kek
MIT
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
Fillimi / Institucionet (faqe 532)

Institucionet

17 vjet nga Masakra e Belegut të Deçanit  

Në 17 vjetorin e masakrës së fshatit Beleg të komunës së Deçanit, në të cilën forcat ushtarake dhe para ushtarake serbe me 29 dhe 30 mars të vitit 1999, patën vrarë dhe masakruar 46 dëshmorë dhe martirë të këtij fshati dhe fshatrave tjera të Komunës së Deçanit, është shënuar kjo ...

Më shumë...

Komuna e Shtimes përfituese e grantit prej 62,400 € nga DEMOS-i  

Në kuadër të Programit të Decentralizimit dhe Përkrahjes Komunave ( DEMOS ), i financuar nga Qeveria Zvicerane dhe në zbatim nga Helvetas Suiss Inteckooperation, Fondacion Zvicera për Zhvillim dhe Bashkëpunim, përfaqësuar nga z. Norbert Pijls, Menaxher i projektit DEMOS dhe Komunës së Shtimes, përfaqësuar nga Kryetari  z. Naim Ismajli, më ...

Më shumë...

Në Izbicë të Skenderajt u shënua Dita e Martirëve dhe u përkujtua 17 vjetori i Masakrës së Izbicës

Në këtë tubim përkujtimor të pranishmëve ju drejtuan Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës Kadri Veseli, vëllai i Komandant Legjendar Adem Jashari, Rifat Jashari, Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura, përfaqësuesi i familjeve të personave të pagjetur Bajram Qerkini dhe Xhavit Jashari në emër të shoqatave të dala ...

Më shumë...

Nënkryetari i Skenderajt Fadil Nura bëri homazhe për dëshmorin Beqir Meha

Në 17 vjetorin e rënies së dëshmorit Beqir Meha, nënkryetari i komunës së Skenderajt Fadil Nura i shoqëruar nga Kryesuesi i Kuvendit Ismet Salihu, udhëheqës të shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së dhe familjarë, bëri homazhe dhe vendosi lule pranë lapidarit të dëshmorit në Çubrel, në vendin e rënies ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Tërpezë, Tërpezë e Poshtme dhe Shkarashnik  

Njoftohen banorët e Tërpezës, Tërpezës së Poshtme dhe Shkarashnikut, se repelimi i kafshëve në këto  vendbanime, do të bëhet të mërkurën më 30 mars 2016. Repelimi i kafshëve, bëhet në kuadër të luftimit dhe parandalimit të etheve hemorragjike krime kongo, prandaj luten të gjithë ata që kanë kafshë shtëpiake, kafshët ...

Më shumë...

Komiteti për Komunitete në Malishevë mbajti mbledhjen e radhës

Komiteti për Komunitete, organ i obliguar i Kuvendit të Komunës së Malishevës, i drejtuar nga kryesuesi, z.Labinot Gashi, ka mbajtur mbledhjen e radhës, ku janë diskutuar raporti i punës për vitin e kaluar dhe plani i punës së Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB) për vitin 2016, si dhe ...

Më shumë...

Debatohet studimi i fizibilitetit për zonën qendër në Ferizaj

Prezantimi i studimit të fizibilitetit për zonën qendër të qytetit të Ferizajt ka përballur të martën në një debat përfaqësuesit e firmës kontraktuese INSI, drejtuesit e pushtetit lokal dhe qytetarët. Këta të fundit, nuk kanë mundur të pajtohen me qasjen e firmës kontraktuese që përmes projekteve të prezantuara në studim ...

Më shumë...

KPF në Ferizaj diskutoi për një varg çështjesh

Kryesuesi i Kuvendit të Komunës së Ferizajt, Faruk Guri, bëri hapjen mbledhje së KPF-së si dhe bëri të ditur edhe pikat e rendit të ditës që u diskutuan në këtë mbledhje. Fillimisht drejtori për Urbanizëm dhe Mjedis Faik Grainca paraqiti propozimin për  një plotësim të vendimit për hartimin e hartës ...

Më shumë...

Ministri Shala priti drejtuesit e Shoqatës së Producentëve të Kosovës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka pritur sot në një takim Blerta Bashollin, kryetare e Shoqatës së Producentëve të Kosovës, të shoqëruar nga Shkumbin Istrefi dhe Fatmir Spahiu. Drejtuesit e kësaj shoqate e njoftuan ministrin Shala me qëllimet dhe objektivat e kësaj shoqate, dhe u shprehën se ...

Më shumë...

Lëshohen për qarkullim dy shiritat e rrugës Kaçanik-Hani i Elezit

Ju njoftojmë se rruga nacionale N2 Kaçanik-Hani i Elezit, tashmë është e lirë për qarkullimin e automateve. Për shkak të shembjeve të vazhdueshme të gurëve dhe dheut, tash e disa ditë kjo rrugë ishte e kalueshme vetëm në njërin shirit. Mirëpo, Ministria e Infrastrukturës, gjegjësisht Departamenti i Menaxhimit të Rrugëve, ...

Më shumë...

Fshati Vitak përkujtoi dëshmorët dhe martirët

Fshati Vitak i komunës së Skenderajt ka përkujtuar dëshmorët dhe martirët e rënë gjatë luftës në Kosovë. Përveç një tubimi përkujtimor me këtë rast u bë edhe përurimi i lapidarit të ndërtuar kushtuar të rënëve të fshatit. Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura në fjalën e tij të mbajtur ...

Më shumë...

U përkujtua dëshmori Ilir Lushtaku në 17 vjetorin e rënies

Dëshmori Ilir Kushtaku i rënë më 26 mars 1999 u përkujtua me aktivitet përkujtimore, kulturore e sportive. Një delegacion i Komunës së Skenderajt i udhëhequr nga Nënkryetari Fadil Nura, nxënës dhe mësimdhënës të shkollës “Ilir Lushtaku”, sportistë veteranë, bashkëluftëtarë dhe familjarë të dëshmorit, bënë homazhe pranë varrit të tij. Ndërsa ...

Më shumë...

Përfaqësuesit e minatorëve pensionistë sërish kërkuan mbështetjen e kryetarit Bahtiri

Kryetar i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, priti përfaqësuesit  e Sindikatës së Pavarur të Pensionistëve të Parakohshëm të Trepçës,  me në krye Ramadan Ademin, të cilët kërkuan nga kryetari Bahtiri mbështetje për realizimin e synimeve të tyre në lidhje me  nivelizimin e pensioneve. Kryetari Bahtiri, u premtoi ish-minatorëve, tani pensionistë ...

Më shumë...

Drejtuesit e komunës së Mitrovicës biseduan edhe me banorët e Zhabarit e të Koshtovës  

Fshatrat Zhabar dhe Koshtovë, përgjatë magjistrales së Ibrit, kanë qenë vendtakimet e radhës me qytetarë,  që gjatë ditëve të pushimit i kanë mbajtur drejtuesit e komunës së Mitrovicës. Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, i shoqëruar nga drejtorët Jeton Ujkani e Besnik Beka, takimin e parë e kanë mbajtur ...

Më shumë...

Njoftim për shënimin e 17-vjetorit të rënies së Dëshmorëve dhe Martirëve të fshatit Opterushë dhe Pastaselë të Rahovecit

Komuna Rahovec

Me rastin e shënimit të  17-vjetorit të rënies së Dëshmorëve dhe Martirëve të fshatin Opterushë  të Komunës së Rahovecit, do të organizohet tubim përkujtimor. Tubimi përkujtimor do të mbahet me datë 30 mars 2016, me fillim në ora 12:00, tek varrezat e Dëshmorëve dhe Martirëve të fshatit Opterushë. Po ashtu ...

Më shumë...

Përkujtohet Lufta dhe sakrifica e familjes Rama dhe martirëve Halimi

Kryetari i komunë së Kastriotit së bashku me ekzekutivin komunal dhe shoqatat të dala nga lufta, veteran, invalid e qytetarë të shumtë, bënë homazhe dhe vendosen kurora lule të lapidari i Familjes Rama. Në fjalë rasti Kryetari Gashi para te pranishmëve shprehet : ”Vlerësoj larte kontributin e familjes për lirin ...

Më shumë...