Fillimi / Institucionet (faqe 610)

Institucionet

Në prag të 16 Qershorit, filluan të realizohen disa projekte në Malishevë

Në vigjilje të 16 Qershorit, Ditës së Çlirimit dhe Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Malishevës, kanë filluar punimet në realizimin e dy projekteve me rëndësi, si dhe një projekt ka përfunduar. Po ashtu gjatë ditës së sotme, po shënohen edhe një varg aktivitetesh, siç janë përkujtime dhe shënime të ...

Më shumë...

Ministri  Zharku priti në takim kryetarin e këshillit të rinisë evropiane të Kosovës

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, priti sot në takim kryetarin e Rinisë Evropiane të Kosovës, Avdullah Hasani me bashkëpunëtorë. Në këtë takim ministri Zharku dhe Hasani biseduan për bashkëpunimin e mëtutjeshëm në mes të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Këshillit të Rinisë Evropiane të Kosovës. Gjatë bashkëbisedimit, Hasani e njoftoi ministrin ...

Më shumë...

Gara në atletikë për ditën e çlirimit të komunës së Shtimes

Me shumë aktivitete të ndryshme, sot Komuna e Shtimes dinjitetshëm e shënoi 12 Qershorin – Ditën e Çlirimit të Komunës së Shtimes. Një ngjarje që bëri bujë të tillë ishte edhe Gara në Atletikë e organizuar për gjashtë kategori: Nxënës të shkollave fillore, nxënës të shkollave të mesme, atletë pionier, ...

Më shumë...

Mjekët amerikanë vizitojnë punktet shëndetësore dhe dhurojnë barëra

Një grup i mjekëve nga Lilburni i Amerikës, qytet ky i binjakëzuar me Suharekën, po qëndrojnë në këtë komunë dhe gjatë kësaj kohe ata po vizitojnë punktet shëndetësore, QKMF-në në Suharekë dhe Qendrat e mjekësisë familjare në fshatra. Në mesin e mjekësve ka specialist të fushave të mjekësisë si internist, ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Drenoc

Njoftohen banorët e  Drenocit të komunës së Malishevës, se të mërkurën më 15 qershor 2016, do të bëhet repelimi i kafshëve. Ky është cikli i tretë i repelimit të kafshëve, në kuadër të zbatimit të strategjisë për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK). Me këtë rast luten ...

Më shumë...

Agjenda për ditën e çlirimit në komunën e Klinës

Në ditën e çlirimit të komunës së Klinës do të zhvillohen këto aktivitete: 17 QERSHOR 2016 10:45 – Ngritja e Flamurit kombëtar dhe Shtetëror para ndërtesës së administratës 10:50 – Homazhe te sheshi “ Mujë Krasniqi” 11:00 – Seanca Solemne në sallën e Asamblesë 11:30 – Homazhe te varrezat e ...

Më shumë...

Përurohet çerdhja e re në Ferizaj

Këtë të martë është bërë përurimi i çerdhes së re në qytetin e Ferizajt, investim ky i Bashkimit Evropian. Në përurimin  e kësaj çerdheje merrnin pjesë zyrtarë të Bashkimit Evropian, drejtues të Qeverisë së Republikës së Kosovës, kryetari i komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, deputete të Parlamentit të Republikës së ...

Më shumë...

Është rishpallur tenderi për spitalin e Ferizajt

Ministria e Shëndetësisë ka shpallur sërish tenderin për ndërtimin e spitalit regjional të Ferizajt, i cili do të ndërtohet gjatë tre viteve të ardhshme, afër Parkut të Lirisë, lokacion ky i caktuar nga Kuvendi i Komunës së Ferizajt. Spitali i ri do t’i ketë 250 shtretër dhe, sipas parallogarisë së ...

Më shumë...

Ministri Yagcilar u takua me komisionerën për mbikëqyrjen e shërbimit civil në Shqipëri

Ministri i Ministrisë së Administratës Publike Mahir Yagcilar, priti komisionerën e shërbimit civil të Republikës së Shqipërisë Pranvera Strakoshen (me bashkëpunëtorë) të shoqëruar nga ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi. Në këtë takim ishte prezent edhe kryetari i Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës të Kosovës Lulzim Alijaj. Gjatë ...

Më shumë...

Besiana me Palestër Sportive në vlerë prej 2 milion e 500 mijë eurosh

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar sot një memorandum bashkëpunimi me Komunën e Besianës, qëllimi i të cilit është mbështetja financiare për projektin: “Ndërtimi i Palestrës Sportive në Komunën e Besianës”, projekt ky në vlerë prej 2 milion e 500 mijë eurosh dhe sipas projeksioneve buxhetore do të ...

Më shumë...

Vazhdon dezinfektimi dhe dezinsektimin i objekteve publike në Deçan  

Ekipi i cili ishte certifikuar nga Grupin Shumëkombësh Perëndim  (MNBG-Ë)  për dezinfektim  dhe dezinsektimin   të objekteve publike të komunës së Deçanit, është duke kryer punët më sukses në këtë drejtim. Ata sot kanë bërë dezinfektimin e Muzeut të qytetit në Deçan i cili ka të ekspozuara mbi 300 eksponate. Për ...

Më shumë...

Agjenda e aktiviteteve me rastin e shënimit të 18 qershorit – dita e çlirimit të Skenderajt

Me rastin e shënimit të 18 qershorit ditës së çlirimit të komunës së Skenderajt, do të organizohen një varg aktivitetesh. 17/06/2016 – Ora 16:00;  Shfaqet Komedia „Fakiri i Madh“  nga Teatri i Qytetit “ Kaqurrela“. Vendi:   Qendra e Kulturës: ’’Hasan Prishtina“ në Skenderaj 18/06/2016 – Ora 09:00; Homazhe pranë shtatores së Komandantit ...

Më shumë...

Çdo gjë gati për shënimin e 16 Qershorit në Malishevë

Këshilli Organizativ për shënimin e 16 Qershorit – Ditës së Çlirimit dhe Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Malishevës, i drejtuar nga kryetari Ragip Begaj, ka mbajtur sot mbledhjen e fundit të saj, në kuadër të përgatitjeve për shënimin e 16 Qershorit. Këshilli Organizativ, ka vlerësuar se çdo gjë është ...

Më shumë...

Deçani nderon dëshmorët

Të martën me 14 qershor në ora 11:00 në Gllogjan të komunës së Deçanit mbahen homazhe për dëshmorin Armend Kukleci, ndërsa në ora 11:15 në Prejlep nderohen dëshmorët Blerim dhe Gazmend Lokaj.‪

Më shumë...

Shkolla fillore  “Abedin Rexha-Sandokani” ka kremtuar  90 vjetorin e themelimit të saj

Shkolla fillore  “Abedin Rexha-Sandokani” ka kremtuar  90 vjetorin e themelimit të saj. Në një ceremoni festive të organizuar më këtë rast ka marrë pjesë edhe Presidenti i Republikës së Kosovës z. Hashim Thaçi. Ai  para veteranëve të arsimit, nxënësve dhe mësimdhënësve, si dhe para udhëheqësve shtetërorë e lokalë ka lavdëruar ...

Më shumë...

U mbajt mbledhja e radhës e Bordit të drejtorëve në Mitrovicë

Nën udhëheqjen e kryetarit të komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, është mbajtur mbledhja e radhës e Bordit të drejtorëve, ku tema diskutimi ishin Inkasimi i të hyrave vetanake për periodën Janar-Maj 2016; Qarkoja e brendshme buxhetore Komunale; Hapësirat e Hapura Publike-menaxhimi i tyre në bazë të Lejes; Sanksionimi me revokim ...

Më shumë...