Fillimi / Institucionet (faqe 478)

Institucionet

Ministri i MPMS-së takon Ambasadorin Zviceran në Kosovë

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, priti në një takim Ambasadorin Zviceran Jean-Hubert Lebet me bashkëpunëtor. Në këtë takim Ministri Reçica falënderoi Ambasadorin Lebet për ndihmën që ka dhënë shteti Zviceran për shtetin e Kosovës në vazhdimësi. Gjithashtu e falënderoi për projektet e veçanta, të cilat i ka ...

Më shumë...

Kryetari Ilazi viziton punimet në dy projekte të mëdha kapitale në Kaçanik

Kryetari i Komunës së Kaçanikut Beism Ilazi me bashkëpunëtorë, vizitoi vendpunishtën në dy projekte të mëdha kapitale në Kaçanik, projekti ”Ndërtimi i kanalizimit fekal në fshatrat: Elezaj, Duraj, Gabrricë, Prushaj, Gërlicë, Bajnicë si dhe Doganaj ( lagjet Lush, Dedaj, Gjoklar, Koxhaj, Gabrricë, Sokol, Rakaj dhe Berishë) si dhe projekti “Sanimi, ...

Më shumë...

Rritet siguria për këmbësorët dhe ngasësit e mjeteve motorike ne Komunën e Junikut

Kanë filluar punimet në vendosjen e pengesave në rrugë, në të gjitha lagjet e Komunës së Junikut. Ky projekt ka një rëndësi të veçantë sepse rrit sigurinë në trafikun rrugor, duke krijuar me shumë siguri për këmbësorët dhe ngasësit e mjeteve motorike gjithashtu.

Më shumë...

Veteranët nderojnë ,,Dëshmorët e Kombit’’në Gllogjan

Të Martën më datë 10 tetor 2017 nga ora 12:00 në Kompleksin Memorial ,,Dëshmorët e Kombit’’në Gllogjan do të bëjnë homazhe dhe nderojnë Dëshmorët e Kombit Veteranët e Luftës nga Kroacia. Ftohen të interesuarit që të marrin pjesë dhe të ju bashkëngjiten veteranëve nga Kroacia në homazhet për dëshmorët e ...

Më shumë...

Produktet kosovare prezantohen në Panairin ndërkombëtar të industrisë ushqimore “Anuga 2017” në Këln të Gjermanisë

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), ka organizuar pjesëmarrjen e tetë kompanive kosovare në Panairin më të madh ndërkombëtar të industrisë ushqimore “Anuga 2017” në Këln të Gjermanisë. Kompanitë kosovare: “AMO”, “Ujë Rugove”, “Frutex”, “Abi&Elif 19”, “Kb Krusha”, “MOEA”, “ASK ...

Më shumë...

GJENDJA E RRUGËVE PAS RRESHJEVE TE BORËS ËSHTË E KALUESHME

Bora e fundjavës përveç se ka zbardhë tokën nuk e ka bërë ndonjë segment rrugorë të pakalueshëm. Megjithatë Ministria e Infrastrukturës, i ka angazhuar të gjithë drejtorët që të jenë në krye të detyrës dhe bashkë me kompanitë përgjegjëse për mirëmbajtjen e rrugëve të mos lejojnë asnjë “befasi” e cila ...

Më shumë...

Malisheva e përgatitur për mbjelljet vjeshtore

Është bërë planifikimi dhe janë bërë përgatitjet për mbjelljet vjeshtore, në Komunën e Malishevës. Kështu është deklaruar në mbledhjen e rregullt të Këshillit të Drejtorëve, të cilën e drejtori nënkryetari i Komunës së Malishevës, Rexhep Mazreku. Po ashtu në këtë mbledhje është prezantuar edhe ushtruesi i detyrës së drejtori për ...

Më shumë...

Prizreni mirëpret bartjen e një pjese të ministrisë

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, në vizitën e realizuar në Prizren, i dorëzoi kryetarit të Komunës së Prizrenit, Ramadan Muja, vendimin e Qeverisë së Kosovës për bartjen e një pjese të MKRS-së në Prizren dhe kërkesën e ministrisë për shqyrtim në Kuvendin Komunal të Prizrenit, për dhënien ...

Më shumë...

Juniku nderon Dëshmorët 

Sot në një ceremoni përkujtimore në Junik, zbulohet shtatorja e dëshmorit të kombit, Edmond Hoxha

Komuna e Junikut njofton qytetarët e së me datën 10.10.2017, në ora: 11:00, nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Junikut Agron Kuçi, në qendër të Junikut do të bëhet përurimi i shtatores së Heroit Kombëtar Edmond Hoxha. Në këtë manifestim marrin pjesë zyrtar nga institucionet qendrore si dhe udhëheqës ...

Më shumë...

Kryetari Bashota priti zyrtarë të BE-së për vëzhgimin e zgjedhjeve lokale në Kosovë

Kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota, ka pritur në një takim, përfaqësuesit e Bashkimit Evropian për vëzhgimin e zgjedhjeve lokale në Kosovë, Toril Lund nga Norvegjia dhe Antonio Villacis nga Estonia, të cilët do të përcjellin fushatën elektorale, ditën e zgjedhjeve dhe fazën pas zgjedhjeve lokale e gjithashtu edhe ...

Më shumë...

Ministri Reçica takon ambasadorin e Kuvajtit në Shqipëri Fayez Mishari Al-Jassim

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica priti në takim ambasadorin e Kuvajtit në Shqipëri, Fayez Mishari Al-Jassim. Ministri Reçica, falënderoi ambasadorin për vizitën e tij bërë institucioneve të Kosovës dhe MPMS-së në veçanti. Ai gjithashtu e falënderoi për mbështetjen e vazhdueshme që Kosova ka pranuar nga shteti i ...

Më shumë...

MINISTRI BAJRAM HASANI TAKON PËRFAQËSUESIT E AKB-së

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, priti në takim drejtuesit e Aleancës Kosovare të Biznesit (AKB-së) prirë nga kryetari, Agim Shahini. Në fillim kryetari Shahini dhe bashkëpunëtorët e tij i uruan ministrit Hasani detyrën e re. Me këtë rast ata e njoftuan ministrin me historikun e themelimit të AKB-së ...

Më shumë...

MINISTRI LEKAJ VIZITOI DEÇANIN

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj me bashkëpunëtorë, vizitoi Komunën e Deçanit, ku u prit nga ushtruesi i detyrës së kryetarit, Sami Cacaj dhe zyrtarë të tjerë të lartë komunalë, ndërsa i pranishëm ishte edhe kandidati i AAK-së për kryetari të Deçanit, Bashkim Ramosaj. Para takimit në Komunë, ministri Lejak vuri ...

Më shumë...

MINISTRI HASANI TAKON AMBASADORIN DELAWIE 

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) do të vazhdojë bashkëpunimin e mirë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA).  Ky ka qenë zotimi i ministrit të Tregtisë, Bajram Hasani në takimin njoftues që ka pasur me ambasadorin amerikan në Prishtinë, Greg Delawie dhe James Hope – drejtor i USAID për ...

Më shumë...

Ministri Reçica priti përfaqësuesit e Odës së Afarizmit të Kosovës

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale z. Skender Reçica, priti në një takim përfaqësuesit e Odës së Afarizmit të Kosovës, z. Ismet Mulaj dhe z. Skënder Krasniqi. Gjatë këtij takimi u bisedua për mundësitë e bashkëpunimit me MPMS-në, për të krijuar vende të reja pune, në mënyrë që të zvogëlohet ...

Më shumë...

Cacaj ka pritur në takim Ministrin e Infrastrukturës Pal Lekaj

Ministri i Ministrisë së Infrastrukturës rrugore Pal Lekaj ka vizituar komunën e Deçanit. Ai fillimisht ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial ,,Dëshmoret e Kombit’’ në Gllogjan. Pas vizitës në Gllogjan është pritur nga Ushtruesi i Detyrës së Kryetarit të Deçanit Sami Cacaj me bashkëpunëtor. Gjatë këtij takimi Cacaj, e njoftoi ...

Më shumë...