MIT
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Institucionet (faqe 514)

Institucionet

DBPZhR në Deçan gjatë muajit Mars ka mbajt disa trajnime më fermerët e komunës së Deçanit

Drejtoria  për bujqësi Pylltari dhe Zhvillim Rural në komunën e Deçanit, gjegjësisht Qendra Informative për Bujqësi së bashku me Shërbimet  Këshilluese te Kosovës gjatë marsit, kanë organizuar  trajnime me fermerët  e komunës së Deçanit, qe janë vazhdimësi e trajnimeve vjetore qe janë te parapara te zhvillohen për fermer nga  te ...

Më shumë...

Zharku e Bahtiri nënshkruan memorandum bashkëpunimi

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, kanë nënshkruar një memorandum bashkëpunimi, për bashkëfinancimin e disa projekteve për ndërtimin e rrugëve dhe trotuareve në këtë komunë. Projektet që Ministria e Infrastrukturës do t’i bashkë-financojë me komunën e Mitrovicës, kanë vlerën prej 750 mijë euro. ...

Më shumë...

AKB prezanton planin strategjik zhvillimor për periodën 2016-2019

Me përkrahje të Komunës së Mitrovicës, Aleanca Kosovare e Biznesit, prezantoi Planin strategjik zhvillimor 2016-2019, për bizneset e rajonit të Mitrovicës. Pjesëmarrës në këtë takim ishin drejtuesi i AKB-së, Agim Shahini, nënkryetari i komunës së Mitrovicës,  Safet Kamberi, drejtori i Drejtorisë për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, Nasuf Aliu, si dhe ...

Më shumë...

Kuvendi i Komunës së Malishevës, miratoi raportin financiar për vitin 2015

Është mbajtur mbledhja e tretë e rregullt e Kuvendit të Komunës së Malishevës, e cila është drejtuar nga kryesuesi i saj, Aziz Thaçi. Në këtë mbledhje, janë marrë disa vendime, është miratuar raporti financiar për vitin 2015, pastaj është miratuar plani komunal për efiçiencë të energjisë, si dhe është shfuqizuar ...

Më shumë...

Takim me banorët e lagjes Krasniqi të fshatit Shipitullë

Kryetari i komunës së Kastriotit Xhafer Gashi së bashku me kryesuesin e Kuvendit Komunal, Adem Preniqi, vizituan fshatin Shipitullë dhe biseduan me banorët e kësaj lagje. Përfaqësuesit e lagjes shprehën shqetësimet e tyre pas gjendjen emergjente që është krijuar nga rrëshqitja e dheut, dhe kërkuan përkrahjen e komunës në kërkesat ...

Më shumë...

Pritet finalizimi i dy projekteve të rëndësishme sportive në Deçan

    Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka pritur në takim kryetarin e Komunës së Deçanit, Rasim Selmanaj, me të cilin bisedoi për projektet sportive që janë në realizim në Deçan dhe së shpejti pritet finalizimi i tyre. Bëhet fjalë për fazën përfundimtare të projektit për ndërtimin ...

Më shumë...

Për shkak të punimeve do të mbesin disa lokalitete te komunës së Kastriotit pa furnizim me energji elektrike

 KEDS njofton qytetaret e komunës së Kastriotit se për shkak të punimeve, do të ketë ndërprerje te furnizimit me energji elektrike në disa lokalitete.     Gjatë kohës sa do të zgjasin punimet pa furnizim me energji elektrike do të mbesin fshatrat: Lajthishtë, Hamidi, Bivolak, Grabovc i Epërm dhe i ...

Më shumë...

Doli nga shtypi nr. 29 i revistës letrare Fjalë e valë

Shoqata e Shkrimtarëve e Mitrovicës “Jakup Ceraja”, me përkrahjen financiare të Komunës së Mitrovicës dhe të Ministrisë për Kulturë, Rini dhe Sport të Republikës së Kosovës, nxori këto ditë numrin e 29 të revistës letrare Fjalë e valë. Kjo revistë botohet vazhdimisht që nga viti 2002. Në 230 faqet e ...

Më shumë...

Kryetari i Deçanit takon drejtorin regjional të ujësjellësit Hidrodrini

Të martën kryetari i komunës së Deçanit z. Rasim Selmanaj së bashku me drejtorin e Urbanizmit z.Ramë Melaj është takuar me drejtorin regjional të ujësjellësit Hidrodrini z.Agron Tigani, dhe me z. Rasim Maloku, në takim është biseduar rreth përmasimit të sistemit të ujësjellësit në fshatrat e Deçanit si dhe ndërtimi ...

Më shumë...

Furnizohen me ujë të pijshëm tri fshatra në veri të Mitrovicës

“Qeveria e Kosovës është e përkushtuar që sa më parë të zgjidh problemet e qytetarëve të Kosovës, sidomos ato që kanë të bëjnë me kushtet elementare për jetë siç është uji i pijes“, kështu ka deklaruar zëvendësministrja e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Besa Zogaj – Gashi, e cila ka vizituar  ...

Më shumë...

Kosova do ta kujtojë Eksodin e vitit 1999

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, priti një delegacion nga shoqata “Eksodi 99”, të drejtuar nga kryetari Ali Topalli, me të cilët bisedoi rreth aktiviteteve dhe organizimeve që bënë kjo shoqatë, në përkujtim të eksodit të shqiptarëve në vitin 1999. Ministri Kujtim Shala u shpreh se ky eksod ...

Më shumë...

U dha edhe një parcelë për shfrytëzim në Zonën Industriale IMG në Suharekë

Kryetari i Komunës së Suharekës, z.Sali Asllanaj dhe afaristi Jeton Zogaj, nga fshati Samadraxhë, kanë nënshkruar të martën kontratën për dhënie në shfrytëzim afatgjatë të pronës së paluajtshme të Komunës. Sipas kësaj  kontrate, parcela që do të jepet në shfrytëzim afatgjatë është në Zonën Industriale në Shirokë, ndërsa në të ...

Më shumë...

FSK merr në menaxhim situatën në zonën e incidentit në Ushtrimi Fushor “Veprimi i Shpejtë 7” në Mitrovicë

Ushtrimi Fushor  “Veprimi i Shpejtë 7” në Mitrovicë po vazhdon, pas lokalizimit të zjarrit nga ana e zjarrfikësve, Qendra Operative, u njoftua se në objekt të fabrikës vërehen pesë persona të cilët kërkojnë ndihmë. Ekipet përkatëse emergjente kanë reaguar menjëherë, për t’u ofruar ndihmë. Katër  prej këtyre të lënduarve  ndihma ...

Më shumë...

Kryetari Vehapi priti në takim kryeshefin ekzekutiv të AME-së Fadil Kodra

Gjatë ditës së martë, kryetari i Komunës së Rahovecit z.Idriz Vehapi, ka pritur në  takim z. Fadil Kodra, kryeshef ekzekutiv nga  Agjencioni i Menaxhimit Emergjent, në takim prezent ishte edhe z.Bislim Morina, drejtori i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim. Në takim u bisedua për ndërtimin e objektit të zjarrfikësve njësia ...

Më shumë...

Zyrtar nga UNDP u pritën në takim nga kryetari Idriz Vehapi

Të martën, kryetari i Komunës së Rahovecit z.Idriz Vehapi, ka pritur në takim zyrtar nga UNDP-ja, në këtë takim u bisedua për projektin “Ngritjen e Besimit përmes  Mbrojtjes  Kulturore në Kosovë”. Alexandra Meierhans, zyrtare në UNDP tha se jemi këtu që të ju informojmë në lidhje me projektin i cili ...

Më shumë...

Nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e rrugëve lokale në Studençan

Së shpejti do të fillon realizimi i projektit: “Ndërtimi i rrugëve lokale “Kroi i Gurorit” dhe “Bregu i Diellit” në fshatin  Studençan. Ky projekt do të realizohet falë marrëveshjes  së mirëkuptimit për bashkëfinancim të nënshkruar të martën në mes të kryetarit të Komunës së Suharekës z.Sali Asllanaj dhe Kompanisë “Celi  ...

Më shumë...