Opinione

Max Brym: Shqipëria e Kosova kanë nevojë për kuadro dhe sistem tjetër të përkujdesjes shëndetësore në atdheun e tyre

Prof.h.c Max Brym

Ministri Federal i Shëndetësisë Jens Spahn (CDU) dëshiron të rekrutojë specialistë të Evropës Juglindore, në luftën kundër mungesës së personelit. Sidomos në Kosovë dhe Shqipëri ekziston një potencial i lartë i profesionistëve të rinj, tha ai për “Bild am Sonntag”. “Arsimimi shëndetësor shpesh është më i mirë se sa ne …

Më shumë...

Prof. dr Hakif Bajrami: Si duhet ta përkthejmë largimin e serbëve nga FSK-ja me kërkesë të Beogradit

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Në dy muajt e fundit në institucionin ma të çmuar të shtetit ma të ri në Evropë, në Republikën e Kosovës, FORCA e SIGURISË KOSOVËS nuk lejohet të avansohet në ushtri. Kjo shansë që Beogradi ta mbajë Republikën e Kosovës, në pranga është vënë në Marrëveshjen e Wjenës . E …

Më shumë...

Nexhat Llumnica: Protesto që të respektojnë!

Nexhat Llumnica

Të nderuar punëmarrës të Kosovës,të sektorit privat dhe publik,të nderuar qytetarë të papunë, ka filluar shprehja e pakënaqësisë ndaj drejtave të punës me protesta sepse ka arsye të shumta për të Protestuar. Mos respektimi ligjit të punës, Marrëveshjes kolektive ,njohja e përvojës së punës të vitit 1990-99 ,siguria në punë,sigurimi …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Mobilizimi i diasporës çështje oportuniteti

Agim Vuniqi

Cila është mërgata shqiptaro-amerikane? Diaspora apo Mërgata shqiptare është burim i pashterrshëm i derdhjes së mjeteve financiare në Kosovë, në Shqipëri, në Mal të Zi, në Luginën e Preshevës dhe në Maqedoni, ky konstatim vërehet pa bërë ndonjë hulumtim të veçante nëse vizitohen vendet ku pushojnë shqiptarët, por edhe nëse …

Më shumë...

Refik Hasani: Shqiptarët nga Kosova Lindore kërkojnë të mos mbetën jashtë bisedimeve Kosovë-Serbi

Refik Hasani

Në kohën që po flitet si asnjëherë më parë për arritjen e një marrëveshje të quajtur finalja e bisedimeve Prishtinë-Beograd,shqiptarët nga Komuna e Medvegjës, Bujanocit dhe  Preshevës sikur me të drejtë presin dhe  kërkojnë të mos  mbetën jashtë këtyre bisedimeve. Dje,Këshilltarët shqiptarë të tri kuvendeve komunale aprovuan një deklaratë politike. …

Më shumë...

Sytrim Halitaj: Meritor për sukseset, por të pafajshëm për krimet që bëjnë

Sytrim Halitaj

Tek ne, të gjithë politikanët ankohen tek njëri tjetri për të këqijat që ndodhin në vend. E gjithë politikbërja është se cili është hajni, zhvatësi, krimineli e më i keqi. Nuk ka të mirë në këtë mes sipas tyre, dhe nuk ka të ndalur prej akuzave të kësaj natyre ndërmjet …

Më shumë...

F. Shkreli: A ka të drejtë kryetari, Trump, kur thotë se vendet e NATO-s nuk paguajnë sa duhet për mbrojtjen e përbashkët?

Frank Shkreli

Aleanca e NATO-s po zhvillon punimet e nivelit të lartë në Bruksel. Si zakonisht, në një takim të tillë, diskutohen çështje dhe sfida me të cilat përballet Aleanca e Atlantikut Verior, sidomos në fushën e sigurisë dhe të mbrojtjes, por edhe çështje të tjera që kanë të bëjnë me zhvillimet …

Më shumë...

Hasan Nuhanoviq: Nuk do të ketë drejtësi për Srebrenicën, të cilën e tradhtoi UNPROFOR-i dhe batalioni holandez

Hasan Nuhanovic

Publicisti, shkrimtari dhe dëshmitari i gjallë i gjenocidit, në Bosnje e Hercegovinë, Hasan Nuhanoviq, në një intervistë për Al-Xhazira, ka shpjeguar në hollësi ngjarjet që lidhen me gjenocidin që kanë kryer serbët në Bosnje,  e veçmas, në Srebrenicë, ku ushtria serbe 26 vjet më parë  ka vrarë mbi 8.000 boshnjakë …

Më shumë...

Donika Omari: Replikë me gazetarin, Ben Andoni, që përbalt kombin e vet

Donika Omari: Replikë me gazetarin, Ben Andoni, që përbalt kombin e vet

Një shkrim i botuar në një të përditshme me titullin: Urrejtja e shqiptarit patologji që nuk duhet harruar, e vë autorin, gazetarin, Ben Andoni, përpara pyetjes: Është shqiptar apo jo? Pas këtij shkrimi, i duhet t’i përgjigjet kësaj pyetjeje. Sipas shkencës së logjikës, silogjizmi nuk lë shteg  për mëdyshje: autori …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Pjesëtarët e komunitetit serb në FSK janë elementë të infektuar nga vet Serbia

Forca e Sigurise se Kosoves

Pjesëtarët e komunitetit serb në FSK janë elementë të infektuar nga vet Serbia që në kohën më të përshtatshme për Serbinë të shndërrohen në qeliza kancerogjene në trupin plotë plagë të tokës së shenjtë shqiptare. Tragjedia rëndohet edhe më shumë nga kimioterapia e siguruar vet nga Serbia dhe e dhënë …

Më shumë...

RKL: Shqiptarët pa dallim feje ruajnë trashëgiminë e tyre të përbashkët kulturore, kishë e xhami

RKL

Përpjekjet për të hyrë në mënyrë ilegale dhe për përvetësim të  Kishës e Shën Gjonit në Shas, ( në troje shqiptare të mbetura nën Mal të Zi) nga kryeprifti serb, Amfilohije, që gjatë luftës në ish -Jugosllavi kishte bekuar ushtarët serbë për luftë kundër myslimanëve në Bosnje dhe në Kosovë, …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Qeveria amorfe nuk ka ndonjë program të qartë për qeverisje

Agim Vuniqi

Partneriteti në pastrimin e parave dhe zhvillimi i aparatit korruptiv, ka krijuar ndërmarrësit politik ndërmjetësues të cilët shfrytëzojnë lidhjet me pushtetin “deal, no deal”, edhe gjatë procesit të privatizimit “më jep-të jap”. Klima e krijuar politike në popull se pushteti-shteti do të zgjidhë problemet e grumbulluara, jo vetëm politike por …

Më shumë...

Hysni Gucati: Dialogu i pambaruar

Gucati

Kaluan shumë vite duke biseduar më Serbinë në dëm të Kosovës, sigurisht pala ndërmjetësuese nuk po dëshiron ta mbajë anën e të drejtës, pra të Kosovës e cila po dëmtohet skajshmerisht që kur kanë filluar bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë. Pjesë e këtyre bisedimeve ka qenëdecentralizimi dhe eksterritorialiteti i kishave …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Letër-përgjigje z. S.

Dilaver Goxhaj

Disa ditë pasi  më 5 mars 2018, në disa medie e portale të tera të Kosovës, u botua shkrimi im “Adem Jashari përballë Ibrahim Rugovës”, mora një letër nga një miku im në Prishtinë, në datë 8 Mars 2018 at 7:17 PM, ku, midis të tjerave, ai më shkruan: “Pershendetje, …

Më shumë...

Edmond Krasniqi: Kosova viktimë e kërcënimeve Ruso-Serbe ndaj BE-së së frikësuar

Edmond Krasniqi

Stabiliteti i Ballkanit Perëndimor është aq i rëndësishëm për Bashkimin Evropian sa që liderët e tij, të mbështetur edhe nga diplomatët amerikanë në kohën kur Donald Trump po dëmton raportet trans-atlantike, tashmë po përgatiten që të viktimizojnë Kosovën përmes legalizimit të kontrollin të veriut të vendit nga Serbia bashkë me …

Më shumë...

Lulzim Beqiri: Qeveria e Kosovës 10 gabime për 10 muaj

Mr. Lulzim A. Beqiri

Nuk janë vetëm 10 gabime, të cilat kanë lënë gjurmë në ekonominë e Kosovës, tash e 10 muaj të qeverisë aktuale e cila ka një kabinet që rrallë në rruzullin taksorë mund të haset, një qeveri me 21 ministra 80 zëvendësministra, qindra këshilltar, një batalion militantësh të punësuar si premtim …

Më shumë...