Opinione

Prof. dr. Hakif Bajrami: Kush e urren Adem Demaçin e urren vetveten

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Bacë Adem Demaçi ndërroi jetë më 26 korrik 2018 në ora 17,50 minuta. Bacën na e mori Zoti sepse nuk deshiroi që ta mundoi shpirtin e tij, çenjen e tij, kritikën e tij, rrethin e tij sepse nuk deshi prihorizëm mbi te dhe në te, për shkak të injorancës, bajrajtarizmit …

Më shumë...

Agim Vuniqi “Rrobaqepësit” e hartës së Kosovës dhe Parlamenti-teatër kukullash

Agim Vuniqi

Kosova me flamur, nuk dihet ende kush e qëndisi i pari, bile si simbolikë, nuk dihet saktësisht pse ai ka 6 yje, meqë në pjesën hyrëse të Kushtetutës nuk është saktësuar komuniteti shumicë dhe ato në pakicë. Ende nuk po dihet a duhet tash flamurit t’i shtohet edhe një yll, …

Më shumë...

Reshat Badallaj: Kur fqinji ka mort, mos bëj dasmë!

Reshat Badallaj

Njëri dylber qenka prekur se patrioti i të gjitha trojeve Adem Demaçi, e paska thënë të vërtetën për Tahir Zezën, apo tjetri Naser Rugova, një politikan i dështuar që pretendon të jetë intelektual dhe në fakt është injorant dhe përçarës, që paska folur për Ibrahimin e Ukës. Te ne ndër …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Krerët e LDK-së nuk morën pjesë në varrimin e Adem Demaçit, por ata nuk e ndalën dot anëtarësinë

Nebih Rexhepi

Kreu i LDK-së, më në fund e tregoi qëndrimin e vetë të ulët  me rastin e varrimit të njeriut më të madh  të gjitha kohërave të Kosovës dhe më gjerë, simbolit të rezistencës,  Adem Demaçi, duke u arsyetuar në mënyrën më primitive, se Adem Demaçi e paska kritikuar Ibrahim Rugovën. …

Më shumë...

Nexhat Llumnica: KEK-u i shet KEDS-it 27€ megavatin e energjisë elektrike, kurse KEDS- e shet deri në 80€

Nexhat Llumnica

Të nderuar punëmarrës të KEDS-it, kam nderin të ju shpreh solidarizimin me ju në GREVËN, me kërkesat tuaja për ngritjen e pagave, sepse mendoj që është kërkesë e drejtë dhe e ligjshme. KEDS-i prej që është Pronë e dikujt e jo kompani publike, punëtorët e kësaj kompanie nuk kanë pasur …

Më shumë...

Fetnete Ramosaj: Serbia kurrë nuk do ta harrojë vitin 1999, kur u mund nga UÇK-ja e përkrahur nga Amerika e NATO-ja

Sulmet e NATO-s

I ashtuquajturi Drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, paska thënë se shqiptarët jetojnë në iluzionin se imazhi ndërkombëtar i lidhur me Kosovën është ai i njëjti i vitit 1999, kur mbi qiellin e Serbisë fluturuan aeroplanët e NATO-s, duke pretenduar se bota nuk është e …

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Politika ndërkombëtare me bekimin e Manastirit, po pengon zhvillimin ekonomik të Deçanit!

Adem Lushaj

Politika ndërkombëtare e ndikuar nga ajo e manastirit, po vazhdon të pengon zhvillimin e turizmit në Deçan, si njëra nga shtyllat kryesore të zhvillimit ekonomik. Pengesat që janë duke u bërë për shumë vite, qoftë në shfrytëzimin e resurseve hoteliere-turistike, apo edhe në investimet infrastrukturore në zonën turistike të Bjeshkëve …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Tamam Republika, apo shajkaqë Republika…!?

Agim Vuniqi

Para se te fillojë spastrimi etnik dhe kasaphanja serbe ndaj shqiptarëve dhe Kosovës, Kasapi i Ballkanit në Fushë Kosovë iu pat drejtuar sërbëve protestues me fjalët: “Ne sme niko da vas bije!”, duke filluar nga aty fushatën e paparë të terrorizmit  shtetëror kundër shqiptarëve… Sinqerisht kam qenë i zhgënjyer tejmase …

Më shumë...

Kristaq Xharo: Deklaratë e grupit nismëtar për ristrukturimin dhe funksionimin ligjor të Shoqatës së të Verbërve të Shqiperisë

Kristaq Xharo: Deklarate e grupit nismetar per ristrukturimin dhe funksionimin ligjor te Shoqates se te Verberve te Shqiperise

Sinan Tafaj i akuzuar per krimin ekonomik ndaj shtetit dhe ndaj qytetareve te verber organizon nje Kongres te jashtezakonshem , per te siguruar pasardhesin e vet pas se cilit te fshihet si avokat mbrojtes per shkaterrimin e metejshem ekonomik dhe moral te kesaj shoqate. Shkelja e ligjeve te shtetit, normave …

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Humbëm një mësues, një koleg, një veprimtar, një luftëtar lirie

Msc. Adem Lushaj: Humbëm një mësues, një koleg, një veprimtar, një luftëtar lirie

Lajmi për shkuarje në botën e amshueshme, të punëtorit shumëvjeçar të arsimit, të mësimdhënësit të Matematikës, të veprimtarit të palodhshëm për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, Musa Çekaj, nuk ishte i hidhur vetëm për familjen Çekaj. Ky lajm, ka prekur thellë zemrat e gjithë atyre që e kishin njohur, e …

Më shumë...

Valon Murati: Institucioni, Adem Demaçi

Valon Murati

Baci ka qenë njeri i dashuruar me lirinë. Kësaj dashurie i ka qëndruar besnik deri në fund. Ka qenë i paepur, i pandalshëm, i papërkulur; dhe këtë dashuri ka arritur ta bëjë ngjitëse. Ka bërë që mijëra shqiptarë, të shkelur e të nëpërkëmbur, të frymëzuar nga dashuria e tij për …

Më shumë...

Agim Vuniqi: A thua a ka kush qe na bie ne fije !

Agim Vuniqi

Themeluesi i “azbukes serbe” Vuk Karaxhiq ishte njeri nder ushqyesit me te medhenj te ortodoksizmit ekstrem serb. Kisha ortodokse serbe kishte mu ate qellim. Ai ishte nje armik i perbetuar i shqiptareve! Zyrtaret shqiptare te liruar nga ndjenja nacionale nuk kuptojne qellimin nacional-shovenist te Kishes serbe, themeluese e shtetit serb, …

Më shumë...

RESHAT BADALLAJ: Lamtumirë Bacë Adem Demaçi

Adem Demaçi

Në kohën kur Simboli i Rezistencës Shqiptare, Adem Demaçi, kërkoi: Kosovën Republikë, Bashkimin e Trojeve Shqiptare, bashkë me Çamërinë dhe një mori të drejtash të tjera për shqiptarët ishte zor i madh. Jo vetëm që të shkonte koka, por iu shtonte gazepi tërë familjes. Jugosllavia e satrapit Josip Broz-Tito, shqiptarëve …

Më shumë...

Arsim SEJDIU: Më në fund “pushoi” Adem Demaçi!

Adem Demaçi

Pushoi së jetuari, Adem Demaçi,   që na prishte gjumin.   Donte të na zgjonte,   “Tepër” herët.   E ne,   Dëshironim të flinim,   Se na vinte ftohtë,   Se duhej pastruar duart,    Se duhej pastruar sytë,   Se duhej pastruar fytyrën.   O Adem Demaçi,   …

Më shumë...

Sytrim Halitaj: Kur drejtësia bëhet mallkim

Sytrim Halitaj

Ligji i mirëfilltë, e mban balancën e gjithë diversitetit së një vendi, duke e përjashtuar eskalimin e situatave në ekstremitete të formave të ndryshme. Prandaj, çdo ligj i cili i veçon qytetarët mbi bazën politike, etnike, fetare, gjinore, sociale apo tjetër, atëherë legjitimiteti dhe drejtësia në përgjithësi është selektive sepse …

Më shumë...

Selim Tahiri: Letër e hapur drejtuar ministrit të Arsimit, Shkencës e Teknologjisë, Shyqyri Bytyçi

Nga viti i ardhshëm MASHT planifikon që të angazhojë 100 asistentë në shkolla për nxënësit me nevoja të veçanta

I nderur, z. ministër! Me udhëzimin administrativ nr. 10/2018, për normativin mbi kuadrin profesional të arsimit të përgjithshëm, keni ngjallur debat te mësimdhënësit, janë shprehur shumë dilema, pajtime e mospajtime. Më të shqetësuar mbeten ata mësimdhënës që pa fajin e tyre janë me vetëm 180 kredi. Por, unë do të …

Më shumë...