Opinione

Ali Hertica: Roli i një partie revolucionare

Ali Hertica

Më shumë se 150 vjet më parë, Karl Marx dhe Friedrich Engels shpjeguan se është e nevojshme të rrëzohet kapitalizmi dhe të vendoset një sistem i ri: socializmi. Kjo shtron pyetjen se çfarë do të thotë kapitalizëm dhe si mund të vendoset një sistem socialist. Lenini dhe revolucionarët në Rusi …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Qeverisje që konsideron buxhetin si plaçkë …

Agim Vuniqi

Shumëçka që shkruhet në mediat kosovare është retorikë inflantive; do t’ishite e qëndrueshme po të kishte përpjekje  për ndërtimin e një shoqërie normale emancipuese dhe për një shtet normal, të përafërt me shtetet demokratike si BE në tē cilat aludon tē hyjë Kosova, gjë që do të doja edhe vet, …

Më shumë...

Ismet Sylejmani: Shengeni Europian dhe Mini-Schengeni Ballkanik

 Si asnjëherë më parë, korpusi i analistëve në hapsirën shqiptare dhe jo vetëm, po zjen në të gjtha anët dhe në majen e të gjitha këtyre analizave është inisiativa dhe mbajtja e takimeve të nivleve të larta për mini-Schengenin ballkanik! Cila ishte Marrëveshja Schengen? Marrëveshja Schengen, është një iniciativë e …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Poshtë horrat!

Blerim Muriqi

A mjafton Minishengeni për t’u tradhëtuar, për t’u blerë e shitur: Shqipëria dhe shqiptarët, Serbia dhe Serbët, Malazezët dhe Maqedonasit? Që në krye të herës them jo. Debati që ka përfshirë makutërinë miope të politikbërjes sonë, ka nxitur një shpërthim deri në neveri të kujdestarit të së keqes së popujve, …

Më shumë...

Arsimin në Kosovë e kanë degraduar qeveritë e ministritë përkatëse, SBASHK-u dhe mësimdhënësit e pandërgjegjshëm

Qeveria e Kosovës ka vendosur që të mbyllen shkollat deri në 27 mars 2020 për shkak të përhapjes së koronavirusit

Të gjeturat e një hulumtimi, lidhur me situatën kaotike në arsim tregojnë se nxënësit  e shkollave të Kosovës bëjnë mbi 1 milion e gjysmë mungesa vetëm brenda një viti. Ndërkaq një numër i konsiderueshëm i filloristëve edhe pse nuk dinë si duhet  shkrim e lexim kanë kaluar klasat dhe vazhdojnë …

Më shumë...

Norbert Mappes-Niediek: A do të distancohet kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nga BE-ja, që nuk mban fjalën?

Edi Rama

Në Shqipëri kriza vazhdon. Nëse do të tejkalohet në vitin 2020, askush nuk e di se si. Ka stanjacion që prej bojkotimit të zgjedhjeve lokale dhe tërheqjes së opozitës nga parlamenti. Kryeministri Edi Rama është konfrontuar me rrjetet kriminale në vend, ka luftuar trafikun e drogës dhe ka fituar për …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Si jemi përballur ne familja Kapiti nga Kosova me politikën në Shqipëri

Skënder S. Kapiti

Kam shkruar libra , shkrime e opinione me tematikë nacionaliste sepse si te tillë jemi edukuar unë, familja dhe vëllezërit e mi nga prindërit tanë. Por si të tillë kemi qenë edhe të padëshirueshëm dhe të përjashtuar nga jeta politike, ekonomike, dhe akademike në Shqipëri , pasi gjithmonë kemi qenë …

Më shumë...

Reagimi publik i Kryesisë së Shoqatës kulturore shqiptare„ SHQIPONJA“, me seli në Siegen të Gjermanisë

Xhevat Gjini: Nuk mund të ketë pavarësi të Kosovës pa flamurin e saj kuq e zi

Kryesia e shoqatës kulturore shqiptare„ SHQIPONJA“ ‚me seli në Siegen të Gjermanisë ku në gjirin e sajë përfshinë të gjithë shqiptarët e katër vilajeteve të Shqipërisë natyrale(katolik, mysliman dhe ortodoks) shprehë                                        Zemrim!          Ne mbledhjen e sajë të rregullt te datës 21 dhjetor 2019,analizoj punën e berë gjerë me …

Më shumë...

Mehdi Krasniqi: Dëmi i qëllimtë ndaj luftës dhe lirisë sonë

Mehdi Krasniqi

(Ky shkrim nuk ka për qëllim ta lëndojë askënd dhe nuk është adresim ndaj askujt. Është qëndrim dhe bindje personale!) Tash, kur shekulli i luftës u lidhë si u lidhë, u bë lehtë të shkruhet në gazeta të popullit, në portale kombëtare dhe kundërkombëtare thashetheme e fjalë kapadaillëku kundër gjithkujt …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Më i duhur do ishte SPAK-u se sa Gjykata Speciale në Kosovë

Skënder S. Kapiti

Për Kosovën më e mirë dhe më efikase do të ishte një strukturë si ajo e SPAK në Shqipëri se sa Gjykata Speciale. Kjo për faktin se Struktura e Posacme  Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në Shqipëri ëhtë një strukturë krejtësisht e paanshme politikisht dhe e zgjedhur jo nga …

Më shumë...

Stephan Müller: Romët në Ballkanin Perëndimor, nevojitet një ndryshim rrënjësor i politikës

Stephan Müller: Romët në Ballkanin Perëndimor, nevojitet një ndryshim rrënjësor i politikës

Situata e romëve në Ballkanin Perëndimor vështirë që është përmirësuar vitet e fundit, edhe pas nismave të ndryshme të BE-së. Është koha për një rishikim rrënjësor dhe masa të reja në Berlin dhe Bruksel. Qeveria gjermane dhe BE-ja duhet ta njohin dhe të luftojnë kundër anti-ciganizmit si shkakun kryesor të …

Më shumë...

Lerdikion Jupaj: Filozofi, Gazetari, protestuesi dhe …delja

Lerdikion Jupaj

Drejtuar të ashtuquajturve protestues. Drejtuar të ashtuquajturve gazetarë. Drejtuar të ashtuquajturve Paladinë të Fjalës së Lirë. Drejtuar të ashtuquajturve mendimtarë dhe filozofë shqiptarë Drejtuar të ashtuquajturve Shoqëri Civile   Populli ose shoqeria shqiptare jane njerez qe nuk ngrihen, qe nuk reagojne, jane dele ,etj etj…. Kjo eshte fjalia qe e …

Më shumë...

Akuza për sulm me eksploziv në stadiumin “Loro Boriçi” gjatë ndeshjes Shqipëri-Izrael, rezultoi tërësisht e pavërtetë

Akuza për sulm me eksploziv në stadiumin “Loro Boriçi” gjatë ndeshjes Shqipëri-Izrael, rezultoi tërësisht e pavërtetë

Ishte akuzuar si pjesë e organizatës terroriste dhe u arrestua para ndeshjes Shqipëri – Izrael, 2 vjet me parë, por Prokuroria e Krimeve të Rënda pak para shkrirjes, ka kërkuar pushimin e çështjes për shkodranin, Ergys Faslia. Tashmë çështja do të mbyllet përfundimisht nga gjykata në vendimin që do të …

Më shumë...

Miron Çako: Shpifja një krim më i rëndë se vrasja

Miron Çako: Shpifja një krim më i rëndë se vrasja

Shpifja është një gënjeshtër e paramenduar në një mendje të ligë, plot xhelozi, smirë, urrejtje, armiqësi, lakmi me motive të dobëta, me një plan të caktuar: për të shkatërruar, emrin, nderin, veprën dhe pasurinë e tjetrit. Shpifja, pavarësisht se në kodin penal nuk përcaktohet si krim më i rëndë se …

Më shumë...

Ali Hertica: Idealet e ndryshimit demokratik në institucione dhe kriza kombëtare

Ali Hertica

Jo rrallë shoh një studiues i cili paraqet rezultatet e punës së tij jashtë kullës së fildishtë, të shkencës, të detyruar për të justifikuar. Relevanca e afateve kohore të çështjes së pretenduar akademik . Shkencëtarët të cilët angazhohen me demokracinë sot, për të shpëtuar të paktën këtë pyetje të ngutshme. …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Më 11 dhjetor 2019, në TV-Dukagjini, dëgjuam një gjë të padëgjuar më herët, sipas së cilës: Radio-Kosova e Lirë na paska qenë një institucion terroristësh! Kjo lloj tematike pseudohistorike kundër UÇK-së nuk është as e para dhe as e fundit. Por e veçanta qëndron në atë, se TV-Dukagjini, nuk është …

Më shumë...