzuan marrëveshjen ...

Më shumë...

Projektet në komunën e Klinës nuk kanë të ndalur

Projektet infrastrukturore në komunën e Klinës janë shtrirë edhe në fushën e bujqësisë, trajtimin e ujërave të zeza dhe fushën e arsimit. Kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota me bashkëpunëtorë, ka përcjelle nga afër punimet që janë duke u kryer në rrjetin e kanalizimit të ujërave të zeza dhe ...

Më shumë...

Ministri Shala priti ambasadorin e Francës Didier Chabert

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka takuar në një takim ambasadorin e ri të Republikës së Francës në Kosovë, Didier Chabert, me të cilin ka biseduar për një varg çështjesh të interesit të përbashkët, si dhe nevojën që raporte bilaterale ndërmjet këtyre dy vendeve të thellohen, duke ...

Më shumë...

Kryetari Ismajli po merr pjesë në vizitën studimore në Kroaci

Kryetari i komunës së Shtimes z. Naim Ismajli është duke marrë pjesë në vizitën studimore  për  “Menaxhimin e mbeturinave- përvojat nga Kroacia” që po mbahet në Zagreb, nga data 4 -7.10.2016. Në seancën e parë, nga Ministria e Mbrojtjes së Mjedisit dhe Natyrës, e Kroacisë  janë shtruar për diskutim këto ...

Më shumë...

Në Junik se shpejti do te ndërtohet një Via Ferrata

Shoqata Merimangat, pas ndikimit ne zhvillimin turistik qe ka arritur me via feratat “Ari” dhe “Mat” ne qytetin e Pejës, do te filloj ndërtimin e Via Ferrates se re ne komunën e Junikut, ne shkëmbin e Jedovës. Ky projekt është i mbështetur nga Komuna e Junikut dhe një donator potencial.

Më shumë...

Oda Ekonomike Izraelite e interesuar për investime në komunën e Shtimes

Të hënën, kryetari i komunës së Shtimes, z. Naim Ismajli ka pritur një delegacion nga Oda Ekonomike Izraelite, me seli në Prishtinë,  në krye me z. Aviram Aabinovich Avnon. Fillimisht, kryetari Ismajli i ka njoftuar mysafirët me zhvillimet në komunën e Shtimes duke vënë theksin në aspektin e zhvillimit ekonomik ...

Më shumë...

U shfaq premiera e dokumentarit kushtuar rapsodëve Salih e Feriz Krasniqi  

Në sallën e Kuvendit të Komunës së Malishevës, u dha shfaqja e dokumentarit kushtuar rapsodëve emblematikë Salih e Feriz Krasniqi. Këtë dokumentar, e ka përgatitur shkrimtari dhe aktori Ismet Krasniqi. Në këtë ceremoni morën pjesë rapsodë të ndryshëm nga treva e Llapushës, studiues dhe mbledhës të folklorit, si prof.dr. Mehmet ...

Më shumë...

U bë përurimi i aneksit të shkollës në Mirushë të Malishevës

Në fshatin Mirushë të komunës së Malishevës, përkatësisht në shkollën “Labinot Krasniqi”, është inauguruar aneksi i objektit të shkollës dhe nga e hëna, kjo shkollë, bëhet shkolla e trembëdhjetë në Komunën e Malishevës, që do të mësohet me vetëm një ndërrim. Në ceremoninë e përurimit të objektit, morën pjesë edhe ...

Më shumë...

Vepra e vëllezërve Gërvalla pjesë e rëndësishme e historisë së re të Kosovës

Me rastin e 71 vjetorit të lindjes së Jusuf Gërvallës, në vendlindjen e tij, në Dubovik të Deçanit, u mbajt ceremonia përuruese e punimeve të përfunduara në kompleksin monumental të vëllezërve Bardhosh e Jusuf Gërvalla. Po ashtu, u rihap edhe oda Nënës Ajshe, pas restaurimit të kësaj vatre. Në këtë ...

Më shumë...