kek
MIT
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet (faqe 1641)

Lajmet

Hektarët e tokës pa zot të Kosovës

  Plani i decentralizimit tashmë e ka stagnuar procesin e bisedimeve të filluara në Vjenë të Austrisë, mes palëve negociuese të Prishtinës dhe Beogradit. Përderisa të dyja palët qëndrojnë të patundur në planet e veta, parashihet që në takimin e katërt të fillojnë negociatat për çështjen kryesore, atë të qytetit ...

Më shumë...

Nezir Myrtaj: Mësuesi përballë obskurantizmit qeveritar

Greva katërjavore e mësuesve të Kosovës, e mbititulluar si greva e dinjitetit, duket qartë se ka qitur në sipërfaqe faktin që shpjegon një realitet tepër të hidhur: realitetin se mësuesi ynë, ai që historikisht është cilësuar si pishtar i diturisë e i përparimit universal njerëzor, sot është bërë pasqyrë e ...

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Serbia pretendon ta bartë krizën e brendshme në Kosovë

  Të gjithë e dimë se pas normës juridike qëndron shteti, e kjo Kosovës i ka munguar qe sa kohë. Ka gati dhjetë vjet që Mitrovica përballet pothuajse me të njëjtat probleme. Madje, gjatë shkurtit të vitit 2000, serbë të organizuar e të armatosur vranë 13 civilë shqiptarë, në mesin ...

Më shumë...

Takimi i Vjenës

  Takimi i shumëpritur i ekipeve negociatore të Prishtinës dhe Beogradit në Vjenë të Austrisë, ndodhi në rrethana të reja, por jo edhe të papritura.Duke qenë se pozicionet e dy palëve negociuese, të Prishtinës dhe Beogradit, lidhur me zgjidhjen e statusit të Kosovës, kanë mbetur pozicione të ngrira, analistët dhe ...

Më shumë...

Humanisti dhe shkrimtari malazias, Jevrem Berkoviq, bën homazhe te varri i legjendarit, Adem Jashari

  Gjeneratat e reja të vendit tonë mbase nuk e njohin sa duhet shkrimtarin, publicistin e mbi të gjitha humanistin malazias, Jevrem Berkoviq. Ky emër është i mirënjohur për liridashësit e Kosovës, sidomos prej vitit 1981, kur në Kosovë filluan protestat dhe demonstratat e rinisë shqiptare me kërkesë për krijimin ...

Më shumë...

Abdyl Mushkolaj: KA ARDHUR KOHA QË GJYQËSIA JONË T’I ULË NË BANKËN E TË AKUZUARVE KRIMINELËT DHE T’I LIROJË TË PAFAJSHMIT

  Ritheksojmë qëndrimin tonë se besojmë fuqishëm në pafajësinë e bashkëluftëtarit tonë Bedri Krasniqi nga Turjaka e Pejës, njërit nga ish-luftëtarët e denjë të UÇK-së, për veprën penale për të cilën është arrestuar dhe dënuar nga (pa)drejtësia e Kosovës. Menjëherë pas ikjes nga burgu i Dubravës i Bedri Krasniqit, ministrja ...

Më shumë...

RKL: Si rezonon ish partizani, politikani dhe shkrimtari i dështuar, Sabri Godo

Liridashësit e Kosovës për herë parë kanë dëgjuar për Sabri Godon shkrimtar, me rastin e botimit të romanit të tij historik, Ali Pashë Tepelena. Ky roman. asokohe u përlqye, dhe ishte pjesë e literaturës që lexohej me ëndje. Por me rastin e përmbysjes së Shqipërisë më 1991, Sabri Godo la ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Fitorja “spektakulare” e ekspeditës ndëshkuese sllavomaqedone kundër shqiptarëve

Nga sulmi agresiv, i paramenduar, i përgatitur shumë kohë më parë dhe i ekzekutuar nga policia sllavomaqedone, më 7 nëntor 2007, në fshatin Brodec të Malësisë së Tetovës, u vranë në rrethim gjashtë shqiptarë nga trojet e ndryshme të Shqipërisë etnike, gjashtë të tjerë morën plagë, ndërsa policia sllavomaqedone arrestoi ...

Më shumë...

Fundi i iluzioneve dhe fillimi i kompromiseve

  Mbledhja e drejtorëve politikë të vendeve anëtare të Grupit të Kontaktit, mbajtur ditë më parë nëVashington, rikonfirmoi qëndrimin tashmë të njohur ndërkombëtar, lidhur me çështjen shqiptare në përgjithësi dhe në veçanti për çështjen e Kosovës. Pavarësisht nga përpjekja që bënë diplomatët e këtij “grupi” për ta qepë me penj ...

Më shumë...

“Spoti” i marrëzisë

“Faleminderit TMK” quhet spoti që po afishohet vazhdimisht në RTK dhe po e përcjellë drejt shpërbërjes përfundimtare këtë trupë, e cila për afër 10 vjet rresht i shërbeu faktorit vendimmarrës ndërkombëtar, për ta ruajtur paqen e stabilitetin në vend, duke ushqyer aspiratën iluzore se më në fund TMK-ja do të ...

Më shumë...

Arbër Ahmeti: Real-atdhetarizmi

  Reagim kundër shkrimit “Dashuria ndaj atdheut” i Petrit Selimit, botuar në gazetën Express, më 4 nëntor 2008.“Një shtëpi e ndrarë më dysh shembet”.E nisa me këtë thënie të presidentit të madh amerikan, Abraham Lincoln, që është një ndër reformatorët më të mëdhenj amerikanë, i cili ndryshoi Botën e Re ...

Më shumë...

Nezir Myrtaj: Takimi i Nju-Jorkut e kthen Kosovën në problem të brendshëm të Serbisë

Takimit të 28 shtatorit në Nju-Jork i parapriu një reklamë mjaft pompoze. Këto ditë, secila nga palët e këtij takimi, e interpretoi rëndësinë e tij në dritën e interesave dhe qëllimeve të veta. Pala organizatore, treshja Ishinger-Kharçenko-Uizner, nuk kishte arsye të shprehej e pakënaqur me rezultatet e strategjisë së saj për ...

Më shumë...

KOS-i kërkon nga “bashkëqytetarët” e Serbisë në Kosovë “falje të ndërsjellë”

  “Sinodi i Shenjtë” i Kishës Ortodokse Serbe, ka lëshuar një deklaratë publike, në të cilën shqiptarët e Kosovës i konsideron “bashkëqytetarë” të Serbisë, duke kërkuar nga ata falje të ndërsjellë dhe pajtim. Kjo deklaratë, bëhet në kohën kur pritet të fillojnë negociatat për zgjidhjen e statusit të Kosovës. Edhe ...

Më shumë...

FMK: ISLAMI SI FAJTOR KUJDESTAR

  Forumi Mysliman i Kosovës në këto çaste të rëndësishme në të cilën po kalon Kosova, me vëmendje është duke i përcjellë zhvillimet aktuale politike si dhe shkrimet në disa mediet të shkruara të cilët janë të drejtuara kundër kulturës islame në Kosovë. Forumi Mysliman i Kosovës e ndien veten ...

Më shumë...

Faton Mehmetaj: MITROVICA, SPASTRIMI ETNIK I POPULLSISË SHQIPTARE

  Serbia edhe sot e kësaj dite po i zbaton me ngulm planet serbomëdha të Çubrilloviqit, Garashaninit, Andriqit, Qosiqit e të tjerëve. Ajo, nëpërmjet zbatimit të këtyre planeve, pothuajse e ka zbrazur pjesën veriore të Mitrovicës, apo thënë më troç e ka bërë spastrimin etnik të veriut të Kosovës nga ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Zgjedhjet e 17 Nëntorit, zgjedhje për pushtet, jo për shtet

Pak më shumë se një muaj ka mbetur deri te zgjedhjet e 17 Nëntorit, ditë kjo kur partitë politike dhe të ashtuquajturat aleanca do të vihen në garë për të fituar zgjedhjet, duke bërë përpjekje maksimale për ta mbajtur me premtime elektoratin, me qëllim të fitimit të një numri sa ...

Më shumë...