MIT
kek
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
Fillimi / Institucionet (faqe 511)

Institucionet

Kryeministri Mustafa: Kosova e meriton të jetë anëtare e UEFA-s dhe FIFA-s

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka pritur sot në takim zyrtarët e dy organizatave më të mëdha të futbollit në botë, UEFA-s dhe FIFA-s, të cilët po vizitojnë Kosovën. Gjatë takimit me Senesh Erzik, kryetar i Asociacioneve të FIFA-s, Peter Gilleron, kryetar i FF-së së Zvicrës, që përfaqësojnë ...

Më shumë...

Në organizim të OSBE-së u nënshkrua projekti për bashkëpunimin mes 6 komunave

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, Misioni në Kosovë (OSBE),  më, 13.4.2016, në lokalet e  Hotelit Swiss Diamond, në Prishtinë ka organizuar Ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Deklaratës së përbashkët për të promovuar dialogun ndërmjet komuniteteve në komunat e Prishtinës, Graçanicës, Lipjanit, Shtimes, Fushë Kosovës dhe Kastriotit. Në këtë ...

Më shumë...

Komuna e Mitrovicës, filloi shpërndarjen e shujtave në shkollat fillore

Mbi 6000  nxënës të klasave I – V do të marrin kiflet, që kanë nisur të shpërndahen nga dita e martë në të gjitha shkollat fillore të Komunës së Mitrovicës Drejtoria e Arsimit, ka filluar  shpërndarjen e shujtave nëpër shkolla të ciklit fillor, duke ndarë fillimisht kifle për të gjithë ...

Më shumë...

Dezinsektimi selektiv, në komunën e Malishevës fillon me 20 prill

Shtabi lokal për parandalimin e Etheve Hemorragjike Krime Kongo në komunën e Malishevës, pas takimit me operatorin që do të kryej dezinsektimin selektiv, u dakorduan që dezinsektimi selektiv të filloj nga data 20.04.2016, sipas këtij plani dinamik: Më 20.04.2016- Carrallukë, 2 ditë. Më 22.04.2016- Lladrovc, 1 ditë. Më 23.04.2016- Senik, ...

Më shumë...

Filloi asfaltimi i rrugëve në Guncat  

Në kuadër të rregullimit të infrastrukturës në fshatrat e Komunës së Malishevës,  ka filluar asfaltimi i disa rrugëve në fshatin Guncat. Për këtë qëllim, nënkryetari i Komunës së Malishevës, z.Rexhep Mazreku, i shoqëruar nga drejtori i shërbimeve publike, z.Milazim Morina dhe ai i inspektoratit, z.Fadil Shala, e kanë vizituar Guncatin, ...

Më shumë...

Efikasitet i lartë në kryerjen e shërbimeve, pritet rritje e buxhetit për shpronësimet

Drejtoria për Pronë, Gjeodezi dhe Kadastër në Ferizaj, gjatë këtij tre mujori ka treguar një efikasitet të lartë në kryerjen e lëndëve në sektorët që i mbulon. Gjatë një raportimi, drejtuesit e kësaj drejtorie kanë bërë të ditur se bazuar në shifra, në sektorin e gjeodezisë gjatë kësaj periudhe ka ...

Më shumë...

Në Ferizaj filloi realizimi i projekteve të para të këtij viti

Këtë të mërkurë, ka filluar realizimi i projektit të kanalizimit në rrugën “Isa Boletini” në Ferizaj. Për të parë punimet nga afër në këtë rrugë doli edhe drejtori i infrastrukturës, Gafurr Ilazi. Ai tha se ky projekt ka një rëndësi shumë të madhe për banorët e kësaj pjesë të qytetit. ...

Më shumë...

Zogaj- Gashi priti kreun e Zyrës për Ballkanin për Asistencë Emil Vasilev

“Ne jemi duke u përkushtuar që sektorin e energjisë ta stabilizojmë njëkohësisht fuqizojmë me gjenerimin e kapaciteteve të reja si dhe rehabilitimin e atyre ekzistuese”, kështu ka deklaruar zëvendësministrja e Zhvillimit Ekonomik Besa -Zogaj –Gashi, gjatë një takimi me Drejtorin e Zyrës për Ballkanin për Asistencë Emil Vasilev në kuadër ...

Më shumë...

Rinovohet Stadiumi i Deçanit

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar sot një Memorandum Bashkëpunimit me Komunën e Deçanit, nëpërmjet të cilit, investon 350 mijë euro për Renovimin e Stadiumit të Qytetit të Deçanit. Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala u shpreh se me këtë memorandum ndihmohet infrastruktura e sportit të ...

Më shumë...

Java e Bibliotekës në Kosovë afirmon kulturën shqiptare

Në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, filloi edicioni i sivjetshëm “Java e Bibliotekës në Kosovë”, aktivitet ky tashmë tradicional, dhe që është përfshirë në kuadër të Kalendarit të Përbashkët Kulturor që realizohet mes ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës dhe asaj të Shqipërisë. Në ceremoninë zyrtare të ...

Më shumë...

Ministri Zharku, priti delegacionin e BERZH-it

Ministri i Infrastrukturës, z. Lutfi Zharku, priti sot në Prishtinë delegacionin e BERZH-it, të udhëhequr nga drejtori për Ballkanin Perëndimor, z. Holger Muent. Në këtë takim u diskutua për projektet në sferën e infrastrukturës, me theks të veçantë për linjën hekurudhore 10, pastaj për rrugët hyrëse e dalëse në Prizren, ...

Më shumë...

Ministri Zharku dhe kryetari i Besianës nënshkruan Memorandum mirëkuptimit

Në vazhdën e aktiviteteve, që kanë për qëllim zhvillimin e rrjetit të infrastrukturës në vend, ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe kryetari i Komunës së Besianës, nënshkruan në Prishtinë Memorandumin e mirëkuptimit për financimin e projekteve infrastrukturore në komunën e Besianës, me të cilin njëkohësisht përcaktohen edhe obligimet e Ministrisë ...

Më shumë...

Deçani pritet që vitin e ardhshëm garat e sportit t’i zhvillojë në terrenin e vet  sportiv

Nënshkrimi i Memorandumit  mes kryetarit të komunës së Deçanit z.Rasim Selmanaj dhe Ministrit të Kulturës Rinis dhe Sportit z.Kujtim Shala, në vlerë prej 350.000 euro  lë për të kuptuar se projektet e nisura  më herët  për ndërtimin e  Palestrës  Sportive dhe Stadiumin e futbollit në qytetin e Deçanit  do të ...

Më shumë...

Do të merren masa në parandalimin e etheve hemorragjike

Shtabi komunal në Suharekë për parandalimin e etheve hemorragjike të njohura si “Krime kongo”, sot ka mbajtur takimin e parë, ku ka diskutuar për marrjen e masave ndaj kësaj epidemie. Kryetari i Komunës së Suharekës, z. Sali Asllanaj, ka kërkuar nga anëtarët e shtabit që të fillohet menjëherë me masat ...

Më shumë...

Në Rakinicë të Skenderajt po ndërtohet rezervuari i ujit të pijshëm

Në kuadër të fillimit të realizimit të projektit për shtrirjen e rrjetit të ujësjellësit për 12 fshatra të komunës së Skenderajt, në fshatin Rakinicë tashmë po ndërtohet rezervari i ujit i cili do të mundësojë furnizimin me ujë të banorëve të fshatrave përreth. Për të parë nga afër punët që ...

Më shumë...

Tushila e Skenderajt së shpejti do të bëhet me rrjet të ujësjellësit

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura sot ka monitoruar nga afër punët në ndërtimin e rrjetit të ujësjellësit në fshatin Tushilë të Skenderajt. Ai u shpreh i kënaqur më punët fillestare që po bëhen në këtë projekt. Shtrirja e rrjetit të ujësjellësit në Tushilë po realizohet në kuadër të ...

Më shumë...