leoni

Opinione

Dr. Ledion Kristafi: Në politikën e jashtme, fuqia relative e një shteti përcakton edhe marrëdhëniet me të

Dr. Ledion Kristafi: Në politikën e jashtme, fuqia relative e një shteti përcakton edhe marrëdhëniet me të

Fakti që qeveria shqiptare sot bën atë që kishte refuzuar ta bënte qeveria shqiptare 43 vjet më parë, tregon se fuqia relative e Greqisë kundrejt Shqipërisë sot është shumë më e madhe se 43 vjet më parë dhe rrjedhimisht prirja e Shqipërisë për t’u nënshtruar është gjithashtu shumë më e …

Më shumë...

Hysen Dreshaj – Besniku: Degradimi i vlerave të shtet-ndërtimit të shoqërisë sonë

Hysen Dreshaj - Besniku: Degradimi i vlerave të shtet-ndërtimit të shoqërisë sonë

Viteve të fundit në Kosovë, ka filluar një degradim i përgjithshëm i vlerave në shoqëri; edhe pse në vend , ende nuk janë tharë lotët e mijërave shqiptarëve të vrarë mizorisht, edhe pse ende jemi në kërkim të mijëra trupave të zhdukur, edhe pse në Kosovë, ende janë me trauma …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Organizata e Pensionistëve të Prishtinës keqpërdorë fondin e saj modest

Sylejman Krasniqi

          Ka gati një vit që u zgjodh kryesia e Shoqatës së Pensionistëve të bashkësisë së  XV  lokale të  “Arbërisë”.  Dhe, si  zakonisht, kryesia e vjetër ia paraqiti kryesisë së re rezultatet e arritura por edhe problemet të cilat mbeten për tu zgjidhur  në mandatin vijues. Ndër materialet e vitit …

Më shumë...

Mero Baze: Një kronologji lidhur me të gjitha deklaratat kontraverse të Sali Berishës më 21 janar 2013

Mero Baze

Arta Marku është e re në atë zyrë dhe si e tillë, para se të shfletojë dosjen e “21 Janarit”, po i përmbledh qëndrimet publike të Sali Berishës që e bëjnë atë fajtor për vrasjet, për prishjen e provave dhe për pengimin e drejtësisë. Nuk po flas për gjëra që …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Të kërkohet shtetësia dhe e drejta e kthimit të shqiptarëve të Çamerisë në Greqi

Xhevat Bislimi

Tirana dhe Athina po zhvillojne bisedime zyrtare intensive ne nivel te ministrave te jashtem… Çeshtja me e “veshtire” eshte çeshtja ÇAME, – Shqiperia e Poshteme dhe kthimi i shqiptareve te debuar nga vatrat e tyre stergjyshore me dhune, terror e gjenocid para 70 e ca vitesh! Nese nuk ka progres …

Më shumë...

Hysni Gashi: Zhurmë e madhe për kriminelët e luftës

Hysni Gashi

Vrasja e të akuzuarit për krime luftë në Kosovë Oliver Ivanoviq ende për motive të panjohura dhe për llogari të vet politikes beogradase ka zgjuar reagime të pamatura të politika vendore e në veçanti të atyre të cilët ende e ruajnë kumbarinë më serbe të cilët sikur kanë shprehur dhembje …

Më shumë...

Tomislav Markoviq: Vrasja politike e Oliver Ivanoviqit nuk u krye rastësisht në ditën kur rifilloi dialogu në Bruksel

Tomislav Marković

Vrasja politike e Oliver Ivanoviqit nuk u krye  rastësisht në ditën kur rifilloi dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës, pas një viti të stagnimit. Është e qartë se vrasjet janë llogaritur për të ndalur dialogun, për të parandaluar normalizimin e marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës dhe për destabilizimin e përgjithshëm të …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Është neveritëse keqardhja aq e madhe e disa shqiptarëve për vrasjen e Ivanoviqit

Bardhyl Mahmuti: Është neveritëse keqardhja aq e madhe e disa shqiptarëve për vrasjen e Ivanoviqit

(Kush përdor shpatën nga shpata bie!) Kjo fjalë e turtë e  vjetër mbi tremijëvjeçare është e vlefshme edhe për Oliver Ivanoviqin. Ky kriminel u dënua me 9 vjet burgim për shkak në bashkëpunim me policët Dragolub Delibashiqin, Ilija Vujaçiqin, Nebojsha Vujaqiqi dhe Aleksandar Lazoviqin kishin ekzekutuar Fatmir Mustafën, Skender Paqaradën, …

Më shumë...

Ilir Sefaj: Edhe dy fjalë për demarkacionin

Ilir Sefaj

Ditë më parë. komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike e ka dërguar në kryesi të Kuvendit projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit të kufirit me Malin e Zi. Se a do të përkrahet nga të zgjedhurit e popullit projektligji për ratifikimin e marrëveshjes me shtetin fqinj, …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: A do të ndryshojë politika e Kosovës pas Konventës Zgjedhore të PDK-së?

Bahri Bivolaku

Konventa zgjedhore e PDK-së pritet të qartësojë shumë gjëra me reflektime të gjera në jetën politike, pritet që politikat që stolisin gjendjen të zëvendësohen me politika që ndryshojnë gjendjen. Një fshatar që ishte musafir në një fshat, u thoshte bashkëbiseduesve: “Kemi patur dimër aq të madh tek ne sa një …

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Vrasja e Oliver Ivanoviqit e ngjashme me vrasjen e gjashtë të rinjve serbë, në kafenenë “Panda”

Fetnete Ramosaj

Që nga përfundimi i luftës, strukturat e Serbisë kanë vepruar në Kosovë, herë më pak e herë më shumë, duke kryer edhe akte të ndryshme terroriste jo vetëm ndaj shqiptarëve, por edhe ndaj vet serbëve në momente të rëndësishme, sa herë që ka qenë në agjenda ndërkombëtare çështja e Kosovës, …

Më shumë...

Tomislav Marković: Kriminelët e luftës janë pasuria jonë më e begatshme natyrore

Tomislav Marković

Nuk është fashist ai që ka vrarë civilë në Ovçari, sikur Shlivançanini, por ai i cili proteston kundër kthimit të kriminelëve në jetën politike e publike dhe kundër rehabilitimit të tyre. Përderisa krerët e Serbisë janë kaq eksplicitë në mbrojtje të kriminelëve të luftës, Gjykatave  nuk u mbetet tjetër  vetëm …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Gjuha shqipe të shpallet e barabartë me bullgar-maqedonishten në të gjithë territorin e vendit

Mona Agrigoroaiei

Edhe pse propaganda e partive shqipfolëse e ka trumbetuar si një fitore të madhe, ligji për gjuhët avancon vetëm statuset e gjuhëve minoritare si turqishtja, gjuha rome, por jo të gjuhës shqipe! Kumtesa e LSDM tregon qartë se: “Ligji për përdorim të gjuhës shqipe nuk favorizon asnjë popull, por e …

Më shumë...

Mero Baze: Kah i mori 13 milionë euro kapteri ushtark në pension, Xhafer Isufi, vjehrri i Lulzim Bashës?

Mero Baze

Vjehrrit të Lulzim Bashës i takojnë 13 milionë euro për pallatin e prishur. Ndoshta vlera është rritur pak nga Gjykata e Strasburgut, por në mos 13 milionë, 11 milionë ai pallat vlen. Ishte mbi det, në një pozicion fantastik, edhe pse shkatërronte gjithë shëtitoren buzë detit të Vlorës dhe të …

Më shumë...

Fidan Mustafa: Baton Haxhiu, ky “Sputnik” i Kosovës

Fidan Mustafa

Demagogjia nëpër debatet televizive në Kosovë nuk kanë të ndalur tash e sa vite, aty nuk zbardhet e vërteta e as nuk informohet opinioni, aty pastrohet krimi dhe pastrohen kriminelët ordiner duke dërguar një hap para agjendat e ndryshme kriminale e politike nga arteriet e krimit të organizuar në Kosovë, …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Disa medie të vendit në duart e manipuluesve dhe spekulanteve me origjine jugo-kosovare

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

(Sipas tyre Albin Kurti eshte “babai”, “diktatori”, “autoritari”… ne Levizjen Vetevendosje!!) Në Kosovën shqiptare shumica e medieve jane krijuar dhe perdoren (manipulohen) per propagande politike, ideologjike, fetare, partiake e qeveritare! Qellim themelor i tyre eshte manipulimi dhe spekulimi me genjeshtra, shpifje, trillime e gjysme te verteta per llogari te qarqeve …

Më shumë...