Limak Kosovo
Fillimi / Institucionet (faqe 475)

Institucionet

MINISTRI LEKAJ PRITI NË TAKIM KRYETARIN E ODËS EKONOMIKE TË KOSOVËS SAFET GËRXHALIU

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj priti në një takim kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës (OEK-ut), Safet Gërxhliu me bashkëpunëtorë. Në këtë takim u bisedua për vazhdimin e bashkëpunimit në mes të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Odës Ekonomike të Kosovës. Ministri Lekaj e falënderoi delegacionin e OEK-ut për vizitën dhe ...

Më shumë...

MINISTRI I INFRASTRUKTURËS VIZITOI DY PROJEKTE RRUGORE TË KOMUNËS SË BURIMIT

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj i shoqëruar nga kandidati për kryetar të komunës së Burimit (Istogut) Gani Dreshaj dhe deputeti Bekë Berisha, inspektoi dy projekte rrugore të kësaj komune të cilat do të rikonstruktohen. Gjatë kësaj vizite, ministri Lekaj, vizitoi rrugën Lubozhdë-Lug i Butë në gjatësi prej 18 kilometrash. Gjatë ...

Më shumë...

Në Deçan u diskutua tema Barazia Gjinore dhe të drejtat e femrave në vendimmarrje

Barazia Gjinore dhe të drejtat e femrave në vendimmarrje, kjo ishte temë e diskutimit në një takim të përbashkët mes KFOR-it Italinë konkretisht LMT-së, përfaqësuesve të policisë së Kosovës nga Stacioni Policor në Deçan dhe zyrtarëve komunal. Një takim i tillë është një nismë e mbarë për takimet e radhës  ...

Më shumë...

CERTIFIKOHEN 160 TË RINJ MALISHEVAS

Qendra e Rinisë Malishevë, organizoi ngjarjen përmbyllëse (NDARJËN E CERTIFIKATAVE), të trajnimit,, Për shkathtësi të buta” të zhvilluara me të rinjtë e  tri shkollave të mesme të larta të Komunës së Malishevës. ,,Këto trajnime janë realizuar me 160 të rinj përfitues, me qëllim që të përgatiten me disa njohuri-shkathtësi të ...

Më shumë...

Asfaltohet rruga në Lagjen Drashec dhe fusha sportive në shkollën e Kotlinës

Kanë përfunduar punimet në gërmimin, zgjerimin e trasesë dhe mbushja për rehabilitimin e rrugës me gjatësi 2 kilometra në lagjen Drashec të Kotlinës, ndërsa nga kjo pjesë janë asfaltuar 500 metra të rrugës. Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi vizitoi vendpunishten, ndërsa vlerësoi se edhe ky projekt paraqet aktivitetet ...

Më shumë...

Juniku po vazhdon me rregullimin e infrastrukturës rrugore

Komuna e Junikut po vazhdon me rregullimin e infrastrukturës rrugore në tërë territorin e komunës, ky investim po bëhet për të ju mundësuar qytetarëve një lëvizje më të lirë dhe kyçje sa më të lehtë në rrugët nacionale. Investime e tilla nuk kanë munguar as në të kaluarën por nuk ...

Më shumë...

Ministri Gashi priti Kryesuesen e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka pritur në takim Kryesuesen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë- Përfaqësuesen e Posaçme të BE-së, Nataliya Apostolova. Në takim u bisedua rreth bashkëpunimit të MKRS-së me Zyrën e BE-së në Kosovë-PSBE, në fushat specifike, që lidhen me kulturën e trashëgiminë ...

Më shumë...

MINISTRI I INFRASTRUKTURËS VIZITOI PUNIMET PËR SANIMIN E RRËSHQITJEVE TË DHEUT NË RRUGËN R7 NË VETERNIK

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj me bashkëpunëtorë, vizitoi punimet që janë duke u zhvilluar për sanimin e rrëshqitjeve të dheut në rrugën  R7, që lidhet me rrugën nacionale M2 në Veternik afër Prishtinës. Gjatë kësaj vizite, ministri Lekaj u informua nga drejtuesit e kompanisë “Bechtel&Enka”, e cila është e angazhuar ...

Më shumë...

Edhe shkolla “17 Shkurti” bëhet me objekt të ri

Në fshatin Banjë, është përuruar objekti i ri i Shkollës Fillore dhe të Mesme të Ulët “17 Shkurti”. Në ceremoninë e përurimit, mori pjesë Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, Ministri i Ministrisë së Arsimit, Shyqiri Bytyqi, zv/ministri i Ministrisë së Bujqësisë, Vesel Krasniqi dhe qytetarë të shumtë të ...

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës priti në takim ambasadorin gjerman në Kosovë 

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, priti ambasadorin gjerman në Kosovë  Christian Heldt. Ministri Lekaj fillimisht e falënderoi ambasadorin për vizitën dhe tha se miqtë gjermanë  për ne kanë domethënie të madhe, sepse janë udhërrëfyes të mirë të punës, mirëqenies dhe rezistencës, prandaj edhe pse jemi shtet i ri, ne kemi ...

Më shumë...

“Takimet e Gjeçovit”, rikujtesë e promovim i vlerave tona kulturore e historike

Në Zym të Hasit, nga 12 deri 15 tetor, po mbahet edicioni i 46-të me radhë i manifestimit letrar, kulturor e shkencor “Takimet e Gjeçovit”, në të cilin po mbahen aktivitete të shumta në sferën e kulturës e shkencës. Në këto aktivitete, morën pjesë edhe Presidenti i Republikës së Kosovës, ...

Më shumë...

Komuna e Deçanit është duke punuar në vlerësimin e punëve të përfunduara të kanalizimit të ujarëve të zeza

Në Komunën e Deçanit ka filluar vlerësimi i punimeve të kryera për  kanalizimin e ujërave të zeza. Projekti është financuar nga Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Komuna e Deçanit.  Drejtoria e Urbanizmit, Planifikimit Hapësinor dhe Mbrojtje të Mjedisit  ka emëruar Komisionin për Pranim Teknik të punimeve të realizuara në ...

Më shumë...

Asfaltohen rrugët në fshatin Burim të Malishevës

Ka filluar të dielën dhe po vazhdon akoma, asfaltimi i rrugëve në fshatin Burim të Komunës së Malishevës, përkatësisht, rrugët brenda fshatit dhe rruga që e lidhë një pjesë të fshatit më rrugën Burim-Gurbardh dhe me shiritin e rrugës që e lidhë fshatin me qendrën komunale dhe rrugët tjera magjistrale. ...

Më shumë...

Kryetari Ilazi qëndron pranë banorëve të fshatit Kovaqec

Në një pjesë të fshatit Kovaqec sërish ka pasur qarje të tokës, ndërsa banorët kanë qenë në panik gjatë natës së kaluar. Atyre u ka qëndruar pranë edhe Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi, i cili ndau shqetësimin e tij. Kryetari Ilazi u siguroi atyre strehim për të qëndruar ...

Më shumë...

U përkujtuan 15 maturantët e gjimnazit të Malishevës

Të shtunën janë përkujtuar 15 maturantët e gjimnazist të Malishevës, të cilët 13 vite më parë, tragjikisht kishin humbur jetën në një aksident trafiku në Fushë Arrëz të Shqipërisë. Përmes homazheve në varrezat e tyre, janë përkujtuar: Berat Suka, Esat Hajrullahu, Elgadaf Zabelaj, Mifail Morina, Rifat Hoxha, Xhevdet Sertolli, Visar ...

Më shumë...

Të rinjët e Kaçanikut pjesë e Konferencës “Aleanca Globale për të margjinalizuar dhe barabarësi”

Me përkrahje të Kryetarit të Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi, të rinjtë nga Komuna e Kaçanikut nga e premtja do të jenë pjesë e Konferencës “Aleanca Globale për të margjinalizuar dhe barabarësi”, që do të filloj punimet deri me 18 tetor 2017 në Irlandë. Komuna e Kaçanikut po përfaqësohen nga ...

Më shumë...