Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
MIT
Fillimi / Institucionet (faqe 512)

Institucionet

Ministri Zharku mori pjesë në prezantimin e strategjisë kombëtare për zhvillim

Në kuadër të aktiviteteve të planifikuara për lansimin e Strategjisë Kombëtare për Zhvillim (SKZH), në organizim të Zyrës për Planifikim Strategjik të Zyrës së Kryeministrit, u mbajt takimi publik në rajonin e Ferizajt, me ç’rast u prezantua SKZH-ja, më konkretisht shtylla  IV e SKZH, ajo e infrastrukturës. Më këtë rast, ...

Më shumë...

Situata e sigurisë në Skenderaj e qetë, e qëndrueshme dhe stabile, vlerëson KKSB

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi ka mbajtur takimin e radhës në të cilin janë diskutuar tema që kanë të bëjnë me situatën e sigurisë në Skenderaj. Tema të diskutimit në këtë takim ishin; Çështjet e sigurisë së përgjithshme, funksionimi i KLSP-ve dhe EVSB-ve, Siguria në shkolla dhe rreth tyre, ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri takon përfaqësuesit e organizatës A.S.V.I nga Milano

Kryetari i komunës së Mitrovicës Agim Bahtiri, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Integrimeve dhe Mirëqenies Sociale Qazim Nimani, takoi përfaqësuesit e Organizatës së Vullnetarëve Italianë nga Milano, A.S.V.I, të cilët në vazhdimësi kanë ofruar ndihmë për familjet e varfra të komunës së Mitrovicës. Në emër të komunës dhe ...

Më shumë...

Vazhdon dezinfektimi në territorin e Malishevës

Njoftohen banorët e fshatit  Astrazup të komunës së Malishevës,  se të premten më 29 prill 2016, do të bëhet dezinsektimi kundër rriqrave. Po ashtu edhe në fshatrat Shkozës, Jançisht dhe Maxharrë do të bëhet repelimi i kafshëve. Ky është cikli i dytë i repelimit të kafshëve dhe Dezinsektimi kundër rriqrave, i ...

Më shumë...

Kryetari Vehapi, priti në takim Greg Delawie, ambasador i ShBA-së në Kosovë

Të enjten, kryetari i Komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi priti në takim Greg Delawie, ambasadorin e ShBA-së në Kosovë, temë e takimit ishte zhvillimi ekonomik në Komunën e Rahovecit. Kryetari i Komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi falënderoi ambasadorin Delawie për vizitën e bërë dhe për ndihmën e vazhdueshme që po ...

Më shumë...

Prezantohet Strategjia Kombëtare për Zhvillim në Ferizaj

Këtë te enjte në Ferizaj, u bë prezantimi i Strategjisë Kombëtare për Zhvillim, e organizuar nga Zyra për Planifikim Strategjikë nga Zyra e Kryeministrit  të Kosovës. Pjesëmarrës në takim ishte kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, Lutfi Zharku nga  Ministria e Infrastrukturës, Blerand Stavileci, Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Ferid ...

Më shumë...

Kryetari Svarqa, takohet me drejtues të “Bechtel enka”

Numri një i qytetit të Ferizajt, Muharrem Svarqa, të enjten ka pritur në një takim përfaqësuesin e “Bechtel enka” Chris Jennions. Në këtë takim janë biseduar çështje të shumta, po ajo më e rëndësishmja ishte punësimi i punëtorëve në këtë kompani nga komuna e Ferizajt. Me këtë rast të dyja ...

Më shumë...

Ministri Shala: Sigal Prishtina dëshmon sukseset e sportit kosovar

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, priti sot lojtarët dhe drejtuesit e Sigal Prishtinës të udhëhequr nga kryetari i klubit Blerand Stavileci dhe përfaqësuesit e Federatës së Basketbollit të Kosovës. Ministri Shala e përgëzoi skuadrën e Sigal Prishtinës, trajnerët dhe gjithë stafin për suksesin historik, titullin e kampionit ...

Më shumë...

Me aktivitete përkujtimore e sportive do të shënohet 17 vjetori i rënies së Komandantit Ilaz Kodra

Në nderim të heroit dhe Komandantit të UÇK-së Ilaz Kodra, Komuna e Skenderajt, Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport, sektori i Sportit; organizon Turne në futboll të vogël. Turneu mbahet më 29 prill 2016 në Skenderaj më fillim në ora 11:00. Nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, më ...

Më shumë...

Hapet Qendra Informuese për Shëndetin e Gruas në QKMF në Mitrovicë

Është bërë hapja solemne e Qendrës Informuese për Shëndetin e Gruas në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë në bashkëpunim më QKMF dhe Aksionit për Nena dhe Fëmije. Në këtë inaugurim të pranishëm ishin: Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani, sekretari i përgjithshëm i MSH-së, Gani Shabani, nënkryetari i komunës ...

Më shumë...

Vazhdon dezinsektimi i zonave endemike

Në territorin e Komunës së Malishevës, krahas aktiviteteve tjera, në kuadër të zbatimit të strategjisë për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK), është duke vazhduar dezinsektimi i zonave endemike. Kjo fushatë, është duke u bërë në fshatrat Marali dhe Gurishtë (ish Goriq), ndërsa fushatën e dezinsektimit, e ...

Më shumë...

OSBE-ja mbajti punëtorin për planin e punës të komitetit për komunitete

Me 27 Prill 2016, OSBE-ja organizoi punëtorin lidhur me planin e punës të komitetit për komunitete në komunën e Rahovecit, ku morën pjesë Nënkryetari i komunës anëtaret e komitetit për komunitete, dhe përfaqësuesi i zyrës komunale për komunitete dhe kthim. Pas prezantimit të shkurtër nga OSBE-ja lidhur me rolin dhe ...

Më shumë...

Ministri Shala takoi kryetarin e Federatës Bjeshkatare Alpiniste të Kosovës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, priti në një takim kryetarin e Federatës Bjeshkatare Alpiniste të Kosovës, Arben Lila, me të i cilin bisedoi rreth zhvillimeve në këtë federatë dhe me punët që po bën MKRS-ja për përmirësimin e kushteve për zhvillimin e sportit të Kosovës, në planin ...

Më shumë...

Komuna e Skenderajt subvencionon fermerët kultivues të mjedrës

Më qëllim të zhvillimit dhe përkrahjes së bujqësisë, edhe këtë vit Komuna e Skenderajt ka subvencionuar fermerët më mjedra dhe pajisje e preparate për kultivimin e saj. Tashmë 30 fermerë të Skenderajt kanë përfituar nga subvencionimi në këtë fushë, duke shfrytëzuar mundësinë e kultivimit të mjedrës dhe rritjes se parcelave ...

Më shumë...

Në Mitrovicë Funksionalizohen E-Kioskat

Qytetarët e Mitrovicës, përveç certifikatave të gjendjes civile do të kenë edhe mundësinë e parashtrimit të kërkesave dhe ankesave për drejtoritë  e ndryshme dhe nxjerrjen e gjendjes së tatimit në pronë–si shërbim që implementohet për herë të  parë në Republikën e Kosovës. Kryetari i komunës së Mitrovicës Agim Bahtiri tha: ...

Më shumë...

Shkolla “Visar Krasniqi” bëhet me bibliotekë shkollore

Nxënësit e klasës së pestë, të shkollës fillore të mesme të ulët “Visar Krasniqi” në Drenoc të komunës së Malishevës, kanë bërë shkollën e tyre me bibliotekë shkollore, me rreth 500 libra, pasi kjo klasë ka qenë fituese e projektit për bibliotekë, në kuadër të projektit “Kosovizion”. Në ceremoninë e ...

Më shumë...