Limak Kosovo
Fillimi / Institucionet (faqe 583)

Institucionet

Drejtorët e shkollave të pakënaqur me furnizimin me libra në shkolla

Në mbledhjen e Aktivit të Drejtorëve të thirrur nga Drejtoria e Arsimit dhe Edukimit në Malishevë,  e cila u mbajt në javën e tretë të fillimit të vitit shkollor. Drejtori i Arsimit, Avdi Morina pasqyroj angazhimet e Qeverisë Komunale dhe të Drejtorisë së Arsimit për ditët e para të punës ...

Më shumë...

Të premten në Malishevë shënohet dita e Rinisë

Më 23 shtator, në Malishevë, Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në bashkëpunim me Qendrën e Rinisë, mbështetur nga Departamenti i Rinisë pranë MKRS-së, organizojnë aktivitete rinore dhe kulturore për nder të Ditës së Rinisë, ka njoftuar zyrtari komunal për rini, Mehdi Krasniqi. Me këtë rast, Krasniqi, i fton të ...

Më shumë...

Megan DiGirolamo, nderohet për punën e saj në arsimin malishevas

Megan DiGirolamo, është anëtare e misionit diplomatik të paqes nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe si vullnetare, për disa vite ka shërbyer në shkollën e fshatit Panorc, duke ju mësuar gjuhën angleze, nxënësve të kësaj shkolle. Ajo këto ditë e përfundoi mision e saj dhe për këtë qëllim, Drejtoria ...

Më shumë...

Mbahet takimi me qytetarët për Buxhetin Komunal të Klinës për vitet 2017-2019

Është mbajtur takimi me publikun i paralajmëruar në afat sipas ligjit, me një pjesëmarrje të kënaqshme, që është udhëhequr nga Kryesuesi i Kuvendit Komunal të Klinës, Haxhi Ibishi. Ky takim është organizuar për të debatuar rreth Buxhetit Komunal të Klinës për vitin 2017-2019. Kryesuesi Ibishi, tha se pret debat gjithëpërfshirës ...

Më shumë...

Deçani organizon dy takime lidhur më planifikimin Buxhetor të vitit 2017

E organizuar nga Kryesuesi i Asamblesë Komunale të Deçanit, z.Jashar Dobraj, në bashkëpunim më Drejtorin Komunale për Buxhet dhe Financa dhe anëtarët e KPF-së, është organizuara takim për planifikimin buxhetor të vitit 2017, në sektorin e shëndetësisë  ku i pranishëm ishte edhe Drejtori i Shëndetësisë z.Ibrahim Selmonaj, drejtori i QKMF-së  ...

Më shumë...

Ministri Yagcilar vizitoi punimet në ndërtesën e e re të Universitetit të Mitrovicës

Ministri i Ministrisë së Administratës Publike, Mahir Yagcilar me bashkëpunëtorë, i shoqëruar nga rektori i Universitetit të Mitrovicës “Isa Boletini”, Prof. Asoc. Dr. Alush Musaj, vizitoi vend punishten e ndërtesave të reja të Universitetit të Mitrovicës. Me këtë rast, ministri Yagcilar për së afërmi u njoftua me punën e bërë ...

Më shumë...

Ministri Shala priti drejtuesit e FFK-së dhe të tifozëve “Dardanët”

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka pritur në takim drejtuesit e FFK-së, të kryesuar nga Fadil Vokrri si dhe drejtuesit e tifozëve të Kombëtares së Kosovës, “Dardanët”. Në takim u diskutua rreth përgatitjeve për organizimin e ndeshjes në futboll, që do të zhvillojë Kosova kundër Kroacisë, në ...

Më shumë...

Ministri Shala: Investime të rëndësishme në Pejë

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, na vazhdën e vizitave nëpër komuna të ndryshme të Kosovës, të cilat për qëllim kanë inspektimin e investimeve kapitale që zhvillon MKRS-ja, ka vizituar Komunën e Pejës, ku së bashku me kryetarin Gazmend Muhaxheri, ka parë nga afër punimet që po bëhen ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri priti ambasadorin e Hungarisë në Prishtinë, Laszlo Markusz

Kryetari i komunës, Agim Bahtiri ka pritur në kabinetin e tij ambasadorin e Hungarisë në Prishtinë, Laszlo Markusz, me të cilin ka biseduar për gjendjen e përgjithshme në Mitrovicë dhe mundësitë e bashkëpunimit të bizneseve të komunës së Mitrovicës me ato nga Hungaria. Kryetari Bahtiri i tha ambasadorit Markusz se ...

Më shumë...

U mbajt një shqyrtim publik për vlerësimin e rreziqeve

Organizuar nga OSBE dhe Drejtoria për Urbanizëm, sot në Malishevë, u mbajt një shqyrtim publik i Planit Zhvillimor Komunal, me theks të veçantë për aspektin e vlerësimit të rreziqeve. Në këtë shqyrtim publik, morën pjesë kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, zyrtarë komunal nga Drejtoria e Urbanizmit, Drejtoria për ...

Më shumë...

Nisin punimet në asfaltimin e rrugës “Osman Krasniqi” në Klinë

Një tjetër projekt infrastrukturor po realizohet në qytetin e Klinës. Të hënën, kanë nisur punimet në asfaltimin e rrugës “Osman Krasniqi”. Kjo rrugë deri tash ka qenë në gjendje të keqe dhe me asfaltimin e saj krijohen lehtësi në lëvizjen e shumë qytetarëve, në veçanti të 15 familjeve në lagjen ...

Më shumë...

Po asfaltohet rruga Leshan i Vogël-Shirokë

Komuna e Suharekës vazhdon të jetë e përkushtuar në rregullimin e infrastrukturës rrugore. Rruga që lidhë Leshanin e Vogël me Shirokën është rrugë e shumë kërkuar nga banorët e kësaj ane, e cila tash e tutje do të lehtësojë në masë të madhe qarkullimin e tyre. Projekte të tilla do ...

Më shumë...

Shërbim i ri për qytetarë, që të propozojnë asetet e Trashëgimisë Kulturore

Në kuadër të evidentimit, plotësimit dhe pasurimit të vazhdueshëm të Trashëgimisë Kulturore të Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, përmes shërbimit të Databazës së Trashëgimisë Kulturore të Kosovës, tash e tutje qytetarëve të vendit ua mundëson t’i propozojnë vetë asetet e trashëgimisë kulturore për ruajtje. Më poshtë, të interesuarit ...

Më shumë...

Kompleksi i vëllezërve Gërvalla, vitin e ardhshëm shtëpi muze

Në kuadër të vizitave, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka vizituar edhe Komunën e Deçanit, për të inspektuar investimet kapitale të MKRS-së në këtë komunë. I shoqëruar nga kryetari i kësaj komune, Rasim Selmanaj, ministri ka parë nga afër punimet që po zhvillohen në Sallën e Sporteve ...

Më shumë...

Kryetari Selmanaj priti në takim ministrin Shala

Kryetari i komunës së Deçanit z.Rasim Selmanaj, nënkryetari z.Sami Cacaj dhe bashkëpunëtor të tjerë, bashkë më Ministrin e Kulturës Rinis dhe Sportit z.Kujtim Shala, kanë bërë inspektimin e punimeve në Palestrën Sportive ,,Ruzhdi Ramosaj,, në Isniq të Deçanit si dhe shtëpinë –muze të Vëllezërve Gërvalla në Dubovikë. Kryetari Selmanaj, u ...

Më shumë...

Në Skenderaj u hap “Panairi i produkteve bujqësore dhe artizanateve Skenderaj 2016”

Është hapur në Skenderaj “Panairi i produkteve bujqësore dhe artizananateve Skenderaj 2016”, aktivitet ky tashmë tradicional i organizuar nga Shoqata e grave  “Okarina e Runikut”, përkrahur nga Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe Komuna e Skenderajt. Panairi, ka mbledhur gra fermere nga regjioni i Mitrovicës si dhe gra ...

Më shumë...