Opinione

Këshilli grevist në Deçan: Kujt po i shërben “Telegrafi” duke servuar të pavërtetën për ” të vërtetë”?

Greva

Këshilli Grevist i Komunës së Deçanit deklaron se më 23 1.2019  Greva  ka vazhduar me përkrahje të fuqishme nga mësimdhënësit e kesaj Komune. Prej 20 shkollave sa numeron kjo Komunë 2 të nivelit Të Mesme të Larta dhe 18 të nivelit Fillor dhe E Mesme e Ulët, 19 sish i …

Më shumë...

Shefik Surdulli: Dy dekada sprovë të çlirimtarëve – prapa u rri historia

Shefik Surdulli

Shihni, në të gjitha etapat e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që nga celulat e para të themelimit të saj e deri në transformim, në asnjë moment të zhvillimit të saj nuk mund të gjeni as edhe një element serioz që e komprometon misionin e saj të shenjtë – …

Më shumë...

Arbër Zaimi nga Vetëvendosja: Këmbëngulja e Ramës për Baton Haxhiun premtim fort i keq për shqiptarët

Arbër Zaimi

Simpatizantët e Partisë Socialiste duhet të mos jenë të verbër. Le të lexojnë në internet shkrimet e Batonit kundër Ramës dhe kundër PS, para vitit 2013. Baton Haxhiu është mik i të gjithëve, dhe siç tregon vetë ka patur miqësi edhe me Berishën edhe me Metën, por siç dallohet qartësisht, …

Më shumë...

Demanti i Shkollës “Vëllezërit Frashëri” në Deçan dhe i Sindikatës së Pavarur të Arsimit lidhur me gënjeshtrat e Tv-7

Demanti i Shkollës “Vëllezërit Frashëri” në Deçan dhe i Sindikatës së Pavarur të Arsimit lidhur me gënjeshtrat e Tv-7

Ndaj lajmit të rremë për gjoja përleshjen në mes të drejtorit të shkollës dhe një mësimdhënësi të Gjimnazit. Profesorët e gjimnazit “V.Frashëri” në Deçan dhe Drejtoria e gjimnazit njëzëri demantojnë lajmin e rremë dhe shprehin indinjatën  e tyre ndaj një lajmi të tillë, i transmetuar në Tv T-7 për gjoja …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Debat, jo urrejtje!

Agim Vuniqi

Tragjedia para ca vitesh në Tucson dhe plagosja e udhëheqëses së mrekullueshme Gabby Giffords gjatë fushatës zgjedhore kishte tronditur të gjithë deri në palcë. Faktet po  shtohen, edhe me ngjarje tjera te hidhura dhe të gjithë janë të kujdesshëm të mos hudhen përfundime të  parakohshme Derisa ende nuk dihet se …

Më shumë...

Hamid Qorraj: Reagim publik ndaj lajmit të rremë të televizionit T7

Hamid Qorraj: Reagim publik ndaj lajmit të rremë të televizionit T7

Televizioni T7, në edicionin e lajmeve të orës 19,30, në kuadër të reportazhit për grevën e SBASHK-ut në Deçan, ka dhënë një lajm plotësisht të rremë se ne Gjimnazin “Vëllezërit Frashëri” në Deçan drejtori i shkollës ka pas një përleshje me një profesor të këtij Gjimnazi, sot, ditën e martë, …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Në bisedë me Hamëz Jasharin, pas sulmit të 22 janarit 1998, mësova për gjithë rrjedhën e ngjarjes

Zeqir Bekolli

Pas sulmit të parë të vitit 1991, ushtria dhe policia serbe, bërë edhe një sulm tinëzar mbi familjen Jashari të Prekazit, më 22 janar të vitit 1998. Sulmi ka nisur, në ora 15,15 minuta nga njësitet e veprimit të shpejtë të policisë dhe ushtrisë serbe. Në këtë aksion, ushtria dhe …

Më shumë...

Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës deklaron se Jusuf Azemi nuk përfaqësoi punëtorët në takim

Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës deklaron se Jusuf Azemi nuk përfaqësoi punëtorët në takim

Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës, organizoi sot protestë para Komunës së Prishtinës lidhur me rritjen për 4% të pagave të këtyre punëtorëve, si dhe kthimin e tyre në punëtorë të sektorit publik. Kryetari i kësaj sindikate, Jusuf Azemi, u prit në takim nga Nënkryetari i Komunës, Muhedin Nushi, takim …

Më shumë...

Januz Goxhuli: Edhe veteranët do të bëjnë grevë për rritjen e pagave dhe nuk do të tërhiqen

Januz Goxhuli: Edhe veteranët do të bëjnë grevë për rritjen e pagave dhe nuk do të tërhiqen

Nga afër e me shqetësime po i shohim ditët e janarit se ne çfarë situate  jemi duke kaluar si shoqëri. Shtrohet pyetja se a kanë menduar institucionet shtetërore, gjegjësisht Qeveria Parlamenti Presidenti, qe me ligjin e ri për pagat dhe nivelizimin sesi duhet të rregullohet çështja pagave e nivelizimit të …

Më shumë...

Frank Shkreli: Po shtohet rezistenca botërore ndaj udhëheqësve autokratë

Frank Shkreli

Organizata jo-qeveritare ndërkombëtare, “Human Rghts Watch” me qëndër në Nju Jork, e cila merret me mbrojtjen e të drejtave të njeriut, botoi para disa ditësh në Berlin raportin e saj vjetor për 2019. Siç dihet, kjo organizatë, si mbështetëse e të drejtave të njeriut, ka si mision të vetin ushtrimin …

Më shumë...

Arbër Jashari: Unë, i biri arsimtarit, kundërshtari i grevës

Në mos i pari, i dyti gjithë ma bënë “like”. Atë natë, as i pari, as i dyti, as i treti as hiq. Më gjasë ishte hera e parë që po ndodhte. Unë e kisha shkruar një status kundër grevës në arsim dhe babai im arsimtar nuk po e pëlqente. …

Më shumë...

Putini i ka dhënë “urdhrin” e lartë Aleksandër Vuçiqit, ashtu si disa kryetarëve vasalë të shteteve satelite të Rusisë

Putini i ka dhënë "urdhrin" e lartë Aleksandër Vuçiqit, ashtu si disa kryetarëve vasalë të shteteve satelite të Rusisë

Gjatë vizitës së tij në Serbi, kryetari i Federatës Ruse, Vladimir Putin i dha “Urdhrin” e Shën Aleksandër Nevskit, kryetarit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Nënshkrimi i Urdhrit të Putinit ishte bërë më 7 janar dhe u njoftua zyrtarisht se Vuçiç, i cili u shpërblye për “një kontribut të madh personal …

Më shumë...

Andrej Nicolaidis: Ideja e Serbisë së madhe është fatkeqësi për popujt përreth saj dhe për vetë Serbinë

Andrej Nicolaidis: Ideja e Serbisë së madhe është fatkeqësi për popujt përreth saj dhe për vetë Serbinë

Tridhjetë vjet dhe katër lufta të humbura, përsëri në Serbi të gjithë në të njëjtën gjë Tridhjetë vjet e dy muaj më parë, më 19 nëntor të vitit 1988, qytetarët e Serbisë u mblodhën në Ushqe dhe i dhanë Sllobodan Millosheviq mandatin për të krijuar – një Serbi të madhe. …

Më shumë...

Letër mësuesit!

Lidhja e Arsimtarëve Shqiptarë që kundërshtonte planet diskriminuese të Serbisë në Kosovë shënon 29 vjetorin e themelimit

Mësues, tash po futemi në javën e dytë që unë nuk do t’i takoj shokët dhe shoqet e klasës! E gjithë kjo, sepse ti mësuesi im, prindi im i dytë kërkon pagë më të lartë për vetën tënde dhe kolegët tuaj. Se mësuesi i Kosovës e ka dhënë provim në …

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Mos e fyeni mësuesin, mos e fyeni prindin tim!

Adem Lushaj

Po shkruaj nga thellësia e shpirtit, ngase disa individë po shkruajnë kundër mësuesit, që do thotë, edhe kundër prindit tim. Po ndjehem keq kur lexoj reagime, që janë kundër mësimdhënësve, e këta reagues ishin nxënësit e prindit tim. Prindi im, apo mësuesi i shumë gjeneratave, ka treguar se më e …

Më shumë...

Ismet Sylejmani: Jonuz Musliu, një jetë luftë për atdhe

Ismet Sylejmani: Jonuz Musliu, një jetë luftë për atdhe

Për Jonuz Musliun, për jetën, për veprimtarinë e tij, për kontributin në çështjen kombëtare, unë kam dëgju para se me u taku fizikisht. Nderkaq personalisht e kam taku pas përfundimit të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, e kam taku në Gjilan. Me Jonuz Musliun angazhimin e parë të përbashket …

Më shumë...