Limak Kosovo
Fillimi / Institucionet (faqe 476)

Institucionet

Të rinjët e Kaçanikut pjesë e Konferencës “Aleanca Globale për të margjinalizuar dhe barabarësi”

Me përkrahje të Kryetarit të Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi, të rinjtë nga Komuna e Kaçanikut nga e premtja do të jenë pjesë e Konferencës “Aleanca Globale për të margjinalizuar dhe barabarësi”, që do të filloj punimet deri me 18 tetor 2017 në Irlandë. Komuna e Kaçanikut po përfaqësohen nga ...

Më shumë...

Në Zllakuqan të Klinës u mbajt manifestim në 120- vjetorin e hapjes së shkollës së parë shqipe

Në përkujdesje të kryetarit të Komunës së Klinës, Sokol Bashota, të premten në fshatin Zllakuqan të Klinës, është mbajtur manifestim për nder të 120- vjetorit të hapjes së shkollës së parë shqipe, ”Atë Shtjefën Gjeçovi”, në të cilin ka marrë pjesë edhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, familjarë të dëshmoreve, ...

Më shumë...

Ministri i MPMS-së vizitoi Zyrën e Punësimit, të pensioneve, Qendrën e Aftësimit Profesional dhe Zyrën Rajonale të Inspektoratit të punës në Prizren

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale Skender Reçica të premten me datë 13.10.2017, se bashku me bashkëpunëtor realizoi një vizitë pune në zyrën e punësimit, zyrën e pensioneve, qendrën e aftësimit profesional dhe zyrën rajonale të inspektoratit të punës në qytetin e Prizrenit. Ministri Reçica u njoftua për së afërmi ...

Më shumë...

MINISTRI I INFRASTRUKTURËS PRITI NË NJË TAKIM PËRFAQËSUESIT E BORDIT DREJTUES TË AEROPORTIT NDËRKOMBËTARË “ADEM JASHARI”

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj priti në takim përfaqësuesit e Bordit Drejtues të Aeroportit “Adem Jashari”. Drejtori i Bordit, Nihat Ozdemir e uroi për pozitën e re dhe e njoftoi detajisht me projektet te cilat po i realizon “Limak” në Turqi dhe Kosovë, me ato sipas modelit të Partneritetit Publiko ...

Më shumë...

Presidenti i Shqipërisë Meta e Ministri Gashi qëndruan në parkun Ulpiana

Në kuadër të agjendës në vizitën e tij zyrtare në Kosovë, Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, i shoqëruar nga Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, vizituan Parkun Arkeologjik të Ulpianës. Presidenti Meta e ministri Gashi panë nga afër tre sektorët që ka ky lokalitet arkeologjik i pasur me ...

Më shumë...

Kaçaniku i Vjetër shënon ditën e shkollës dhe ditëlindjen e Komandant Bardhit

Shkolla Fillore “Qamil Ilazi” në Kaçanik të Vjetër, ka shënuar ditën e shkollës si dhe ditëlindjen e 69 të Heroit Qamil Ilazi, Komandat Bardhi- Komandat i Brigadës 162 “Agim Bajrami”. Fillimisht Drejtori i Shkollës Fadil Krasniqi foli për historikun e kësaj shkolle, duke shtuar se kjo shkollë ka filluar veprimtarinë ...

Më shumë...

Manifestim më rastin e 120 vjetorit të hapjes së shkollës së parë shqipe “Atë Shtjefën Gjeçovi” në Zllakuqan të Klinës

Në përkujdesje të kryetarit të Komunës së Klinës, Sokol Bashota, të premten me 13.10.2017 ( ditë e premte), në orën 11:00, organizohet manifestim i madh me rastin e 120 vjetorit të hapjes së shkollës së parë shqipe “Atë Shtjefën Gjeçovi” në fshatin Zllakuqan të Klinës. Në këtë manifestim do të ...

Më shumë...

LEKAJ VIZITOI KOMUNËN E HANIT TË ELEZIT

Në kuadër të vizitave që po iu bënë komunave ministri i Infrastrukturës  Pal Lekaj e vizitoi komunën e Hanit të Elezit, që u prit nga kryetari i kësaj komune Rufki Suma. Kryetari Suma e njohu nga afër me projektet që janë duke u realizuar në këtë komunë siç është projekti ...

Më shumë...

MINISTRI LEKAJ VIZITOI KOMUNËN E KAÇANIKUT

Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj vizitoi komunën e Kaçanikut, ku u prit nga kryetari i kësaj komune Besim Ilazi. Në këtë takim u bisedua për vazhdimin  projekteve të cilat janë duke u realizuar në këtë komunë si dhe tejkalimin e pengesave të cilat janë paraqitur si dhe  projektet që do ...

Më shumë...

MINISTRI LEKAJ VIZITOI KOMUNËN E OBILIQIT

Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj vizitoi komunën e Obiliqit, dhe u prit nga kryetari Xhafer Gashi. Në këtë takim u bisedua për projektet rrugore të kësaj komune të cilat do të realizohen në të ardhmen. Pas këtij takimi, ministri Lekaj tha: “Sot jam te kryetari i Obiliqit, kryetari më i ...

Më shumë...

Ministri Gashi priti në një takim njohës ambasadorin hungarez

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, priti në një takim Ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Márkusz László. Në takim u diskutuan çështjet që kanë të bëjnë me bashkëpunimin mes MKRS-së dhe Ambasadës së Hungarisë, në fushat e kulturës dhe sportit. Ministri Gashi e vlerësoi bashkëpunimin e deritashëm, duke ...

Më shumë...

Nisin punimet për rregullimin e dy rrugëve në komunën e Deçanit 

Në kuadër të prioriteteve në përmirësimin e jetës së qytetarëve deçanas, kanë nisur punimet për ndërtimin e rrugës ,,Ramë Povataj’’ në Strellc të Epërm dhe rrugës ,,Ulëza’’ në qytetin e Deçanit. Me qëllim të inspektimit të punimeve në këtë projekt, Kryetari i Komunës së Deçanit Sami Cacaj, më bashkëpunëtorë dhe ...

Më shumë...

Deçani kërkon kujdes me hedhjen e mbeturinave, pason gjoba

Ndonëse ka disa ditë që Komuna e Deçanit ka nisur aksionin për largimin e mbeturinave dhe mbylljen e deponive ilegale te cilat janë të shumta, Kompania e kontraktuar për largimin e mbeturinave në bashkëpunim më Drejtorin për emergjenca Mbrojtje Shpëtim dhe Shërbime Publikë, janë pothuajse gjatë gjithë kohës në teren. ...

Më shumë...

Hapet një pikë përpunuese e pemëve dhe perimeve në Malishevë

Në fshatin Banjë të komunës së Malishevës, është hapur një pikë grumbulluese dhe përpunuese e pemëve dhe perimeve, me pronare Fatime Limajn, një grua e cila edhe më parë është marrë me këtë veprimtari. Në ceremoninë e hapjes së kësaj pike, mori pjesë edhe kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip ...

Më shumë...

Edhe Berisha bëhet me shkollë të re

Në fshatin Berishë të komunës së Malishevës, është bërë  përurimi i objektit të ri të SHFMU “Rifat Berisha”. Në mesin e shumë shkollave të ndërtuara, edhe nxënësit dhe mësimdhënësit në Berishë, nga e enjta do të mësojnë në shkollë të re dhe në kushte shumë të mira. Në ceremoninë e ...

Më shumë...

MINISTRI I INFRASTRUKTURËS PAL LEKAJ INSPEKTOI DISA PROJEKTE RRUGORE NË KOMUNËN GJAKOVËS

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, inspektoi disa projekte rrugore që janë duke u asfaltuar në komunën e Gjakovë. Rrugët që po asfaltohen janë: Skivjan-Novosellë, rruga e fshatit Goden, e fshatit Damjan, si dhe rruga në qytet “Petro Nino Laurasi”e cila është asfaltuar. Në prononcimin e tij për media ministri Lekaj ...

Më shumë...