Limak Kosovo
Fillimi / Institucionet (faqe 585)

Institucionet

KK i Malishevës, miratoi Kornizën Afatmesme Buxhetore

Kuvendi i Komunës së Malishevës, nën drejtimin e kryesuesit Aziz Thaçi, ka mbajtur të enjten mbledhjen e gjashtë të rregullt. Në mesin e shumë shqyrtimeve dhe marrjes së disa vendimeve, KK i Malishevës, ka miratuar edhe Kornizën Afatmesme Buxhetore 2017-2019, me disa propozime të dhëna nga ana e anëtarëve të ...

Më shumë...

Komandanti i KFOR-it Italian vizitoi Komunën e Klinës

Kryetari i komunës së Klinës, z. Sokol Bashota e ka pritur për një vizitë Komandantin e KFOR-it, MNBG-West-Peja, kolonel Giagheddu Giovanni, duke uruar për mandatin e ri dhe që të ketë suksese në karrierën e tij. Gjatë këtij takimi kryetari Bashota e ka njoftuar kolonelin Giovanni rreth zhvillimeve dhe të ...

Më shumë...

Ministri Yagcilar u nënshkrua në librin e zisë për nderë të viktimave në Stamboll

Ministri i Ministrisë së Administratës Publike, z. Mahir Yagcilar, është nënshkruar, sot, në Librin e Zisë, që është hapur nga Ambasada e Republikës së Turqisë në Prishtinë, për nder të viktimave nga sulmet terroriste, që ndodhën dy ditë më parë në aeroportin “Ataturk” të Stambollit. Me këtë rast, ministri Yagcilar, ...

Më shumë...

Në Suharekë mbahet Asambleja e VI (gjashtë) e rregullt për vitin 2016

Mbledhja e gjashtë e asamblesë komunale në Suharekë në rend dite kishte 5 pika, kurse në rend dite ju shtua edhe një pikë “Debat për kthimin e serbeve në Mushtish” të cilën e propozoj Arjan Zenelaj asamblist nga radhët e AAK-së, asamblistët votuan pro kësaj pike dhe hyri ne rend ...

Më shumë...

Në Suharekë u mbajt takimi javor i koordinimit lokal për siguri

Situatë e qetë dhe stabile është vlerësua gjendja e sigurisë në Komunën e Suharekës në takimin e koordinimit lokal të sigurisë. Komandanti i stacionit policor në Suharekë, kapiten Milazim Lumi, gjatë raportimit për gjendjen e sigurisë ka thënë se gjatë javës kanë ndodhur këto raste: 2 zjarr vënie, 1 dhunë ...

Më shumë...

Kryetari Asllanaj, priti në takim Kryetaren e ShKA “Jehona Shqiptare”

Kryetari i Komunës së Suharekës z.Sali Asllanaj, priti në takim Kryetaren e Shoqatës Kulturore Artistike “Jehona Shqiptare” Znj.Zamira Korançe me të cilën bisedoj rreth bashkëpunimit mes Komunës së Suharekës dhe Shoqatës për manifestime kulturore dhe spektakle të ndryshme. Kryetari Asllanaj falënderoj Kryetaren e shoqatës znj.Korançe për gatishmërinë e bashkëpunimit dhe ...

Më shumë...

Stavileci prezanton projektet strategjike para diplomatëve të huaj

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci ka zhvilluar një takim pune me ambasadorë dhe  përfaqësues të ambasadave të Quint-it dhe vendeve tjera të akredituara në Prishtinë si dhe përfaqësues të Zyrës së BE-së, me ç’rast ka prezantuar orientimet strategjike të Ministrisë që drejton dhe projektet më të rëndësishme, duke falënderuar ...

Më shumë...

Mbahet mbledhja e 33-të e Kuvendit Komunal në Mitrovicë

Nën drejtimin e kryesuesit, Bislim Imeri  dhe në prani të kryetarit të Komunës, Agim Bahtiri  dhe  bashkëpunëtorëve të tij, është mbajtur mbledhja e 33-të e rregullt e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës, në të cilën u shqyrtuan disa pika të rendit të ditës, që më parë kishin qenë temë diskutimi ...

Më shumë...

Kryetari Bashota ngushëllon popullin turk me rastin e sulmit terrorist

Kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota, përmes një mesazhi ngushëllues ka shprehur dhimbjen dhe pikëllimin e qytetarëve të Komunës së Klinës dhe dhimbjen e tij personale, me rastin e sulmeve terroriste në Aeroportin e Stambollit, ku mbetën të vrarë dhjetëra persona dhe u plagosën shumë të tjerë. “Jam shumë ...

Më shumë...

Qeveria e përkushtuar ta fuqizojë sektorin minerar

Ministria e Zhvillimit Ekonomik, në vazhdën e angazhimeve për realizimin e objektivave të Qeverisë është e përkushtuar që të zhvillojë dhe fuqizojë sektorin minerar, duke çmuar dhe vlerësuar si shtyllën më të rëndësishme për zhvillim të qëndrueshëm të vendit, ka deklaruar Blerand Stavileci ministër i Zhvillimit Ekonomik, në tryezën me ...

Më shumë...

Ministri Yagcilar takoi përfaqësuesit e Këshillit të Rinisë Evropiane të Kosovës

Ministri i Ministrisë së Administratës Publike, Mahir Yagcilar, takoi përfaqësuesit e Këshillit të Rinisë Evropiane të Kosovës, kryesuar nga Avdullah Hasani, kryetar. Ministri Yagcilar, fillimisht ka përgëzuar të rinjtë për angazhimin  e tyre dhe ka shprehur gatishmërinë për të mbështetur pjesëmarrjen e të rinjve në vendim marrje. Me këtë rast, ...

Më shumë...

Me shumicë votash miratohet kërkesa e BI-së në Deçan për ndërtimin e Xhamisë në fshatin Lumbardh

Më të vetmen pikë të rendit të ditës të mërkurën është mbajte seance e Asamblesë Komunale ku ishte vazhdimësi e seancës së dt 24.06.2016 dhe 27.06.2016 ku edhe është diskutuar pika e rendit të ditës, Shqyrtimi i kërkesës së Bashkësisë Islame –Deçan dhe komunitetit të fshatit Lumbardh për caktimin e ...

Më shumë...

AKK organizon Panairin “Shtëpia e Komunave”

Me rastin e përvjetorit të 15-të, të themelimit të Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK), në Sheshin “Zahir Pajaziti” është organizuar Panairi “Shtëpia e Komunave”, ku janë ekspozuar nga komunat e Republikës së Kosovës, strategji, plane zhvillimore, broshura të ndryshme etj. Me këtë rast, ky panair është vizituar edhe nga ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri dhe ministri Murati biseduan për pritjen e bashkatdhetarëve nga Diaspora

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka pritur ministrin e Diasporës, Valon Murati, me të cilin ka biseduar për pritjen dhe ofrimin e  shërbimeve sa më të mira për bashkatdhetarët tanë me qëndrim në shtetet e ndryshme të botës, gjatë qëndrimit të tyre në Kosovë. Ministri Murati, tha se ...

Më shumë...

Ministri Yagcilar mori pjesë në Konferencën e organizuar nga AKK

Ministri i Ministrisë së Administratës Publike, Mahir Yagcilar, mori pjesë në Konferencën me temën :“16 vite të pushtetit lokal dhe roli i AKK-së”, e cila është organizuar nga Asociacioni i Komunave të Kosovës për nder të javës së komunave. Ministri Yagcilar në fjalimin e tij, mes tjerash, theksoi rëndësinë e ...

Më shumë...

Ministria e Diasporës dhe Komuna e Malishevës ftojnë bashkatdhetarëve që të regjistrohen

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka pritur sot në një takim pune, zëvendësministrin e Ministrisë së Diasporës në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Janez Frrokaj, me të cilin kanë biseduar për bashkatdhetarët dhe angazhimet e përbashkëta për regjistrimin e të gjithë bashkatdhetarëve, që vijnë në Kosovë gjatë kësaj ...

Më shumë...