MIT KS
Fillimi / Institucionet (faqe 613)

Institucionet

Familja  e Dëshmorit  Mentor Tolaj nga Pobërgja  nderohet më Dekoratën ,,Shkelzen Haradinaj’’

Me Dekoratën ,,Shkëlzen Haradinaj ‘’ të premten në përvjetorin e 25 të vrasjes nga forcat serbe në qendër të Deçanit, është nderuar  Dëshmori  i Kombit Mentor Tolaj. Dekoratën e ndau  Gjeneral Daut Haradinaj dhe i pari i komunës  së Deçanit z.Rasim Selmanaj. Ndërsa Dekoratën e pranoi  vëllai i Dëshmorit  Mentor ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri ka pritur deputetet Kurti dhe Derguti të Lëvizjes Vetëvendosje

Kryetari i Komunës aë Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka pritur deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, dhe nënkryetaren e Kuvendit të Kosovës nga ky subjekt politik, Aida Derguti. Ish lideri i Lëvizës Vetëvendosje Albin Kurti ishte i interesuar të kuptojë më shumë për çështjen e Rivitalizimit të Urës së Ibrit dhe ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri, të ënjtën ka vizituar dy bizneset e komunës së Mitrovicës

Në vizitën e tij në kuadër të aktivitetit “Ditët e Biznesit në Komunën e Mitrovicës ”, Kryetari  i Komunës së Mitrovicës Agim Bahtiri, vizitoi fillimisht kompaninë “TehnoBurimi” i cili merret me prodhimin e  shtyllave  të betonit. Pronari i kësaj fabrike Burim Fazliu,  njoftoj kryetarin Bahtiri së deri më tani ka ...

Më shumë...

Malisheva ka filluar aksioni për largimin e deponive ilegale të mbeturinave

Drejtoria e Shërbimeve Publike, në bashkëpunim me njësinë e “Ekoregjionit” në Malishevë, kanë filluar aksionin për largimin e deponive ilegale të mbeturinave, në tërë territorin e Komunës së Malishevës. është dita e tretë e këtij aksioni dhe brenda disa ditëve, pritet të largohen të gjitha pikat e evidentuara të grumbullimit ...

Më shumë...

Komuna e Rahovecit dhe konsulentët e projektit të DEMOS mbajtën punëtori

Grupi punues së bashku me konsulentët e projektit DEMOS Helvetas Swiss Intercooporation, mbajtën punëtorinë e radhës për Hartimin e Planit për Menaxhimin e mbeturinave për Komunën e Rahovecit. Gjatë takimit nga grupi punues i Komunës së Rahovecit dhe konsulentëve të DEMOS-it, u diskutua për katër kapituj prej tetë që janë ...

Më shumë...

Komuna e Rahovecit me Akademi Solemne shënon ditën e dëshmorëve

Me rastin e 12  majit “Ditës së Dëshmorëve”, në Komunën e Rahovecit, janë mbajtur aktivitete të shumta në nder të kësaj dite. Fillimisht, nga kryetari i Komunës Idriz Vehapi me bashkëpunëtor  janë bërë homazhe dhe janë vendos kurora lulesh pranë varrezave dhe përmendoreve të dëshmorëve në gjithë territorin Komunës së ...

Më shumë...

Në fshatin Mirash shënohet dita e shkollës

Shkolla fillore “Ali Hadri” në fshatin Mirash të komunës së Ferizajt shënoi 75 vjetorin e themelimit të kësaj vatre diturie. Hapjen e këtij manifestimi e bëri drejtori i kësaj shkolle Bashkim Bytyqi, i cili ka vlerësuat tejet lartë rëndësinë e kësaj shkolle. Ndërkaq kryetari i komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, ...

Më shumë...

Kryetari Svarqa, takon punëtorët e Fabrikës së Tubave

Punëtorët e Fabrikës së Tubave në Ferizaj të cilët që tri ditë po qëndrojnë në sallën e Kuvendit, i ka vizituar ata edhe kryetari i komunës Muharrem Svarqa.  Ai me këtë rast u ka thënë këtyre ish-punëtorëve se përkrah kërkesat e tyre, por si nivel lokal nuk ka fuqi komuna ...

Më shumë...

Bashkëpunimi Kosovë-Maqedoni duhet të ngritët në një nivel më të lartë

Republika e Kosovës dhe Republika e Maqedonisë duhet të intensifikojnë bashkëpunimin në fushat e interesit të përbashkët si energjia, infrastruktura dhe fusha tjera që hynë në kuadër të bashkëpunimit rajonal. Kështu u tha nga Ministri i Zhvillimit Ekonomik të Kosovës, Blerand Stavileci dhe Ministri i Ekonomisë i Maqedonisë, Driton Kuqi, ...

Më shumë...

Hapen rrugët për bashkëpunim në fushën e trashëgimisë kulturore mes Kosovës dhe Kroacisë

Në vazhdën e vizitës zyrtare në Kroaci, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, i shoqëruar nga drejtuesit e ministrisë së Kulturës së Kroacisë, ka vizituar Institutin e Konservimeve të Kroacisë, ku është pritur nga drejtori i këtij institucioni, Mario Braun, dhe ka parë nga afër veprimtarinë e tij ...

Më shumë...

Ministri Zharku, priti ministrin e Ekonomisë të Republikës së Maqedonisë

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, priti ministrin e Ekonomisë së Republikës së Maqedonisë, Driton Kuçi, me ç’rast e njoftoi atë për të arriturat në sferën e infrastrukturës në vend. Ata diskutuan, me theks të veçantë, për pjesën maqedone të autostradës Kosovë-Maqedoni, që sipas tyre, me përfundimin e saj, dukshëm do ...

Më shumë...

Diskutohet themelimi i komitetit konsultativ në Shtime

Në sallën e Kuvendit të Komunës së Shtimes, OSBE-ja në bashkëpunim me Kuvendin e Komunës së Shtimes, kanë mbajtur një punëtori me zyrtarët komunalë dhe akterët e shoqërisë civile për krijimin e një Komiteti Konsultativ për të Rinjtë. Në këtë takim ishin prezent anëtarë të Kuvendit Komunal të Shtimes, përfaqësues ...

Më shumë...

Kryetari Bahtiri, premton mbështetje Institucionale për fshatin Shalë të Bajgores

Kryetari i komunës së Mitrovicës Agim Bahtiri ka pritur të mërkurën në një takim disa përfaqësues të fshatit Shalë të Bajgores ku me iniciativën e  kryetarit te këshillit të fshatit  Adnan Ferati, së bashku me përfaqësues të tjerë kanë  biseduar më gjerësisht për gjendjen faktike të energjisë  elektrike në rajonin ...

Më shumë...

Bahtiri, ka pritur në një takim Zëvendësin e Përfaqësuesit Special të OKB-së në Kosovë

Kryetari i Komunës Agim Bahtiri, ka pritur në një takim Zëvendësin e Përfaqësuesit Special të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së në Kosovë, Christopher Coleman  së bashku me bashkëpunëtorët e tjerë të zyrës së UNMIK-ut, më të cilët ka biseduar për zhvillimet më të reja në komunë si dhe për mundësitë ...

Më shumë...

Nxënësit e medresesë “Alauddin” në Prizren, dhanë shfaqje kulturore dhe artistike në Malishevë

Nxënësit e medresesë “Alauddin” në Prizren, të enjten kanë dhënë një shfaqje kulturore dhe artistike në shtëpinë e kulturës “Tahir Sinani” në Malishevë. Para fillimit të shfaqjes, u mbajtën edhe fjalime, ndërsa në këtë shfaqje, ishin të pranishëm edhe kryetari i Malishevës, Ragip Begaj, deputeti i Kuvendit të Kosovës, Enver ...

Më shumë...

Homazhe për dëshmoret në Deçan

Nesër me 13 MAJ 2016 në ora 11:00 në Pobergjë të komunës së Deçanit me homazhe nderohet dëshmori Mentor Tolaj, dhe po ashtu në qendër të Deçanit në ora 11:30! Në ora 13:00 në sallën e asamblesë komunale mbahet Akademi Përkujtimore!

Më shumë...