MIT KS
Fillimi / Institucionet (faqe 587)

Institucionet

Përurohet linja e re e përpunimit të frutave në Junik

Të hënën është përuruar linja e re e përpunimit të frutave të thata në fabrikën e përpunimit të frutave ” Unique” në Junik, në këtë përurim ishin të pranishëm kryetari i komunës së Junikut Agron Kuçi, përfaqësues të pushtetit lokal dhe fermerë të shumtë. Me këtë rast kryetari Kuçi uroj ...

Më shumë...

U mbajt mbledhja e rregullt e Bordit të Drejtorëve në Mitrovicë

Nën udhëheqjen, e kryetarit të komunës së Mitrovicës Agim Bahtiri, u realizua mbledhja e radhës e bordit të drejtorëve ku u diskutua për Draft-buxhetin  komunal për vitin 2017 si dhe parashikimet për 2018-2019. Më këtë rast drejtori i Drejtorisë së Financave, Nysret Maxhera, gjatë shpalosjes së draft dokumentit ka falënderuar ...

Më shumë...

Më 1 shtator hapet shkolla në Gurishtë të Malishevës

Sot në mbledhjen e rregullt të Këshillit të Drejtorëve, që drejtohet nga Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, u bë e ditur se me një shtator do të bëhet hapja zyrtare e objektit të ri të shkollës në fshatin Gurishtë, e po ashtu, pritet që me një shtator të ...

Më shumë...

Komuna e Malishevës nderon humanistin Bashkim Shala

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, sot ka ndarë një mirënjohje për humanistin dhe bashkatdhetarin Bashkim Ferat Shala nga Guncati. Këtë mirënjohje, kryetari Begaj, e ka ndarë për humanistin Shala, për shkak të aktiviteteve të tij humane, përkatësisht për blerjen e 75 karrocave për personat me aftësi të kufizuara ...

Më shumë...

446 maturant malishevas i nënshtrohen testit të maturës

Sikur në tërë vendin, edhe në Malishevë, të shtunën, 446 maturantë,  të cilët nuk kanë arritur të kalojnë pragun e kalueshmërisë, ju nënshtruan testit të maturës në pjesën e parë në afatin e Gushtit. Kështu ka bërë të ditur, Drejtoria Komunale për Arsim dhe Edukim. Testi i Maturës në këtë ...

Më shumë...

Të hënën fillojnë  punimet për asfaltimin e rrugës  Hani i Elezit – Gorancë – Glloboçicë

Të hënën, më 29 gusht 2016, në orën 11.00, ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, do të bëjë inaugurimin e fillimit të punimeve për asfaltimin e rrugës  Hani i Elezit – Gorancë – Glloboçicë në komunën e Hanit të Elezit. Ky projekt që do të investohet nga Ministria e ...

Më shumë...

Rritet interesimi i qytetarëve të Skenderajt për falje të borxheve

Në dy javët e fundit të afatit për faljen e borxheve, fluksi i qytetarëve të Skenderajt që po aplikojnë në këtë proces, është rritur ndjeshëm. Falja e borxheve në Komunën e Skenderajt bëhet në dy kategori të taksave, në taksat në biznes dhe në tatimin në pronën e paluajtshme. Sipas ...

Më shumë...

KK i Malishevë shqyrtoi raportin gjashtë mujor financiar

Kuvendi i Komunës së Malishevës, drejtuar nga kryesuesi i saj, Aziz Thaçi, ka mbajtur të premten mbledhjen e tetë të rregullt për këtë vit. Në këtë mbledhje, Kuvendi i Komunës, ka shqyrtuar raportin financiar janar-qershor 2016, si dhe i ka dhënë dritën e gjelbër, daljes në diskutim publik të Planit ...

Më shumë...

Thaçi dhe Ismajli nderojnë Martirët e familjes Asllani në fshatin Rancë të Shtimes

Presidenti i Republikës së Kosovës, z.Hashim Thaçi, me bashkëpunëtorët e vet,  në 18 vjetorin e rënies për liri të 11 anëtarëve të familjes Asllani nga fshati Rancë, ka vizituar Kompleksin e Varrezave dhe ka  bërë homazhe duke vendosur lule në shenjë  respekti, kujtimi dhe nderimi  për martirët e kësaj familje, ...

Më shumë...

Së shpejti në Skenderaj do të hapën mbi 70 vende të reja të punës

Për herë të tretë nënkryetari i komunës së Skenderajt Fadil Nura, ka pritur investitorët gjermanë të interesuar për investime në fushën e përpunimit të mishit të shpezëve. Si rezultat i takimeve dhe konsultave të shumanshme është konkretizuar puna e regjistrimit të biznesit si shoqëri aksionare që merret me përpunimin e ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri inspekton punimet në infrastrukturën rrugore

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, drejtori i Shërbimeve Publike në komunën e Mitrovicës, Besnik Beka, dhe zyrtarë komunal kanë bërë inspektimin e punimeve që po bëhen në rregullimin e trotuareve përgjatë rrugës “Mbretëresha Teutë”, ku pos shtrimit të trotuareve me kubëza, do të bëhen edhe pjesë të gjelbra, ...

Më shumë...

Në Kleçkë ekspozohet vetura e Komandant Kumanovës

Në kompleksin e varrezave të dëshmorëve të Brigadës 121 të UÇK-së, “Ismet Jashari-Kumanova”, në Kleçkë, është ekspozuar vetura e Komandant Kumanovës. Ky ekspozim i veturës, është përcjellë me homazhe në varrezat e dëshmorëve të kombit, si dhe me përurimin e librit “Në çdo lis një sy shqiponje”, kushtuar togut të ...

Më shumë...

Kryetari Selmanaj ka pritur në takim përfaqësues të Lidhjes së Shkrimtarëve në Mërgatë

Kryetari i komunës së Deçanit z.Rasim Selmanaj ka pritur në takim nënkryetarin e Lidhjes së Shkrimtarëve në Mërgatë poetin z.Musa Jupolli, sekretarin organizativ poetin z.Mentor Thaqi, të cilët jetojnë në perëndim, poetin z.Murteza Osdautaj dhe prof. Adem Lushaj. Gjatë këtij takimi kryetari Selmanaj i njoftoj të pranishmit për aktivitetet e ...

Më shumë...

Komuna e Junikut nderoi veprën e mësuesit të ndjerë Ali Shehu

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Junikut z. Agron Kuçi , në sallën e asamblesë komunale në Junik, u mbajt mbledhje komemorative për të nderuar veprën e mësuesit dhe  pedagogut të shquar të arsimit në Junik, të ndjerit  Ali Shehu. Për veprën e të ndjerit folën drejtori i shkollës fillore ...

Më shumë...

“Apimedica” qendra më e madhe e ëmave në Shqipëri dhe Kosovë

Që bletaria është një  mundësi e mirë për rritjen e ekonomisë familjare, dëshmi e madhe është bletaria si Qendër e Ëmave “Apimedica”, e themeluar dhe në pronësi të z. Zymer Bajraktarit, i cili këtë veprimtari e zhvillon në disa lokacione. Bazuar në këtë, drejtori për Bujqësi dhe Zhvillim Ekonomik në ...

Më shumë...

Kryetari Begaj ngushëlloi ambasadën italiane

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, i ka dërguar një telegram ngushëllimi, ambasadës italiane në Prishtinë, me rastin e humbjes së dhjetëra jetëve të njerëzve, në tërmetin e mbrëmshëm në Itali. “Në emër të të gjithë banorëve të Komunës së Malishevës, ju shprehim ngushëllimet më të sinqerta, me rastin ...

Më shumë...