tv dielli
kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Institucionet (faqe 605)

Institucionet

Shkolla ekonomike shënoi 61-vjetorin e punës

Nxënës, punonjës të arsimit, prindër dhe udhëheqës të Komunës së Ferizajt, morën pjesë në shënimin e 61-vjetorit të shkollës së mesme ekonomike “Faik Konica” të Ferizajt. Drejtori i shkollës Skënder Haxhimusa, paraqiti para të pranishmëve një historik vatrës edukative që drejton, sukseset, sfidat dhe kontributet që e kanë përshkuar periudhën ...

Më shumë...

MKRS-ja vijon të përkrahë kulturën e Kosovës

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bazë të thirrjes publike, ka ndarë subvencionet e sivjetshme në fushën e kulturës, me çka, në këtë fazë, jetën kulturore të Kosovës do ta ndihmojë me 816 mijë e 300 euro. Subvencionimi është bërë në bazë të Rregullores nr. 09/2015 “Për Subvencionim në ...

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës dhe Komuna e Pejës nënshkruan Memorandum mirëkuptimit për financimin e projekteve infrastrukturore në komunën e Pejës

Ministria e Infrastrukturës

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe kryetari i Komunës së Pejës, kanë nënshkruar në Prishtinë Memorandumin e mirëkuptimit për financimin e projekteve infrastrukturore në komunën e Pejës. Me këtë memorandum parashihen investime për realizimin e dhjetë projekteve: asfaltimi i rrugëve në qytetin e Pejës, asfaltimi i rrugës Bogë-Shkrel-Koshutan-Molika e Sakut, ...

Më shumë...

Kryetari Svarqa takoi shoqatat e luftës

Me kërkesën e tyre, kryetari i Ferizajt Muharrem Svarqa, takoi sot shoqatat ferizajase të dala nga lufta e UÇK-së. Ata i paraqitën kryetarit të Komunës së Ferizajt kërkesën që fletëkonkurrimi për ndarjen e banesave, të përfshijë edhe veteranët e luftës, ashtu siç e thotë neni 29 i Ligjit për Veteranët ...

Më shumë...

Situata në komunën e Kastriotit nën kontroll pas reshjeve të fundit

Kryetari i Komunës së Kastriotit z. Xhafer Gashi  së bashku me Drejtorin e Shërbimeve Publike dhe Emergjenca ka aktivizuat ekipet e emergjencës civile, që nga mëngjesi i datës 8 Mars 2016 dhe është në gatishmëri në 24 orë. Luten të gjithë qytetarët se nëse kanë nevojë të kontaktoni në këta ...

Më shumë...

Në Klinë u organizua një turnir në futboll të vogël me pjesëmarrje shumë nacionale

Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Klinës, Sokol Bashota, të shtunën, në Klinë është organizuar një turnir në futboll të vogël. Me pjesëmarrje shumë nacionale. Me moton “ Të ardhmen e ndërtojmë së bashku”, u zhvilluan 8 lojë futbolli në prani të shumë qytetarëve të Klinës dhe më gjerë. ...

Më shumë...

Rrëshqitja e gurëve në Shukovc të Mitrovicës pengon zhvillimin normal te komunikacionit

Për shkak të gërmimeve të paligjshme dhe reshjeve të fundit të shiut, në Shukovc të Mitrovicës është shkaktuar rrëshqitja e gurëve, që ka shkaktuar pengesa në zhvillimin normal të trafikut. Kompania për mirëmbajtjen e rrugës ka dalë menjëherë në vendin e ngjarjes dhe në bashkëpunim me policinë ka bllokuar aksin ...

Më shumë...

Bora bllokon rrugën në fshatin Kovaqicë të Shalës së Bajgorës

Përveç reshjeve të shiut, në komunën e Mitrovicës, përkatësisht në rajonin e Shalës së Bajgorës, gjatë  dy ditëve të fundit, ka pas edhe reshje bore, që ju kanë sjellë telashe banorëve  të disa fshatrave të këtij rajoni. Reshje më të mëdha të borës ka pas n fshatin Kovaqicë, që për ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Malishevë dhe Mirushë

Njoftohen banorët e Malishevës dhe Mirushës, se repelimi i kafshëve në këto dy vendbanime, do të bëhet të martën me 15 mars 2016. Repelimi i kafshëve, bëhet në kuadër të luftimit dhe parandalimit të etheve hemorragjike krime kongo, prandaj luten të gjithë ata që kanë kafshë shtëpiake, kafshët ti mbajnë ...

Më shumë...

Ministri Zharku ka pritur në takim kryetarin e Ferizajt

Ministri i MI-së, z. Lutfi Zharku ka pritur sot kryetarin e Ferizajt, z. Muharrem Sfarqa, me ç’rast nënshkruan Memorandum mirëkuptimi për financimin e projekteve infrastrukturore në Komunën e Ferizajt. Qëllimi i këtij memorandumi është financimi i asfaltimit të rrugës Mirashë i Ri – Cërnillë, pastaj, asfaltimi i rrugës Greme – ...

Më shumë...

Si pasojë e reshjeve ka pësuar dëmtime Rruga Regjionale R115 Doganaj – Brezovicë

Sot rreth orës 8:00, si pasojë e reshjeve të ditëve të fundit, rruga Regjionale R115: Doganaj – Brezovicë, në lokacionin Udhëkryqi për fshatin Brod (Komuna e Shtërpcës), ka pësuar dëmtime. Njëra korsi e rrugës ka rrëshqitur dhe është e mbyllur për qarkullim. Momentalisht, komunikacioni zhvillohet vetëm në njërën korsi. Kompania ...

Më shumë...

Dëmet nga vërshimet më të vogla se në vitin e kaluar

Është mbajtur mbledhja e radhës e Bordit të Drejtorëve, kryesuar nga kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, në të cilën u shqyrtuan disa çështje nga fushëveprimi i Bordit. Fillimisht, anëtarët e Bordit u njoftuan për gjendjen aktuale të lumenjve në komunën e Mitrovicës dhe dëmet e shkaktuara nga dalja ...

Më shumë...

Filloi cikli i parë i repelimit të kafshëve në komunën e Malishevës

Sot, në territorin e Komunës së Malishevës, ka filluar cikli i parë i fushatës për repelimin e kafshëve shtëpiake, si masë parandaluese ndaj etheve hemorragjike krime kongo (EHKK). Repelimi i kafshëve, bëhet me qëllim të mbrojtjes nga rriqrat si bartës të virusit të EHKK, të cilët përmes kafshëve barten tek ...

Më shumë...

Kryetari Svarqa bisedoi me të punësuarit shëndetësorë nga marrëveshjet me Karitasin

Kryetari i Ferizajt Muharrem Svarqa, bisedoi sot me të punësuarit shëndetësorë nga marrëveshjet me Karitasin e Kosovës, për të sqaruar dilemat rreth kontratave të tyre. Kryetari Svarqa u tha të punësuarve në shëndetësi nga marrëveshjet me Karitasin, se kohëve të fundit ka pasur shumë spekulime dhe shqetësime të panevojshme, rreth ...

Më shumë...

MI investon në komunën e Ferizajt mbi 2 milion euro

Ministri i Ministrisë së Infrastrukturës, z. Lutfi Zharku ka pritur sot kryetarin e komunës së Ferizajt, z. Muharrem Sfarqa, me ç’rast nënshkruan Memorandum mirëkuptimi për financimin e projekteve infrastrukturore në Komunën e Ferizajt. Qëllimi i këtij memorandumi është financimi i asfaltimit të rrugës Mirashë i Ri – Cërnillë, pastaj, asfaltimi ...

Më shumë...

U përkujtua masakra e tregut në Mitrovicë

Janë përkujtuar viktimat  e masakrës së tregut në Mitrovicë, që ndodhi 17  vjet më parë në tregun kryesor, pra më 13.03.1999, në qendër të qytetit të Mitrovicës, kur forcat serbe hodhën një minahedhës, në ora 14:15 minuta, kur tregu ishte përplot me njerëz, pasi që atë ditë ishte ditë tregu ...

Më shumë...